Birçoğu Türkiye’den vize istemeyen ülkeler arasında olan Balkan ülkeleri, bozulmamış doğası, etkileyici mimari yapıları, köklü tarihi geçmişi, sıcak kanlı insanları ve lezzetli yemekleriyle, son yıllarda giderek artan ziyaretçi trafiğine sahip.

Vizesiz Balkan ülkelerinden Bosna-Hersek, Arnavutluk, Makedonya, Kosova, Sırbistan, gezilecek birbirinden güzel şehirleriyle seyahat severleri etkiliyor. Birçoğuna bir uçak bileti ve pasaportla gidilebilen bu ülkeler, kısa uçuş mesafesiyle de avantaj sağlıyor.

Balkanlar’da Görmeniz Gereken 10 Şehir

1. Üsküp, Makedonya

Vizesiz-Balkan-Sehirleri-Skopje

Makedonya‘nın başkenti Üsküp, Balkanlar coğrafyasının merkezinde yer alıyor. Makedonya ile çevre ülkeleri keşfetmek için önemli bir nokta olan Üsküp, Osmanlı’dan kalan tarihi eserleri, heykellerle süslü meydanları, İslam ve Hıristiyan kültürünün harmanlandığı yaşamı ile ilgi çekici bir şehir.

2. Ohrid, Makedonya

Vizesiz-Balkan-Sehirleri-Ohrid

Makedonya’nın en popüler tatil destinasyonlarından biri olan Ohrid, başkent Üsküp’e 3,5 saat uzaklıkta bulunuyor. Ohrid Gölü‘nün kıyısındaki şehir, doğal güzelliklerinin yanı sıra UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde bulunan dünyanın en eski Slav manastırı St. Pantelejmon Manastırı ile ziyaretçilerini etkiliyor.

3. Manastır (Bitola), Makedonya

Vizesiz-Balkan-Sehirleri-Bitola-Manastir

Makedonya’da başkent Üsküp’ten sonra ikinci en büyük şehir olan Bitola, ülkede henüz keşfedilmeyen yerler arasında. Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri okulu Manastır Askeri İdadisi’nin de bulunduğu kent, Osmanlı Dönemi’nde en muhalif merkezlerden biriydi. Yunanistan sınırına çok yakın bir konumda olan şehir zamanda yolculuk hissi yaşatıyor.

4. Tiran, Arnavutluk

Vizesiz-Balkan-Sehirleri-Tiran

Arnavutluk’un başkenti Tiran, uzun bir süre Avrupa‘nın diğer bölgelerinden izole bir yaşamın olduğu bir şehirdi. Yemyeşil şehir dokusu, hareketli sayılabilecek gece hayatı, Demir Perde Dönemi’ni anımsatan geniş cadde ve sokakları ile hiç alışık olmadığınız bir atmosfer sunuyor.

5. Priştine, Kosova

Vizesiz-Balkan-Sehirleri-Pristine

Kosova‘nın başkenti Priştine, dünyanın en genç ikinci ülkesi olan Kosova’yı deneyimlemek için en iyi başlangıç noktalarından biri. Renkli gece hayatıyla Balkanlar’da giderek popülerleşen şehirde hatırı sayılır bir yabancı nüfus da var. Çok kimlikli bir şehir olan Priştine’de Osmanlı izleriyle beraber Batı kültürünü de görmek mümkün.

6. Prizren, Kosova

Vizesiz-Balkan-Sehirleri-Prizren

Kosova‘nın kültür başkenti olarak anılan Prizren, her yıl ağustos ayında gerçekleştirilen dünyanın en iyi film festivalleri arasında gösterilen Dukofest’in düzenlendiği şehir. Festival zamanı dev bir platoya dönüşen şehirde, sinemaseverler buluşuyor. Osmanlı Dönemi’nde öne çıkan merkezlerden biri olan kentte çok sayıda tarihi yapı bulunuyor.

7. Kotor, Karadağ

Vizesiz-Balkan-Sehirleri-Kotor

Karadağ‘ın, fiyortlara benzeyen kıyı yapısıyla kendine hayran bırakan bir manzaraya sahip olan, tarihi liman şehri Kotor, önemli bir tatil merkezi. MÖ 3. yüzyıla uzanan tarihi geçmişi ile sürekli yerleşim yeri olan, şehir UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor. Etkileyici plajları, yemyeşil doğası ile Kotor, keşfetmeye değer güzellikte.

8. Saraybosna, Bosna-Hersek

Vizesiz-Balkan-Sehirleri-Saraybosna

Küllerinden doğan bir hikayeye sahip olan Saraybosna, geçmişte yaşadığı acı dolu hatıraların izlerini taşıyor. Bosna-Hersek’in başkenti, kültürel eserleri, Osmanlı izlerini taşıyan sokak ve çarşıları, birbirinden lezzetli yemekleri ve sıcakkanlı insanlarıyla Anadolu atmosferi taşıyor.

9. Mostar, Bosna-Hersek

Vizesiz-Balkan-Sehirleri-Mostar

Bosna-Hersek‘in en bilinen sembollerinden biri olan Mostar Köprüsü, ülkenin en büyük ikinci şehri olan Mostar’ın en önemli değeri. 1566’da inşa edilen ve Osmanlı Dönemi’nin izlerini taşıyan köprüyü görmek için her yıl binlerce insan Mostar’ı ziyaret ediyor. Mostar harika yemekleriyle de oldukça popüler.

10. Belgrad, Sırbistan

Vizesiz-Balkan-Sehirleri-Belgrad

Farklı kültürlerin bir arada yaşadığı Sırbistan‘ın başkenti Belgrad, Sava Irmağı’nın kıyısında kurulu. Doğu Avrupa havasının buram buram hissedildiği Belgrad gece hayatıyla bölgenin en iyisi olarak gösteriliyor. Uygun fiyatlı konaklama seçenekleri, kolay ulaşım imkanı ve sunduğu alternatiflerle şehir her geçen yıl daha da popülerleşiyor.

13 YORUMLAR

  1. Gerçekten güzel yerler bir gün inşallah bu yerleri gezmek hepsini cankı görmek dileğiyle..

  2. Arkadaşlar Ben Belgratta yaşadım .bilgi isteyen bana danışsın..cok sicak bir aymosfer sizi bekliyor kuskunuz olmasin

  3. Merhabalar. Ben bu Balkan turunu Ocak ayının sonu gibi düşünüyorum. Ama hava muhalefetinden korkuyorum. Sizce dedigim tarihte bu gezi yapılabilir mi? Çok mu soguk olur?

  4. Sırbistan güzel mi bilmem ama sınır polisleri insan değil. Dün bosnadan karayolu ile geçecek iken sınırdan geri çevrildim. Yanımda uçak bileti, hostel rezervasyon çıktıları olmasına rağmen para miktarı yetersiz bahanesiyle (3 gün için 100 €)sınırdan sokmadılar. Gezinin mahvolması yanında gerçekten kötü hissettirdi sınırdan çevrilmiş olmak.

    • Yazin sinirdan gecerken cantami bile aramadilar benim. Sadece pasaportu verdim gectim. Soru vs de sormadilar.

    • Kasıtlı yaptıkları kanaatindeyim çünkü daha evraklarıma bakmadan sorun var dediler, rüşvet isteyecek diye düşündüm fakat herhangi bir eksiğim olmadığını bildiğimden hiç o konuyu açmadım. Dönerken de Boşnak polisi, Sırp tarafından Türklerin çok döndüğünü söyledi zaten.

  5. Dedelerim Balkanlardan gelmiş, Mostar tarafları. Herkese tavsiye derim, Anadolu gibidir ve çok güzeldir Balkanlar. Ohrid, Budva, Mostar, Saraybosna benim listemde ilk sıralarda.

  6. Buraya er yada geç gitmek gerek arkadaşlar ölmeden önce göreceğiniz en mükemmel yerlerden sadece bir tanesidir Balkanlar.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here