Katalonya Özerk Topluluğu’nun merkezi ve İspanya’nın ikinci büyük kenti olan Barselona, ülkenin kuzeydoğusunda, İspanya-Fransa sınırının güneyinde yer alıyor.

İspanya’nın Akdeniz kıyısındaki en önemli limanı ve ticaret merkezi olan,  kendine has kültürü ve dokusuyla Gaudi’nin başını çektiği modernizm akımıyla planlanmış olan Barselona, Avrupa Birliği sınırları içindeki altıncı büyük metropol.

Barselona Nasıl Gidilir

Barselona’ya nasıl gidilir

Türk Hava Yolları ve Pagasus Havayolları’nın İstanbul’dan haftanın yedi günü Barcelona El Prat de Llobregat Havalimanı’na, yaklaşık dört saatlik direkt uçuşlarla ulaşım çok kolay. Pek çok havayolu şirketinin de aktarmalı uçtuğu havalimanını Barselona şehir merkezine on beş kilometre uzaklıkta bulunuyor. Ayrıca diğer Avrupa ülkelerinden trenle de Barselona’ya ulaşabilirsiniz.

Uçuşların üç farklı terminalden yapıldığı El Prat de Llobregat Havalimanı’ndan şehir merkezine, İspanya’nın genelinden farklı olarak sarı-siyah renkli taksilere binerek, trafik yoğunluğuna göre yaklaşık yirmi dakikada ulaşabilirsiniz.

Barselona'ya Nasıl Gidilir

Havalimanı otobüsü olan Aerobus tercih ettiğinizde, havalimanından şehir merkezine on beş dakikada bir sefer yapan ve şehir merkezinde farklı duraklarda duran Aerobus’un son durağı Plaça de Catalunya olacak. Sefer sayılarının turzm sezonu haricinde azalan otobüslerin, yolculuk süresi yaklaşık otuz dakika sürüyor.

Diğer bir alternatif olan RENFE trenleri, otuz dakikada bir havalimanından şehir merkezine karşılıklı sefer yapıyor. Yaklaşık yirmi beş dakika süren yolculuk sonucunda metroya aktarma yapabilirsiniz. Havalimanından gelirken metroya aktarma yapmak için Barcelona Sants veya Passeig de Gracia duraklarında inebilir, giderken de Estacio de Franca, Passeig de Gracia veya Barcelona Sants duraklarından RENFE’ye binebilirsiniz.

Göz At: Barcelona Gezilecek Yerler

Barselona nerede

Barselona Ne Zaman Gidilir

Barselona, İspanya‘da Katalan halkının yaşadığı Katalonya bölgesi içerisinde yer alıyor. Barselona, ülkenin kuzeydoğusunda, İspanya-Fransa sınırının güneyinde yer alıyor.

Şehiriçi ulaşım

Avrupa’nın ulaşım konusunda en düzenli şehirlerinden biri olan Barselona’nın birbirini kesen düzgün caddeleri tüm şehri yürüyerek veya bisikletle gezmeyi mümkün kılıyor. Ulaşım otobüs, troleybüs, metro ve banliyö trenleri ile sağlandığı kentte, şehir merkezinden uzak olan bölgelere metro ağı ile de ulaşım oldukça kolay.

Barselona’ya ne zaman gidilir

Bir Akdeniz kenti olan Barselona’nın iklimi bize oldukça benzer. Denize girmek ve güneşlenmek yerine kültürel ağırlıklı, şehri tanımaya yönelik bir seyahat planlıyorsanız bahar dönemlerini tercih edebilirsiniz. Yazın Barselona’ya gidecekseniz deniz, plaj, kum tatili bakımından en güzel zaman olsa da kültürel bir keşif açısından sıcak epey bunaltıcı olabilir. Kışları ani yağışların görüldüğü kentte ılıman bir hava hâkim, 12-15 derece ortalamalarında.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here