Bangkok, Tayland‘ın en büyük şehri ve başkenti. Tayca’daki tam resmi ismi 166 harften oluşan ve dünyanın en uzun yer adı olma unvanına sahip olan Bangkok’un halk arasındaki ismi ise Krung Thep, yani Melekler Şehri anlamına geliyor. 1782’de kurulan Bangkok, Asya‘nın en hızlı gelişen, ekonomik açıdan en dinamik ve en kozmopolit şehirlerden. Diğer yandan her yıl ağırladığı milyonlarca ziyaretçi ile Asya’nın en önemli turizm merkezi olan Bangkok, tapınakları, mistisizmi ve karmaşası ile iki hayatı bir arada yaşıyor.

Chao Phraya Nehri ve şehrin içinden geçen irili ufaklı pek çok kanal nedeniyle Doğu’nun Venedik’i olarak anılan Bangkok, yaklaşık 400 tapınağıyla tam bir tapınaklar şehri. Taylandlılar için korunması gereken temel değerlerin ilkini tapınakları oluşturuyor. Bangkok aynı zamanda gece hayatı ile çok konuşulan bir şehir. Her türlü zevke göre eğlence mekanının bulunduğu şehirde, Banglamphu bölgesinde yer alan ve eğlencenin kalbi sayılan Khao San Caddesi ile Patpong, Nana ve Soi Cowboy bölgeleri meşhur eğlence mekanlarının yer aldığı adresler.

Bangkok-Gezilecek-Yerler

Bangkok Gezilecek Yerler

Günün 24 saatinin dolu dolu yaşandığı Bangkok, nehir kenarına dizili gökdelenleri, her köşe başında karşınıza çıkan görkemli tapınakları, rengarenk tropik çiçekleri ve her kesimden insanın doldurduğu sokakları ile eşsiz bir deneyim vadediyor. Zümrüt Buda Tapınağı ile nehrin karşısındaki Wat Arun Tapınağı kentin en önemli tapınaklarını oluştururken, mutlaka görülmesi gereken yerlerinden ünlü akşam pazarı Patpong’da el işi tasarımları satın alabilir, Chao Praya üzerinde kanal turu yapabilirsiniz.

1. Büyük Saray

Bangkok-Grand-Palace

Bangkok’ta ve Tayland’da gücün ve dinin simgesi olarak görülen Büyük Saray (Grand Palace), 150 yılı aşkın bir süre boyunca Tay kraliyet ailesine ev sahipliği yapan, 100’den fazla binadan oluşan kompleks bir yapı. Günümüzde halen taç giyme törenleri, kraliyet cenazeleri ve düğünlerin gerçekleştirildiği saray yaksha denilen, oldukça etkileyici devasa heykellerle karşılıyor.

2. Zümrüt Buda Tapınağı

Bangkok-Wat-Phra-Kaew

Bangkok’un en önemli tapınağı olan Zümrüt Buda Tapınağı (Wat Phra Kaew), Tay sanatının incelikleriyle bezeli muazzam bir mimariye sahip Budizm’in en önemli sembolü olan Zümrüt Buda Heykelini de içerisinde barındırıyor. Üç girişi bulunan ve tapınağı çevreleyen duvarlarında Ramakian efsanesini betimleyen resimlerin yer aldığı Wat Phra Kaew, rehberli ve sesli turlarla ziyaret edilebiliyor.

3. Yatan Buda Heykeli

Bangkok-Wat-Pho

Bangkok’un en büyük ve en eski tapınağı olan Yatan Buda Heykeli (Wat Pho), aynı zamanda Tayland’ın ilk üniversitesi olarak da biliniyor. Tapınak 16. yüzyılın başlarında, Yatan Buda heykeli ise 1781’de yapılarak 1800’lerin ortasında tapınağa yerleştirildi. 46 m uzunluğa ve 15 m yüksekliğe sahip devasa Buda heykeli ise Buda’nın Nirvana’ya ulaşması betimliyor. Wat Pho, Thai masajı da dahil olmak üzere Thai tıp öğretisini koruma özelliğine sahip bir merkez görevini sürdürüyor. Burada dilerseniz eğitimli kişilere masaj yaptırabilirsiniz ya da masaj kurslarına katılabilirsiniz.

4. Altın Buda Heykeli

Bangkok-Wat-Traimit

Dünyanın en büyük saf altın Buda heykeli olan Altın Buda Heykeli (Wat Traimit), Çin Mahallesi’nde yer alan, 3 m yüksekliğe ve 5,5 ton ağırlığa sahip bir anıt. Yapımı 13. Yüzyıl tarihli heykeli, her gün 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

5. Şafak Tapınağı

Bangkok-Wat-Arun

Bangkok’un en çok bilinen sembolü olan Şafak Tapınağı (Wat Arun), Chao Phraya Nehri’nin batı kıyısında, Grand Palace’ın tam karşısında yer alıyor. Adını Hindu şafak tanrısı Aruna’dan alan tapınak, merkez kule (praang) dışında 4 küçük kuleden oluşuyor. Muazzam bahçelere sahip Wat Arun’u gün batımında Chao Phraya Nehri’nin karşı kıyısından izlerseniz, yapının güneş ışınlarıyla nasıl renkten renge büründüğüne şahit olabilirsiniz.

6. Bangkok Ulusal Müzesi

bangkok-national-museum

Güneydoğu Asya’nın en büyük ve en kapsamlı müzesi olan Bangkok Ulusal Müzesi, 1782’de Prens Wang Na’nın sarayı olarak inşa edilmiş ve 1884 yılında müzeye çevrilmiş bir yapı. Müzede Tayland ve komşu ülkelerin kültür miraslarına ait kronolojik olarak düzenlenmiş pek çok eserin yanı sıra zemin katında Phutthaisawan Şapeli yer alıyor. Müzeyi çarşamba ve perşembe günleri İngilizce ve Fransızca dillerinde düzenlenen rehberli ücretsiz turlarla gezebilirsiniz. Dilerseniz hemen karşısında yer alan Bangkok Ulusal Galerisi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

7. Yüzen Çarşı

Bangkok-Yuzen-Market

Chao Phraya Nehri üzerinde yan yana bağlanmış kanolardan oluşan Yüzen Çarşı, 07.00-13.00 saatleri arasında, yerel el işi ürünler, seramikler, şapkalar, ahşap ürünler, değerli taşlardan yapılmış filler, biblolar, bambu ürünler ve süs eşyalarının satıldığı rengarenk bir alan. Aynı zamanda çarşıda, meyveler, çiçekler, içecekler, nefis meyve suları ve kanoların içinde pişirilen ev yemeklerini de deneyebilirsiniz.

8. Jim Thompson’ın Evi

Bangkok-Jim-Thompson-Evi

Günümüzde müze olarak hizmet veren Jim Thompson’ın Evi, Tay ipeğini dünyaya tanıtan Amerikalı tüccar Jim Thompson’a ait bir yapı. 2. Dünya Savaşı sırasında bölgeye gelen ve Tay ipeğini keşfeden Thompson’ın Saen Saeb Nehri’nin kıyısından yaptığı ev, 6 geleneksel ahşap evin ormanı andıran büyük bir bahçede bir araya getirilmesinden oluşuyor. Oldukça ilginç bir mimariye sahip olmasının yanı sıra, Jim Thompson’ın Tay ve Asya sanat eserlerinden oluşturduğu koleksiyonu ise dünyaca ünlü.

9. Siam Ocean World

Siam-Ocean-World

Güneydoğu Asya’nın okyanus canlılarını barındıran en büyük akvaryumu olan Siam Ocean World, aynı zamanda Bangkok’un da en ilgi çekici adreslerinden biri. 100’den fazla balık türü, çeşit çeşit kabuklu deniz canlıları ve penguenlere ev sahipliği yapan akvaryum, canlı türlerine göre ayrılmış bölümlerden oluşuyor. Akvaryumda yapılabilecek en heyecan verici aktivite ise köpekbalığı dalışı.

10. Patpong Gece Pazarı

Bangkok-Patpong-Night-Market

Bangkok’un ünlü akşam pazarı olan Patpong Gece Pazarı Silom ve Surıwong arasında, günbatımından sonra, tahta tezgahlar kurulmaya başlar ve gece yarısına doğru hareketleniyor. Işıklı ve hareketli bir geniş bir caddede kurulan pazarda, karşılıklı açılan tezgahlarda ünlü markaların taklitlerinden, yerel el işi tasarımlara, kumaşlardan cam süslemelerine, ahşap obje ve antikalara dek inanılmaz ürünler bulunuyor. Ancak pazarlık şart!

11. Khao San Road

Bangkok-Khao-San-Road

Gezginlerin Bangkok’taki mabedi olan Khao San Road, Tayland’ın ve Bangkok’un en popüler ve en uygun fiyatlı caddelerinden biri. Bangkok’un pirinç pazarı iken günümüzde sırt çantalı buluşma adresi olan Khao San Road, kentin eski şehir bölgesinde yer alıyor. Daire şeklindeki saraylar ve tapınaklar bölgesi eski şehir Rattanakosin’in kalbinde bulunan Khao San Road önemli saray, tapınak ve müzelerin olduğu bölgeye de yürüme mesafesinde bulunuyor.

12. Chatuchak Pazarı

Bangkok-Chatuchak

Bangkok’un en meşhur hafta sonu pazarı olan Chatuchak Pazarı (Chatuchak Market), mobilyadan iç çamaşırına dek aklınıza gelebilecek her şeyi bulabileceğiniz bir Pazar. Yalnızca cumartesi ve pazar günleri kurulan Chatuchak 30 bölümden ve 1000’den fazla dükkândan oluşuyor. Oldukça geniş bir alana yayılan pazarda zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz bile!

13. Ayutthaya

Bangkok-Ayutthaya

1351’de Kral U-tanga tarafından kurulmuş antik bir şehir olan Ayutthaya, 1991’den bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Üç farklı nehir tarafından çevrelenmiş bir ada olan Ayutthaya, bir milyondan fazla nüfusuyla, 400 yıldan uzun bir sure o zamanki adı Siam olan eski Tayland’ın başkentliğini yapmış bir bölge. Bir tam günlük ziyareti hak eden kutsal şehir Bangkok’un yaklaşık 80 km kuzeyinde yer alıyor.

14. Chao Phraya Nehri

Bangkok-Chao-Phraya

Bangkok’u ikiye bölen Chao Phraya Nehri (Chao Phraya River), Tayland’ın ana nehri. Bir alüvyon düzlüğü olan ve ülkenin merkezini oluşturan nehir, Bangkok üzerinden Tayland Körfezi’ne dökülüyor. Bir Tayland seyahatinin olmazsa olmazı ise, nehir üzerindeki taksilerle veya kanolarla tekne turu yapmak. Kraliyet Sarayı ve Wat Arun gibi yapıları nehirden görme fırsatınızın bulunduğu turlar oldukça keyifli.

15. Chinatown

Bangkok-China-Town

Egzotik, renkli, kaotik dar sokaklarında pişen yemekleri, Çin’den gelen ürünlerin satıldığı dükkanlarıyla Chinatown, kesinlikle Bangkok gezilecek yerlerden biri. Tezgahlar, sokak restoranları, Çin ilaç dükkanları ve altın dükkanları ile dolu Chinatown, sokak lezzetlerini tatmak isteyen gurmeler için not edilmesi gereken bir bölge. Çin Mahallesi’ne gidebilmek için Arun Tapınağı’ndan bir tekneye binebilir, kanalda keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.

Tayland’ın en keşfedilesi kenti Bangkok’ta aklınızda bulundurmanız gereken önemli nokta ise, tapınaklara girebilmek için omuz ve bacaklarınız kapalı olmalı, içeri girerken de ayakkabılarınızı çıkarmalısınız. Diğer yandan iklimini göz önünde bulundurarak yağmurluksuz ve şemsiyesiz çıkmayın.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here