Küçük Sunda Adalarının en batısında, Endonezya‘ya bağlı bir ada olan Bali, batıda Cava Adası’nın, doğuda ise Lombok Adası’nın arasında yer alıyor. Tanrıların Adası olarak da bilinen ve başkenti Denpasar olan Bali’nin en önemli şehirleri ise, ikinci en büyük yerleşim olan Singaraja, tatil köyü Kuta ve adanın kültür merkezi olarak bilinen Ubud. Mercan kayalıklarıyla çevrili, cennet bir ada olan Bali’nin, güneyi beyaz, kuzey ve batı kıyıları ise siyah kumlarla kaplı sahillerden oluşuyor.

Nusa Penida, Nusa Lembongan ve Nusa Ceningan olmak üzere, Bali Boğazı ile birbirlerinden ayrılan üç küçük adacığı bulunan Bali’nin en yüksek noktası, 1960’te patlayan ve halen aktif bir yanardağ olan Agung Dağı.

Bali Nerede

Bali nerede nasıl gidilir

Endonezya’nın 17 bin adası arasındaki en ünlü ve egzotik adası olan Bali, aynı zamanda tapınaklarıyla ünlü. Bali’ye gelip görmeden ayrılmamanız gereken yerler ise, Tanah Lot Tapınağı, Puri Gede Sarayı, Puri Anyar Sarayı, Penebel Köyü, Pura Saraswati Tapınağı, Amed’de tüplü dalış, Pura Besakih Tapınağı ve Tenganan Köyü.

Türkiye’den yaklaşık 15 saatlik bir yolculukla ulaşılabilen Bali’ye İstanbul’dan direkt uçuş bulunmuyor. Türk Hava Yolları, Singapur’dan aktarmalı Singapore Airlines ya da Jetstar ile Bali’ye uçuyor. Singapur Havayolları ile Singapur aktarmalı ya da Malezya Havayolları ile Kuala Lumpur aktarmalı olarak da Bali’ye uçmak mümkün.

Bali Nasıl Gidilir

Diğer yandan Emirates veya Qatar Airways ile Dubai ya da Doha aktarmalı olarak da Bali’ye uçabilirsiniz. Bali Denpasar Uluslararası Havalimanı, Denpasar şehir merkezinden yaklaşık 20 dakika uzaklıkta bulunuyor.

Endonezya’da yalnızca iki mevsim bulunduğundan 6 ayı yağmurlu geçerken, kalan 6 ayında ise kuru sezon olarak adlandırılan nemli ve sıcak bir dönem yaşanıyor. Türk vatandaşlarından vize istemeyen Bali’ye girişte vize için belli bir ücret ödüyorsunuz.

Endonezya’nın binlerce adasından biri olan, balayı çiftlerinin vazgeçilmez destinasyonu Bali’de, tadına bakmadan dönmemeniz gereken lezzetler ise, kızatılmış pirinç nasi goreng, noodle, Hindistan cevizi, baharat ve esmer şekerle hazırlanan Satay soslu et ve baharatlı domuz sosisi urutan.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here