Bangkok, bünyesinde bulundurduğu sayısız turistik seçenekler dolayısıyla dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri durumunda. Bir çok insanın Bangkok’u öncelikli tercih etmesinin sebebi şehirde yapacak çok fazla şey olması. En basitinden dev tapınaklara gidilebilir, Tay mutfağı öğrenilebilir, Muay Thai maçları canlı izlenebilir ve tabiki alışveriş yapılabilir.

Bangkok kesinlikle Güney Doğu Asya’da alışveriş yapılabilecek en iyi yerlerden biri. Şehirde o kadar çok dükkan var ki. Hem gece hem gündüz marketleri, bit pazarları ve alışveriş merkezleri. Satılan ürünlerin çeşitliliği karşısında nefesiniz kesilecek gibi olabiliyor.

Bangkok Alışveriş Rehberi

Bangkok Alışveriş Yerleri

Tayland, Güney Doğu Asya’nın en sık kullanılan ulaşım merkezlerinden biri. Tayland ve tüm Asya ülkeleri başta olmak üzere hemen hemen dünyanın her yerine uçuş imkanı bulunabiliyor. Bangkok’da biraz zaman geçirdikten sonar otobüs yada tren ile Kuzey’de Chiang Mai yada Güney’de Phuket’e gidebilirsiniz. Sadece bir kaç saatlik bir yolculukla Kamboçya’ya bile geçebilirsiniz.

Eğer Bangkok’ta nerelerde alışveriş yapılır diye merak ediyorsanız işte sizler için hazırladığımız ufak bir rehber:

Siam ve Ratchaprasong Bölgesi

Siam ve Ratchaprasong

Bu bölge muhtemelen hemen hemen herkesin birşeyler bulabileceği bir alışveriş bölgesi. Düşük bütçeli de olsanız, lüks peşinde de olsanız farketmez. Mutlaka size göre bir şey çıkacak ve satın alacaksınızdır. Bütçesini bilenler için gidilecek yerler MBK plaza, Bonanza Mall ve Siam Square. Buralar da çok uygun fiyatlarla aradıklarınızı bulabilirsiniz. En uygun fiyatlı şeyler genelde kıyafet, ikinci el ve sıfır cihazlar, ayakkabı, çanta ve hediyelik eşyalar.

Daha lüks peşindeyseniz eğer Siam Discovery, Siam Paragon ve Siam Center’a gidebilirsiniz. Uluslararası ve yerel markaları bu avm’lerde bulabilirsiniz. Aralarında en büyük olanı ve en fazla seçenek sunanı ise Siam Paragon. Eğer Siam’dan aşağıya doğru yürürseniz Ratchaprasong bölgesine ulaşırsınız ve burada Central World, Gaysorn, Amarin Plaza ve Erawan gibi yerler bulunuyor. Burada ki mağazaların çoğu en üst düzey markalara ait. Amarin’in giriş katında mevsimlik indirimlerin bulunduğu marka firmaların satışları yapılıyor.

Pratunam Bölgesi

Pratunam Bölgesi

Pratunam düşük bütçeliler için bir cennet ve hemen hemen herşeyi çok ucuz fiyatlara burada bulabilirsiniz. Küçük firmalar ve aracı firmaların çoğu burada bulunuyor. Buradaki firmalar çok az sayıda ürün alsanız bile size toptan satış fiyatından fatura çıkartıyor. Unutmamanız gereken şeyler kibar ve ısrarcı bir şekilde sıkı bir pazarlığa tutuşmanız. Burada bulunan bazı avmlerin arasında Palladium Square, Platinum Fashion Mall, Pratunam Market, Shibuya 19, Baiyoke, City Complex ve Indra meydanı bulunuyor. Eğer elektronik eşyalara bayılıyorsanız o zaman mutlaka ve mutlaka Pantip Plaza’ya gitmeniz gerekiyor. Ülkede ki en büyük elektronik çarşısı.

Chinatown

Chinatown Bangkok Alışveriş Rehberi

Eğer ayakkabı, çanta yada aksesuar arıyorsanız mutlaka gitmeniz gereken yer Chinatown olacaktır. Aynı Pratunam gibi toptan fiyatına satış yapan bir çok yer bulunuyor, özellikle Sam Paeng Lane bölgesinde. Öğle vakitlerinde çok kalabalık ve sıcak olacaktır dikkatli olun. Eğer halen kıyafet arıyorsanız Bobae Merket’e uğrayabilirsiniz.

Silom

Silom, Bangkok

Silom muhtemelen Bangkok gece hayatının en popüler yerlerinden biri. Bira bahçelerinin dışında bir çok ufak marketleri de bulabilirsiniz. Central Plaza ve çok meşhur Patpong Gece Marketi‘ni de görebilirsiniz. Patpong’da ki fiyatlar diğerler bölgelere nazar biraz daha pahalı. Pratunam ve Chinatown’da fiyatlar çok daha düşük.

Sukhumvit

Sukhumvit Bangkok

Sukhumvit’e gitmek için en büyük sebep Terminal 21. Bu AVM diğerlerine hiç ama hiç benzemiyor. Her kat dünyada ki bir şehre benzetilerek tasarlanmış. Farklı ülkelerdeki dükkanlara gidiyormuşsunuz gibi bir his veriyor insane. Eğer Bangkok’a giderseniz mutlaka ama mutlaka burayı görmenizi tavsiye ederiz. Eğer lüks tutkunuz varsa o zaman direk Emporium’a gidebilirsiniz. Emporium ise Terminal 21’den sadece bir kaç km uzaklıkta ve eğer metro kullanırsanız sadece tek durak.

Chatuchak Haftasonu Pazarı

Chatuchak, Bangkok Alışveriş Rehberi

Ve tabiki Bangkok’a alışveriş yapmaya gelen herkes mutlaka Chatuchak’ı görmeye gidecektir. Chatuchak haftasonu pazarı dünyadaki en büyük açıkhava pazarı olarak Kabul ediliyor ve içerisinde binlerce dükkan bulunuyor. Aklınıza gelebilecek her şey burada satılıyor ve kesinlikle çok çok kalabalık olacağına emin olabilirsiniz. Özellikle sıcak havalarda giderseniz hafif şeyler giyinmeye özen gösterin çünkü aşırı derecede terleyip vücudunuzun su kaybetmesinden dolayı rahatsızlanabilirsiniz. Chatuchak’ın en ilgi çeken  bölümü ikinci el ayakkabı ve çantaların bulunduğu bölüm. Tabiki sıfır ve kaliteli marka ürünler de bulunuyor. Pazar kendi içinde de farklı bölümlere ayrılıyor, bir bölüm sadece ev dekorasyon eşyası satarken diğer bölüm sadece ayakkabı ve kıyafet satıyor.

Victory Monument

Victory Monument, Bangkok

Victory Monument’da bir sürü dükkan var ama büyük çoğunluğu kadınlara yönelik. Erkek giyimi için sadece bir kaç dükkan bulunuyor. Eğer kadınlar için çanta, ayakkabı ve kıyafet bakıyorsanız o zaman gitmeniz gereken yer kesinlikle burası. BTS’den çıktıktan sonar sadece kalabalığı takip etin ve Fashion Mall, Center One ile Victory Point’i göreceksiniz.

Sokaklarda ise aksesuarlardan oyuncaklara, kıyafetlerden ayakkabılara ve çantalara kadar her şeyi satan satıcıları bulabilirsiniz.

Union Mall ve Central Lad Prao

Union Mall, Bangkok

Eğer çok turistik ve kalabalık yerlerde alışveriş yapmak istemiyorsanız o zaman kuzeye doğru Union Mall ve Central Lad Prao’ya doğru gitmeniz gerekiyor. İkisine de MRT ile ulaşmak mümkün (Pahonyothin İstasyonu). Yeri dolayısıyla turistlerin radarlarından çok uzakta bulunuyor ve bu kadar alışveriş imkanının olduğu bir yerde onları görmemek çok güzel bir duygu. Buradan alışveriş yapanların çoğu yerel halk ve fiyatların da diğer bölgelere nazaran biraz daha düşük olduğu gözünüzden kaçmayacaktır.

Ramkhamhaeng

Ramkhamhaeng Bangkapi AVM Bangkok

Ramkhamhaeng’i ziyaret etmeniz için en büyük sebep Bangkapi AVM’si. Turistlerden uzak olan bir başka dev AVM. Yalnız buraya gelmek çok kolay değil. Maceralı bir yol istiyorsanız Pratunam’dan kanal botlarına binin. Silom’dan geliyorsanız 514 no’lu otobüsü kullanabilirsiniz. AVM’nin önünde NMark ve Happy Land Center bulunuyor. Arkasında ise Tawanna Plaza var. Burada bir çok ikinci el kıyafet, ayakkabı bulabilirsiniz. Eğer eski tarzda kıyafetlerden hoşlanıyorsanız burası sizin için eğlenceli olacaktır.

Bu saydıklarımız Bangkok’da ki ana alışveriş mekanlarından sadece bazıları. Gidip kendinizin keşfetmesi gereken o kadar çok yer varki. Bangkok alışveriş için kesinlikle her bütçeye uygun seçenekler sunan bir şehir.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here