Bangkok hakkında bilmediğiniz 9 bilgi… Ve muhtemelen bunları bilmeye ihtiyacınız da yok. Bangkok ve Tayland hakkındaki gerçeklerle yemek masasında bulunan herkesi etkileyin. Listemizdeki 9 farklı bilgi başkent hakkında gördüklerinize biraz da kültürel alaka ekleyerek umarım yüzünüzde bir tebessüm oluşturabilir. Bazıları komik, bazıları inanılmaz ama çoğu gereksiz bilgilerden oluşan bu listedekilerden bakın bakalım siz kaç tanesini biliyordunuz.

Bangkok Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

 1. Dünyanın en uzun şehir ismi

Bangkok Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

Tayland’ın başkenti tüm dünya da Bangkok olarak bilinmesine rağmen yerel halk Krung Thep olarak kullanmayı tercih etmektedir. Khrun Thep 169 karakterden oluşan şehrin isminin kısacık bir versiyonu olmakla birlikte tek nefeste tamamını telafuz etmek nerdeyse imkansızdır. Şehrin ismi tam olarak: Krungthepmahanakhon Amonrattanakosin Mahinthara Yutthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udom Ratchaniwet Mahasathan Amonphiman Awatansathit Sakkathattiya Witsanukamprasit.

2. Tüm Thai bozuk paralarından ülkedeki tapınakların resimleri bulunuyor

Tüm Thai bozuk paralarından ülkedeki tapınakların resimleri bulunuyor

Bangkok’taki tapınakları ziyaret ederken keyifli bir oyun oynayarak bozuk paraların üzerinde bulunan tapınakların yerini bulmayı deneyebilirsiniz. Paraların arkasına işlenmiş olan tapınakları bir günde gezmek mümkün. 1 baht – Wat Phra Kaew (Grand Palace’da bulkunan Temple of the Emerald Buddha) 2 baht – Wat Saket (Temple on the Mount) 5 baht – Wat Benjamabophit (The Marble Temple) 10 baht – Wat Arun (Temple of Dawn)

 3. Dünyanın en sıcak başkenti 

Dünyanın en sıcak başkenti

Dünya Meteoroloji örgütüne göre Bangkok dünyanın en sıcak şehri. Yıl boyunca ortalama sıcaklık 28 derece iken mart ve mayıs ayları arasında bu sıcaklık 34 derecelere kadar çıkar. Bangkok’u ziyaret etmek için en iyi dönem serin bir havanın ve mavi gökyüzünün hakim olduğu kasım-mart arası.

4. Filmlerden ve kültürel etkinliklerden önce Kralın marşı çalınır

Filmlerden ve kültürel etkinliklerden önce Kralın marşı çalınır

Tayland milli marşı haftanın hergünü sabah 8 ve akşam 6’da olmak üzere halka açık yerlerde 2 defa okunur. Bunun haricinde filmlerden, oyunlardan ve kültürel performanslardan önce de Kralın marşı çalınır ve saygıdan dolayı herkes ayağa kalkmak zorunda. Eğer ayağa kalkmayı reddederseniz hapis cezası alabilirsiniz.

5. Komik eski kanunlar 

Komik eski kanunlar

Her ülkenin kendine has garip yasaları vardır ancak. Zamanında modern olmak adına uygulanan bu yasalar günümüzde demode olarak karşımıza çıkmaktadır. Tayland’da hala geçerli olan bu kurallardan bazıları; iç çamaşırı giymeden evden çıkmak yasaktır. Çıplak göğüsle motorlu araç kullanmak yasaktır. Durian meyvesini silah olarak kullanmak yasadışı olmakla birlikte üzerindeki dikenlerin verdiği zarar da alınacak cezada etkili olacaktır. Demir para veya banknot farketmeksizin Thai paralarının üzerinde kralın fotoğrafları olduğu için üzerine basmak yasaktır.

6. Üçüncü cinsiyet tuvaletleri 

Üçüncü cinsiyet tuvaletleri

Doğal ihtiyaçlarınız için tuvalet ararken 2 yerine 3 kapı görürseniz şaşırmayın. Normalde kadınlar ve erkekler tuvaleti olarak her yede bulursunuz. Tayland şimdi (ladyboylar) trans erkekler için 3. cinsiyet tuvaletleri ile dünyada bir ilki yapıyor. Bu seçenek nadirde olsa bir şekilde Bangkok’ta karşınıza çıkacaktır. Tayland özellikle Bangkok cinsiyet kimliklerine karşı hoşgörü açısından çok liberal bir yerdir.

7. Sawadee 1930’larda selamlama kelimesi oldu.

Sawadee 1930'larda selamlama kelimesi oldu.

Sawadee Krhap/Kaa’ (anlamı ‘Merhaba’ veya ‘Tebrikler’) Tayland genelinde kullanılan bir selamlama biçimi. Günde yüzlerce kez duyacağınız için turist olarak öğreneceğiniz ilk kelime de budur. Bu kelime 1930larda Chulalongkorn Üniversitesi’ndeki profesör tarafından Thai diline ekleniyor. 1930’lardan önce Tayland’da merhaba yerine ”hala yemedin” mi anlamına gelen ”Gin kaow leaow ruu yang?” kullanılıyordu.

8. Red Bull enerji içeceği Tayland kökenli 

Red Bull enerji içeceği Tayland kökenli

Dünyaca ünlü enerji içeceği RedBull milyar dolarlık değerindeki içecek sektöründe öncü olma yolunda ilerliyor. Kafein ve şekerden üretilen bu içecek 1976 yılındandan bu yana Tayland’da popüler bir marka olarak bilinmektedir. O dönemlerde İçeceğin mucidi Chaleo Yoovidhya zengin olma hayalleri ile Tayland’ın merkezi Bangkok’a yerleşmiştir. Ölüm yılı olan 2012 de 5 milyar dolar servetiyle Tayland’ın en zengin adamı unvanını almıştır. Bangkok’a çok sık seyahat eden Avusturyalı işadamı Dietrich Mateschitz jet-lagi aşmak amacıyla fazlasıyla tükettiği bu içeceğin 1980li yıllarda dünyaya yayılmasında önemli bir katkısı olmuştur. Bu ikili ortaklık kurarak içeceğin tadını batıya uyarlarmışlardır. orijinal şurup karışımına eklenen karbonat iceceği daha çok tercih edilir hale getirmiştir.

9. Dünyanın en büyük Çin mahallesi ve Altın Budhası Bangkok’ta

Dünyanın en büyük Çin mahallesi ve Altın Budhası Bangkok'ta

Bangkok Çin Mahallesi dünyadaki örneklerinin en büyüğü olmakla birlikte bölgeyi ziyaret edenler sonsuz dar sokaklarında yollarını kaybettikleri için oldukça söyleniyorlar.Yerel ismiyle Yaowarat olarak bilinen Çin mahallesi 1 milyon üzerindeki Çinliye ev sahipliği yapıyor. Gün içinde mağazalar ve tezgahların düşük fiyatlarla ürünler sattığı sokaklar geceleri sokak yemekleri cennetine dönüşüyor. Yaowarat keşfetmeyi seven turistler için mutlaka gezilmesi gereken bir noktadır. Ayrıca Çin Mahallesi dünyanın en büyük altın Budhasına sahip. Wat Traimit içinde yer alan 5.5 tonluk Budha yıllarca sıva içinde gizlendikten sonra yanlışlıkla bir parca sıvanın açılmasıyla keşfedildi.

10. Avrupa Güçleri tarafından sömürülmeyen tek Güney Asya ülkesi

Avrupa Güçleri tarafından sömürülmeyen tek Güney Asya ülkesi

Asya ülkelerinin hemen hepsi bir dönem İngilizlerin ve Fransızların sömürgesi oldu. Malezya ve Singapur İngiliz sömürgesi iken, Laos, Kamboçya ve Vietnam da Fransız sömürgesiydi. Tayland her zaman bağımsızlığını koruyan ve sömürge olmayan tek Güney Asya ülkesi.

4 YORUMLAR

  1. Sevgili Kemal Kaya, 22 Şubat 2017 de iki aile 4 kişi turizm şirketi ile 8 günlük Bangkok-Pattaya seferine gideceğiz. Biz 70 yaş üstü insanlarız, yazılarından çok notlar aldım, ama bize başka tavsiyelerin olabilir mi? Şimdiden teşekkürler.

    • Tur şirketi her şeyi organize etmiştir zaten. Gece hayatına karışın, çekinmeyin. Thai yemeklerinin tadına bakın. Sokaklarda rast gele dolaşın, alış veriş yaptığınızda mutlaka pazarlık yapın.

  2. Tuvaletler ayrıca bir alkış almayı hak ediyor bence 🙂 Çok güzel bir metin, teşekkürler.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here