Balıkçı Tabyası (Halaszbastya), Macaristan‘ın başkenti Budapeşte’yi panoramik olarak görebileceğiniz bir yer olarak biliniyor. Kaleye benzer görüntüsüyle 1905’de yapılan tabya daha çok estetik ve dekoratif sebeplerle yapılmış.

Kraliyet döneminde başkent olan Budin yakasında yer alan Balıkçı Tabyası, geceleri ışıklandırmalarla büyüleyici bir hal alıyor. Matthias Kilisesi‘nin hemen arkasında bulunan Balıkçı Tabyası turistlerin en çok ilgisini çeken ve Budapeşte manzarasını en iyi görebileceğiniz platform.

Balıkçı Tabyası, Budapeşte

Macar Başkentinde Kartpostalvari Bir Hava: Balıkçı Tabyası

Orta Çağlardan kalma bir kale duvarının olduğu yere yapılan Balıkçı Tabyası, tarihte de balıkçılar tarafından korunmuş. Tepenin eteklerinde yaşayan Vizivaroslar burayı korumakla kalmamış aynı zamanda bir balık pazarına da dönüştürmüşler.

Mimar Frigyes Schulek tarafından 1899 ila 1905 yılları arasında yapılan ve beyaz kesme taşlarıyla ilgi çeken Balıkçı Tabyası, Neo-Gotik ve Neo-Romanesk bir mimarinin kombinasyonu.

Yedi kuleden oluşan ve kulelerin her biri 896’da şu anda Macaristan olarak bilinen yere yerleşmiş yedi Macar kavmini temsil eden tabyanın kuleleri masallardan fırlamış gibi gözüküyor.

Balıkçı Tabyası, Budapeşte

Devasa merdivenleri, arma motifli duvarları ve bir çok süsleriyle aşağısında bulunan cadde ile birleşiyor.

Ziyaretçilerin çoğu burayı şehirdeki en iyi manzaraya sahip yer olarak görürken, tabyanın tek rakibi ise Gellert Tepesi ve Buda Kalesi. Tepesine çıktığınızda Danube Nehri’nin olağanüstü bir manzarasıyla karşılaşıyorsunuz.

Balıkçı Tabyası (Fisherman's Bastion) Budapeşte

Margaret Adası‘na dek St. Stephen Bazilikası, Parlamento Binası, Bilim Akademisi, Gresham Sarayı ve daha uzaktaki Parish Kilisesi’ni bile görmek mümkün. Aynı zamanda Margaret Köprüsü ile Zincir Köprü de görülebiliyor.

Matthias Kilisesi ve Balıkçı Tabyası’nın arasında duran heykel Macar Kralı St. Stephen’a ait. Bir atın üzerinde, rölyefler ile dekore edilmiş şekilde tasvir ediliyor.

Balıkçı Tabyası’na nasıl gidilir

Adres: Budapest Szenthâromsag Têr – 1014

Zincir Köprü’nün sonunda yer alan ve haftanın yedi günü 07.30 ile 10.00 saatleri arasında çalışan fünikülerle birkaç dakika içerisinde Balıkçı Tabyası’nda olmak mümkün. Bir diğer seçenek de, Szêll Kâlmân Meydanı’ndan hareket eden otobüsleri kullanmak.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here