Bakü, görkemli binaları, geniş bulvarları, Hazar Denizi, Apşeron Yarımadası, geceleri ışıl ışıl yanan gökdelenleri, tarihi dokuları ve doğal güzellikleriyle Azerbaycan’ın en güzel şehirlerinden. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti olan Bakü, Doğu’nun Paris’i olarak biliniyor. Hazar Denizi’nin batı kıyısında yer alan ve Kafkasların en büyük şehri olan Bakü, ülkenin en önemli kültür ve ticaret merkezi. Bakü aynı zamanda bir liman kentinin tüm güzelliklerini barındırıyor.

Bakü Gezilecek Yerler

1. İçeri Şehir

Icheri-Sheher

İçeri Şehir (İcheri Sheher), yani eski şehir merkezi (Old Town), pek çok tarihi yapıyı içerisinde barındıran, Rus esintilerini hissedeceğiniz, Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla Unesco Dünya Mirası Lisatesi’nde koruma altında bulunan bir bölge. Yöresel hediyelik eşya dükkanlarıyla dolu bu bölgenin en önemli yapıları, surların içindeki Türk hamamları ve camilerinin yanı sıra Şirvan Şahlar Sarayı ve Kız Kalesi.

2. Kız Kalesi

Qiz-Qalasi

Kız Kalesi (Qız Qalası) İçeri Şehir’de yer alan Bakü’nün sembolü. 12. Yüzyıla tarihlenen kale, Bakü’nün en eski eserlerinden biri. 27 metre yüksekliğindeki Kız Kulesi 18. ve 19. yüzyıllarda ise deniz feneri olarak kullanılmış. Kule günümüzde sergilere ev sahipliği yaptığı gibi, müze olarak da hizmet veriyor. Kulenin terasından ise şahane Bakü manzarasını izleyebilirsiniz.

3. Şirvanşahlar Sarayı

Palace-of-the-Shirvanshahs

Şirvanşahlar Sarayı, (Palace of the Shirvanshahs) İçeri Şehir bölgesinde, Şirvanşahlar Hanedanı’nın şahı İbrahim Halilullah dönemi olan 15. yüzyılda yapılmış. Yakın doğunun en görkemli mimari eserlerinden biri olarak kabul edilen Şirvanşahlar Sarayı, geçmişte hastane ve kışla olarak kullanıldıktan sonra günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Haftanın her günü 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz müzede şahlara ait özel eşyaların yanı sıra vitray, halı gibi el yapımı eserler sergileniyor.

4. Ateşgâh

Fire-Temple-Baku

Ateşgâh (Fire Temple), dünyanın üç Mecusi tapınağından biri. Bakü’ye 30 km mesafede yer alan ve Abşeron Yarımadası’nın Surahanı Kasabası’nda bulunan Ateşgah, ateş mabedi anlamına geliyor. 16 ila 18. yüzyılda doğal gazın çıktığı, bir zamanlar ebedi sönmez ateşlerin yandığına inanılan bir ateş mabedi. Mabedin, merkezi olan ve 1810’da tacir Kançanagaran tarafından yaptırılan secdegah ise buraya hac yolculuğuna gelenlerin ateşe bakarak ibadet ettiği yer olarak biliniyor.

5. Bayrak Meydanı

Bayrak-Meydani-Baku

Bayrak Meydanı, 2007’de Azerbaycan devlet başkanı İlham Aliyev tarafından temeli atılan ve 2010 yılında açılan Bayrak Meydanı (National Flag Square), donanma üssünün yakınında yer alıyor. Azerbaycan halkının birlik ve bütünlüğünü simgeleyen ve Guinness Rekorlar Kitabı’na giren bayrak ise, dünyanın en yüksek bayrak direği olarak kabul ediliyor. 162 metre uzunluğundaki bayrak direğine çekili Azerbaycan Bayrağı’nın eni 35 m ve uzunluğu 70 m. Ağırlığı ise 350 kilogram.

6. Güzel Sanatlar Müzesi

Guzel-Sanatlar-Muzesi-Baku

Güzel Sanatlar Müzesi, Azerbaycan’ın en büyük sanat müzesi olduğu gibi Bakü’nün de en önemli müzelerinden biri. Kent merkezindeki Niyazi Sokağı’nda bulunan ve 1936’da kurulan müze, 1943 yılında ünlü Azeri tiyatro set tasarımcısı ve tiyatro sanatçısı Rüstem Mustafayev’in adını onurlandırıyor. Müzede Azerbaycan, Batı Avrupa, Rusya ve Doğu sanatının çeşitli dönemlerini kapsayan sanat eserleri, tablo, çizim, gravür ve heykeller bulunuyor.

7. Gobustan Millî Parkı

Gobustan-Milli-Parki

Gobustan Milli Parkı (Qobustan Milli Parkı), Bakü’nün Karadağ bölgesinde yer alan ve 2007’de UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilen dağlık bölge. Pek çok dağ geçidini (Azericesi gobu) barındıran bölgenin resmi ismi Kobustan Kaya Sanatı Kültürel Peyzaj Alanı (Gobustan National Park). Bakü’ye 64 km uzaklıktaki bölge Kafkas Dağları’nın güneydoğu ucunda, tarihi 40 bin yıl öncesine dayanan kaya oymaları ile biliniyor. 6 binden fazla olağanüstü kaya oymasıyla Orta Azerbaycan yarı çölünün kenarında yükselen üç kayalık platoyu kapsayan alan Üst-Paleolitik’ten Orta Çağ’lara kadar son Buzul Çağı’na dek iskân edilmiş mağaraları, yerleşim alanlarını ve mezarlık kalıntılarını içeriyor.

8. Ulusal Tarih Müzesi

Azerbaycan-Tarih-Muzesi

Ulusal Tarih Müzesi (National Museum of History of Azerbaijan), Tagiyev Sokağı’nda yer alıyor. 1920’de kurulan müze, biri petrol taciri ve hayırsever Zeynalabdin Taghiyev’in evi olmak üzere 2 bölümden oluşuyor. Ülkenin ilk dönemlerinden itibaren toplanan etnografik ve arkeolojik eserlerin sergilendiği Azerbaycan’ın en büyük müzesi toplam 300 bin parçalık koleksiyona ev sahipliği yapıyor.

9. Yanar Dağ

Yanardag-Baku

Yanar Dağ, 1950’li yıllarda bölgede hayvan otlatan bir çobanın ateş yakmaya çalışırken, doğal gaz kaynağının alev alması sonucu kazara keşfettiğine inanılan bir dağ. Bakü yakınındaki, tuz gölleri ile ünlü Apşeron Yarımadası’nda bulunan Yanar Dağ’da, devamlı olarak yanan gaz kaynağında basıncın etkisiyle alevlerin yüksekliği kimi zaman 3 metreyi buluyor. Bölgeye Bakü’den kalkan otobüslerle ulaşılabiliyor.

10. Haydar Aliyev Kültür Merkezi

Haydar-Aliyev-Merkezi

Haydar Aliyev Kültür Merkezi (Heydar Aliyev Center), Irak asıllı İngiliz mimar Zaha Hadid tarafından tasarlanan ve 2012’de açılan şehrin en önemli kültürel yapısı. Haydar Aliyev’in doğumunun 89. yıl dönümünde açılan binada konser salonları, sanat galerileri, müze ve kütüphane bulunuyor.

11. Türk Şehitliği

Baku-Turk-Sehitligi

Türk Şehitliği, kente hâkim bir tepe üzerinde 1918’de Azerbaycan’ın bağımsızlık mücadelesini verirken şehit olan Türkler adına yapılmış bir alan. Bu önemli mezarlıkta ayrıca Osmanlı şehitleri anısına 1999’da Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığı tarafından yaptırılan bir anıt ve bir camii de bulunuyor. Alandaki anıtın üzerinde ise Azerbaycan’da şehit düşen Türk askerlerinin ismi yazılı.

12. Azerbaycan Devlet Filarmonisi

Azerbaycan-Filarmoni-Orkestrasi

Azerbaycan Devlet Filarmonisi, (Azerbaijan State Philharmonic Hall) Azerbaycan Cumhuriyeti’nin ulusal filarmoni orkestrası. Filarmoninin repertuarında klasik batı müziği ve Azerbaycan müziği eserleri sunuluyor. Ermeni mimar Gabriel Ter-Mikelov’un tasarımıyla 1912’de inşa edilen yapı, dönemin yüksek sınıfının konserleri izlemesi için açılan bina Azerbaycan Halk Cumhuriyeti döneminde ve Rus İç Savaşı sırasında mitingler için kullanılmış.

13. Alev Kuleleri

Alev-Kuleleri-Azerbaycan

Alev Kuleleri, (Flame Towers) Bakü’nün en yüksek yapıları olarak kabul ediliyor. Ülkenin modern simgesi olarak kabul edilen Alev Kuleleri, ofis, konut ve otel olarak kullanılan 3 kuleden oluşuyor. Yapımı 2013’te tamamlanan kulelerin en önemli özelliği olan 10 bin LED armatürle kaplanmış dış yüzeyi akşamları ışıklandırılıyor. Daha sonra bu gösteri, yerini Azerabaycan bayrağını tutan bir askere bırakarak son bulunuyor.

14. Nizami Caddesi

Nizami-Caddesi-Baku

Nizami Caddesi, Bakü kent merkezinde, alışveriş tutkunlarına hitap eden bir cadde. Azeri şair Nizami Ganjavi’nin adı verilen cadde araç trafiğine kapalı. 3.5 km’lik cadde üzerinde alışveriş yapabileceğiniz mağazaların yanı sıra tarihi değere sahip birçok yapı bulunuyor. Kent merkezini batı-doğu düzleminde kesen yaya yolu, akşam ışıklandırması sayesinde fotoğraf çekmeyi seven tatilciler için ideal atmosfere sahip.

15. Apşeron Yarımadası

Apseron-Yarimadasi

Apşeron Yarımadası, Hazar Denizi’nin içine doğru 60 km uzanan ve en geniş yeri 30 km olan bir yarımada. Kafkas Dağları’nın doğu uzantılarından biri olan Apşeron Yarımadası, belirgin özelliği çok sayıdaki tuz gölü ve tuzla olan, yer yer koyaklarla yarılmış hafif dalgalı düzlüklerden oluşuyor. Azerbaycan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Bakü ile onun uydu şehirleri Sumgayıt ve Hırdalan Apşeron Yarımadası üzerinde yer alıyor. Apseron Yarımadası, Bakü’nün tatil adası olarak da plajlarıyla oldukça tercih ediliyor.

16. Kristal Salon

Kristal-Salon-Baku

Kristal Salon, Bakü’de bulunan çok fonksiyonlu bir kapalı arena. 2012 Eurovision Şarkı Yarışması’nın gerçekleştirildiği Kristal Salon 25 bin kişi kapasiteli. Arenada Jennifer Lopez, Rihanna ve Shakira gibi dünyaca ünlü sanatçıların konserleri düzenleniyor.

17. Bulvar Park

Bulvar-Park-Baku

Bulvar Park, Hazar Denizi kenarına inşa edilmiş oldukça geniş cadde ve onun etrafında kafeleri restoranları ve mağazalarıyla modern Bakü’nün en popüler yeri. 9 kilometrelik bu geniş bulvarda yürüyüş yollar ve birbirinden lüks mağazaları da bulunuyor Sahil metro istasyonuna 5 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan bölge, Doğu ve Batı modern mimari sanatının tüm mimari özelliklerine sahip. İki bodrum kat dahil olmak üzere altı kattan oluşmaktadır.

18. Teze Pir Camii

Teze-Pir-Camii

Teze Pir Camii, Ehli Beyt soyundan geldiği kabul edilen Şeyh Said Abdal dervişinin tekkesiyle başlayıp zamanla büyüyüp cami ve medreseye dönmüş bir yer. Camii ismini Bolşevizm’e karşı savaşan Teze Pir’den alıyor. 1905’te inşasına başlanan cami, Bakü’nün en önemli mimari yapılarından birisi olarak kabul ediliyor. Kapalı alanı 1400 metrekare ama çevresindeki yapılarla birlikte çok büyük bir alanı kapsıyor.

19. Bakü Hayvanat Bahçesi

Bakü Hayvanat Bahçesi, nadir bulunan ve soyu tükenmekte olan hayvan türlerinin koruma amacını üstlenmiş. Depo-laboratuvarların mevcut olduğu hayvanat bahçesinde yaklaşık 1.193 hayvan ve 168 tür bulunuyor. Bakü şehir merkezinde bulunan bahçe yaklaşık 4.25 hektarlık bir alan yayılmış.

20. Televizyon Kulesi

Televizyon-Kulesi-Baku

Televizyon Kulesi, 310 metre yüksekliği ile Azerbaycan’ın en yüksek yapılarından biri. Kentin simge yapılarından biri olan kulenin yapımına 1979’da başlanmışsa da 1993’te Haydar Aliyev’in dönüşünden sonra devam edilerek 1996’da bitirilmiş. Kulenin 65. katındaki restorandan Bakü manzarasını izleyebilirsiniz.

Bakü’de bunların dışında da gezilecek pek çok adres var. Bakü’nün en turistik noktalarından biri olan Çeşme Meydanı’nı gezebilir, Minyatür Kitap Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Diğer yandan Uluslararası Mugam Merkezi, Devlet Kukla Tiyatrosu veya Devlet Opera ve Balesi‘’nde bir gösteri izleyebilirsiniz.

Önceki makaleSıradışı Bir Coğrafya: Kenya’da Safari
Sonraki makaleTürkiye’nin Kültür Rotaları

7 YORUMLAR

  1. İçeri Şehrin methini çok duymuştum ama Bakü’de denize girme fikri hiç aklımda yoktu. Yeni bir şey daha öğrendim 🙂

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here