Kendine özgü Katalan kültürü ve tutkulu flamenkosuyla İspanya’nın genelinden farklı bir karaktere sahip olan Barselona, Modernista akımının en güzel örneklerini kaldırımlarından tarihi yapılarına dek hissettiren egzotik bir atmosfere sahip.

Akdeniz ikliminin ve Barselonalıların sıcaklığı, masmavi denizinin verdiği ferahlığı, sürprizlerle dolu günlük yaşamı ve sokak lambalarından banklarına dek her köşesinde kendine özgü bir estetiğe sahip olan Barselona, İspanya’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri.

barselona-yapilacak-seyler

Kentin en önemli simgesi olan Sagrada Familia Bazilikası, Antoni Gaudi’nin en önemli eserleri arasında bulunuyor. Yapımına 1882’de başlanan bu muhteşem yapı günümüzde dahi tamamlanamasa da turistlerin en çok ziyaret ettikleri yerlerden biri. Gaudi’nin heykelleri ve çalışmalarının sergilendiği müze haricinde buranın zemin katında kendisinin mezarı da bulunuyor. Ayırca Gaudi’nin iç ve dış cephesini tasarladığı Casa Batllo, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Kentte ziyaret edilecek diğer yerler arasında La Libera’daki Picasso Müzesi bulunuyor. Kentin en fazla ziyaret edilen müzesi olan yerde, Picasso’nun hayatı ve tecrübelerinin sonucu olan eserleri sergileniyor. Montjuic‘de bulunan ve fıskiye olarak bilinen La Font Magica Barselona’nın önemli yapılarından biri. Fıskiyelerin set halinde sıralandığı Montjuic, yaz gecelerinde ateşi andıran görüntüsüyle sihirli bir abide olarak şehre ayrı bir renk katıyor.

sagrada-familia-barcelona
Sagrada Familia

Barcelona’nın kuş bakışı görülebilen muhteşem manzarasıyla Park Guell, şehrin diğer bir simgesi. Ayrıca ünlü İspanyol ressam Joan Miro’nun eserlerinden oluşan Modern Sanatlar Müzesi ve Olimpiyat Stadı da en çok ziyaret edilen yerler arasında bulunuyor. Gece hayatıyla da öne çıkan Barselona, iki kilometre uzunluğunda beş caddenin birbirine bağlanmasıyla oluşmuş bir yaya bulvarı olan Las Ramblas olarak da bilinen La Rambla, şehrin en ünlü, en eğlenceli, en coşkulu ve aynı zamanda en gürültülü yeri.

Şehir yaşamı deyince, farklı ve özel bir alışveriş deneyimi için El Born Market’i gezebilir, yazın Barselona’da bulunuyorsanız, Barceloneta Plajında diğer insanlara katılıp denizin tadını çıkarabilirsiniz.

barselona-olimpiyat-stadyumu
Olimpiyat stadyumu

Barselona’da Yapılacak Şeyler

1. Gaudi’nin muhteşem ve halen bitirilememiş olan Sagrada Familia’sını ziyaret edin.
2. Passeig De Gracia’nın sürreal mimarisini görün.
3. Parc Güell’in fantezi dünyasını yaşayın.
4. Palau Nacional’daki olağanüstü ortaçağ sanat galerisini gezin.
5. Barcelona Katedrali’nin görkemli gotik yapısını keşfedin.
6. Las Ramblas caddesinde yürüyüş yapın.
7. Picasso Müzesi’nde bulunan Picasso’nun ilk zamanlarına ait çalışmaları fotoğraflayın.
8. Miro Vakfı’ndaki Miro’nun sanat eserlerine hayran kalın.
9. Modern Sanat Müzesinde sergilenen İspanyol modern sanat çalışmalarını tanıyın.
10. Kent simgelerinden biri olan Torre Agbar’ı keşfedin.

Kentte her damağa uygun lezzetler bulunabiliyor. Kahvaltılarda daha çok börek, pasta ve kahvenin tüketildiği yerde, yemeklerde her türlü alternatifi denemek mümkün. Birbirinden farklı çok sayıda restoranda deniz ürünleri, sebzeler ve et yemekleri ve alkollü alkolsüz özel kokteyller, şaraplar, bira, ünlü İspanyol ve dünya markalarının içecekleri her zaman bulunabiliyor.

İspanya‘nın egzotik esintiler taşıyan kenti Barselona, sıcak ve samimi insanları, zengin kültür ve sanat yaşamı, gezilecek ve görülecek yerleriyle keyifli bir seyahat rotası.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here