Barberini Meydanı, Roma‘da ünlü Via Veneto’ya yakın barok mimariye sahip görülesi bir meydan. Bernini’nin enfes çeşmesi Tritone de meydanın tam ortasında yer alıyor.

17. yüzyılın soylularından olan Barberini ailesi adına yapılmış bu meydanda Barberini Sarayı bulunuyor. Barberini Meydanı’nda yer alan ve 17. yüzyıl Bernini eseri olan Tritone Çeşmesi’nde papalık tacını çevrelemiş dört adet yunus üzerinde deniz tanrısı kuvvetli Triton yer alıyor.

Barberini Meydanı, Roma

San Carlo Quattro Fontane Kilisesi’nin hemen arkasında bulunan Palazzo Meydanı’ndaki (Palazzo Barberini) Tritone Çeşmesi’nde Poseidon’un oğlu Triton’u belden aşağısı balık üstü insan olacak şekilde yansıtılmış.

Triton Fountain

Triton Fountain, Barberini Meydanı, Roma

Bernini bu çeşmesi için konu olarak, Olimposlu tanrılar arasında denizler hakimi olan Poseidon’un oğlu, belden aşağısı balık, üstü insan şeklinde olan Triton’u seçmiş. Deniz kabukları ile sembolize edilen Triton, dört yunus balığı tarafından taşınan büyük bir istiridye kabuğuna oturmuş, iki eliyle tuttuğu helezoni deniz kabuğu boruyu üflüyor.

Borudan fışkıran su, hepsinin birden sulara dalacakları hissini veren dramatik bir anı yakalamış olan kompozisyonu tamamlıyor. İnsan seven Yunusla arasına konmuş arılar papalığın amblemleri. Arkadaş canlısı Triton, burada, Papa III. Urban’ın insanların dostu olduğunu simgeliyor.

Palazzo Barberini

Palazzo Barberini, Roma

Yapımına 1549’da başlanan ve Barberini Sarayı olarak bilinen Palazzo Barberini, 1625’te 235. Papa Maffeo Barberini tarafından satın alınmış. Sarayı gezerken Barberini ailesinin armasını oluşturan üç arı figürü dikkatinizi çekecek.

Barberini Sarayı’ndan içeriye girdiğinizde ise oldukça etkileyici bir bölüm olan Ulusal Antik Sanat Galerisi ile karşılaşıyorsunuz. Altmış yıl süren yenileme çalışmalarından sonra eklenen yeni odalar sayesinde Roma’nın en büyük müzelerinden biri haline gelen müze, geniş koleksiyonuyla pek çok eser barındırıyor. 14. yüzyıl, geç gotik, erken Rönesans, 18. yüzyıl başlarında Roma gibi isimlendiren galerinin otuz dört odası bulunuyor.

Barberini Sarayı’nın, önemli bir özelliği de The Triumph of Divine Providence olarak bilinen tavan işlemeleri. Üç boyutlu gibi görünen tavanı ve sade fakat sanat eseri gibi işlenmiş odaları,dekorasyonu da göz kamaştırıcı. Büyük bir yetenek ve çalışmanın ürünü olan süslemeleriyle Barberini Sarayı mutlaka görülmeli.

Ziyaret Saatleri
Salı-Pazar: 08:30-19:00
25 Aralık ve 1 Ocak’ta kapalı.
Giriş: 7 € (Galleria di Palazzo Barberini ve Galleria di Palazzo Corsini kombine biletleri ise 9 €, Roma Pass ile ücretsiz.)
Adres: Via delle Quattro Fontane, 13 Roma

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here