Bakü, Azerbaycan‘ın başkenti. Ülkenin en batısındaki Hazar Denizi boyunca uzanan ve ülkenin en kalabalık kenti olan Bakü, bilim, kültür ve sanayi merkezi. Kafkaslar’ın en büyük şehri unvanına sahip olan Bakü, ismini Farsça büyük rüzgâr anlamına gelen ‘bad-ı kübra’dan alıyor. Sanayi, ticaret ve kültür merkezi olmasının yanı sıra aynı zamanda bir liman kenti olmasıyla da doğudaki benzerlerinden ayrılan Bakü, ülkesinin turizm potansiyeli açısından önem taşıyor.

Bakü, aynı zamanda zengin petrol yataklarıyla bilinen Absheron Yarımadası’nın güney bölümünde yer alıyor. Kent ekonomisinin mihenk taşı olan petrol ve petrol arıtma, en önemli sanayi dalı. Geniş alanları, iklimsel ve coğrafik koşulların yanı sıra Bakü, tarihte İpek Yolu üzerinde bulunmuş en önemli kavşak noktalarından. Tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapan en eski doğu kentlerinden biri olan Bakü, günümüzde ise Hazar Denizi kıyısında geceleri ışıklandırılan görkemli binalarıyla rengarenk bir şehir.

Baku-Gezi-Rehberi

Bakü Gezi Rehberi

Bakü, geleneksellik ile modernliğin meydana getirdiği bir yerleşim olarak oldukça farklı bir yapıya sahip. Yüksek binalar, Bakü’nün modern yüzünü yansıtırken, tarihi duvarlarla çevrili ve çok sayıda tarihi eseri bünyesinde barındıran kent merkezi, başkentin geçmişe dönük yüzünün en etkileyici resmi. Sovyet, İslam ve Avrupa mimari tarzlarındaki yapılar, kent manzarasının önemli parçalarını oluşturuyor.

Azerbaycan’da turizm mevsimi daha çok mayıs ayında başlayıp altı ay kadar devam ediyor. Buna karşın ülkedeki Yalama, Zagatala, Şuşa ve Bakü’deki turist kampları ise bütün yıl hizmete açık. Apşeron Yarımadası’nın kuzey kısmı ve Hazar Denizi kıyılarında, ayrıca Guba-Haçmaz, Lenkeran Ovası, Bakü’nün merkez ve batı bölgelerinde önemli turistik alanlar bulunuyor.

Ülkesinin başlıca kültür ve sanat merkezi olan Bakü, tiyatrolar, konser salonları, sanat galerileri, kütüphaneler ve galeriler bakımından oldukça zengin bir kent. Rus Dram Tiyatrosu, Devlet Ulusal Dram Tiyatrosu, Devlet Müzikal Komedi Tiyatrosu, Devlet Kukla Tiyatrosu ve Ibrus Tiyatrosu gibi çok önemli tiyatrolara ev sahipliği yapan kentin en önemli konser alanları ise Bakü Kültür Merkezi, Bakü Caz Merkezi, Haydar Aliyev Sarayı, Bakü Müzik Akademisi Büyük Salonu olarak sıralanabilir. Bakü Uluslararası Caz Festivali ise şehrin önemli kültürel etkinliklerinden biri.

Baku-Gezi-Rehber

Devlet Filarmoni Orkestrası, Devlet Opera ve Balesi gibi ülkenin ilk operası, ilk ulusal tiyatrosu ve ilk kütüphanesini barındıran Bakü, çeşitli eğlence alternatifleri sunan bir kent. Hazar Deniz’i boyunca uzanan plajları, kilometrelerce uzanan Primorsky Bulvarı ve Primorsky Park’ındaki gezinti yerleri ile güzel vakit geçirebileceğiniz kentte, son yıllarda gece kulüpleri ve barların sayısı artış gösteriyor.

Bakü Gezilecek Yerler

Bakü gezilecek yerlerin başında bulunan ve Surakhani yerleşim alanının 30 km kuzeydoğusunda yer alan Ateşgah (Ateshgah) Tapınak Kompleksi, ünlü bir ateş tapınağı. Burası, İpek Yolu tüccarları için önemli bir uğrak yeri olarak biliniyor. Kentin 70 km güneyinde yer alan Gobustan ise, bulundurduğu oyma taşlar, kamplar, mezarlık anıtları, mağaralar ve diğer kayalık yerler ile ön plana çıkan, tüm dünyada oyma kayalıkları ve resimli taşlarıyla bilinen bir yer.

12’inci yüzyılda kenti savunmak amacıyla inşa edilen duvarların büyük bir bölümüyle çevrili Kent Merkezi (Icheri Sheher), Bakü’nün tarihi bölümü konumunda. Bir hisar olarak Hazar Denizi boyunca uzanan Bakü’nün bu duvarlı bölümü, farklı çağlara ait 50’nin üzerinde tarihi mimariyi bünyesinde barındırıyor. Shirvanshakhs Sarayı, kent merkezinde bulunan savunma duvarlarının içerisinde inşa edilen ve havadan “Q” şeklinde görülen Kız Kulesi ve Synyg Gala (Kırık Kule), en ünlü ve etkileyici eserler arasında.

Bakü’nün en tarihi yapıtı olan Sirvan Şahlar Sarayı, 15. yy’da Şirvan Şahlar döneminde inşa edilmiş, Hazar Denizi kıyısında yer alan bir yapı. Plaj ve parkların yer aldığı Apseron bölgesi, Bakü’nün tatil adası olarak da bilinen ve Azerbaycanlıların özellikle hafta sonları akın ettikleri bir adres. 1939’da kurulan Azerbaycan Ulusal Edebiyat Müzesi ve kent merkezinde yer alan Devlet Halı Müzesi, Bakü’nün başlıca müzelerinden. Eurovision Şarkı yarışmasının yapıldığı Kristal Salon, Bakülülerin gurur duyduğu bir yer. Oldukça görkemli ve büyük bir yapı olan salon, haftanın belirli günlerinde ziyarete açık.

Bakü, görkemli binaları, geniş bulvarları, Hazar Denizi, Apşeron Yarımadası, geceleri ışıl ışıl yanan gökdelenleri, tarihi dokuları ve doğal güzellikleriyle Azerbaycan’ın en güzel şehirlerinden. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti olan Bakü, Doğu’nun Paris’i olarak biliniyor. Hazar Denizi’nin batı kıyısında yer alan ve Kafkasların en büyük şehri olan Bakü, ülkenin en önemli kültür ve ticaret merkezi. Bakü aynı zamanda bir liman kentinin tüm güzelliklerini barındırıyor.

1. İçeri Şehir

Baku-ICeri-Sehir

İçeri Şehir (Icheri Sheher) Bakü’nün ilk kurulduğu yerleşim merkezi. Bakü’nün Old Town’u olan bu bölge, Unesco Dünya Mirası Listesi’nde koruma altında bulunuyor. Sovyet, İslam ve Avrupa mimari tarzlarının iç içe girdiği, Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla farklı bir atmosfere sahip bölge, yöresel hediyelik eşya dükkanlarıyla dolu. Hazar Denizi boyunca uzanan şehrin bu duvarlı bölümü, 12. yüzyılda kenti savunmak amacıyla inşa edilen duvarlarla çevrili.

2. Şirvanşahlar Sarayı ve Kız Kalesi

Baku-Qiz-Qalasi

Şirvanşahlar Sarayı (Palace of the Shirvanshahs) ile Kız Kalesi (Qız Qalası) İçeri Şehir’de yer alan, Bakü’nün sembol yapıları. 15. yüzyılda inşa edilen Şirvanşahlar Sarayı, Bakü’nün Şirvan Şahları’a başkentlik yaptığı dönemi yansıtan ihtişamlı bir yapı. 12. yüzyıla tarihlenen Kız Kalesi ise tarihte deniz feneri olarak kullanılmış, günümüzde ise müze olarak hizmet veren, kentin en eski yapılarından biri.

3. Ateşgâh

Baku-Atesgah

Ateşgâh (Fire Temple), dünyanın üç Mecusi tapınağından biri. 16 ila 18. yüzyılda doğal gazın çıktığı, bir zamanlar ebedi sönmez ateşlerin yandığına inanılan bir ateş mabedi olan yapı, buraya hac yolculuğuna gelenlerin ateşe bakarak ibadet ettiği yer olarak biliniyor.

4. Alev Kuleleri

Baku-Flame-Towers

Alev Kuleleri (Flame Towers), Bakü’nün en yüksek yapılarından biri. Ülkenin modern simgesi olarak kabul edilen Alev Kuleleri, ofis, konut ve otel olarak kullanılan 3 kuleden oluşuyor. Yapımı 2013’te tamamlanan kulelerin dış yüzeyi akşamları led ışıklarla renklendiriliyor.

5. Kobustan Millî Parkı

Qobustan-Milli-Parki

Kobustan Milli Parkı (Qobustan Milli Parkı), Bakü’nün Karadağ bölgesinde yer alan ve 2007’de UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilen dağlık bir alan. Pek çok dağ geçidininin (gobu) bulunduğu bölgenin tarihi 40 bin yıl öncesine dayanıyor. 6 binden fazla kaya oymasıyla çöl kenarında yükselen üç kayalık platoyu kapsayan alan, pek çok yerleşim yeri kalıntısı içeriyor.

6. Apşeron Yarımadası

Baku-Apseron-Yarimadasi

Apşeron Yarımadası, uygun iklimi, doğal koşulları, ılık ve berrak denizi, ince kumlu plajları, tedavi amaçlı kullanılan çamuru ve şifalı suları ile Azerbaycan’ın en gözde mekânlarından biri. Hazar Denizi’nin içine doğru 60 km uzanan bir yarımada olan Apşeron, yer yer koyaklarla yarılmış hafif dalgalı düzlüklerden oluşuyor.

7. Bayrak Meydanı

Baku-Bayrak-Meydani

Bayrak Meydanı (National Flag Square), 2007’de Azerbaycan devlet başkanı İlham Aliyev tarafından temeli atılan, kentin en önemli meydanı. Meydan aynı zamanda, Guinness Rekorlar Kitabı’na giren dünyanın en yüksek bayrak direğini barındırıyor.

8. Nizami Caddesi ve Bulvar Park

Nizami-Caddesi-Baku

Nizami Caddesi, Bakü kent merkezinde, alışveriş tutkunlarına hitap eden bir cadde. Araç trafiğine kapalı, 3.5 km’lik bir cadde olan Nizami üzerinde, üzerinde alışveriş yapabileceğiniz mağazaların yanı sıra tarihi değere sahip birçok yapı bulunuyor.

Bulvar Park ise Hazar Denizi kenarına inşa edilmiş oldukça geniş cadde ve onun etrafında kafeleri restoranları ve mağazalarıyla modern Bakü’nün en popüler yeri. 9 kilometrelik bu geniş bulvarda yürüyüş yollar ve birbirinden lüks mağazaları da bulunuyor.

9. Güzel Sanatlar Müzesi

Baku-Sanat-Muzesi

Güzel Sanatlar Müzesi, Azerbaycan’ın en büyük sanat müzesi olduğu gibi Bakü’nün de en önemli müzelerinden. Müzede Azerbaycan, Batı Avrupa, Rusya ve Doğu sanatının çeşitli dönemlerini kapsayan sanat eserleri, tablo, çizim, gravür ve heykeller bulunuyor.

10. Haydar Aliyev Kültür Merkezi

Baku-Haydar-Aliyev

Haydar Aliyev Kültür Merkezi (Heydar Aliyev Center), Irak asıllı İngiliz mimar Zaha Hadid tarafından tasarlanan ve 2012’de açılan şehrin en önemli kültürel yapısı. Haydar Aliyev’in doğumunun 89. yıl dönümünde açılan binada konser salonları, sanat galerileri, müze ve kütüphane bulunuyor.

Bakü yeme ve içme

Baku-Yemekleri

Başkent Bakü, tarihi bir kent olma özelliğiyle ön plana çıkan, sofistike geleneksel bir mutfak kültürüne sahip. Öte yandan fast food kültürü ve dünya mutfağının, kent mutfağında önemli bir yeri var. Orta Doğu, Türkiye, İran, Asya ve Hindistan gibi ülkelerin mutfaklarına özgü lezzetlerinin tadılabileceği çok sayıda restoran, kebap evleri, çay evleri ve sokak satıcıları kentte oldukça yaygın.

Türk mutfağına benzer yemekleriyle dikkat çekse de safran bu mutfağın olmazsa olmazı. Pilavdan tatlıya hemen tüm yemeklerde safran kullanılıyor. Otantik shashlky, yulya kebap ve barbekü tavuklar denenebilecek en iyi lezzetler arasında bulunuyor. Kent mutfağı ayrıca, ciğeri ve sebzeleriyle ünlü.

Geleneksel Azerbaycan mutfağında pek çok farklı lezzet bulunuyor. Salatlarda, Khazar salatası, Azerbaycan salatası, yeşillikler, fasulye fisindjan, soyutma tadılabilirken çorba olarak pyty, dushbara, kyufta-bozbash, dovga, ovdukh olarak bilinen lezzetler öne çıkıyor. Bunların yanında Shashlyklerden, çeşit shashlyk, lyulya-kebap, balık shashlyk, djudja kebabı, Pilavlardan kavrulmuş sebzeli pilav, sütlü pilav, meyveli pilav, toyug pilavı, shojud pilavı, chykhyrtma pilavı ve tatlılardan sticky, paklava, helva, shakerbura, shor gogal, mutaky tadılması gereken farklı lezzetler arasında bulunuyor.

Mantı ve buna benzer hamurlu yemeklerin her restoranda kendini gösterdiği Azeri mutfağında, küçük mantılarla yapılan düşbere, bizdeki börekleri andıran ve üzerine yoğurt ile sumak dökülerek servis edilen kutab en çok tüketilenler arasında. Bunun yanında çok yaygın tüketilen ve içi kıymalı ya da patatesli olan piroşki de bir tür hamur kızartması. Öte yandan Hazar Denizi’nin ünlü balığı Asetrin ise ızgarası yapılarak tüketiliyor.

Bakü alışveriş

Bakude-Alisveris

Bakü’de alışveriş deyince özellikle Fıskiye Meydanı çevresinde yer alan alışveriş noktaları ve Nizami Caddesi üzerindeki dükkanlar öne çıkıyor. Aynı şekilde İç Şehir’de bulunan şirin dükkanlarda ve Bakü’nün en büyük alışveriş merkezi olan TSUM’da kente özgü otantik halılar, elektronik eşyalar, mücevherler bulabilirsiniz.

Bakü’yü ve Azerbaycan’ı hatırlatacak hediyelik eşyaların başında, Azerbaycan halkının zengin tarihi geçmişini yansıtan dekoratif ve uygulamalı sanat ürünleri geliyor. Azerbaycan’da halı dokuma sanatının en eski ve en geleneksel formlarını bulabilir, kuyum, taş, metal ve ahşap oyma, dokuma, baskı, desen, örme ve nakış gibi el sanatlarını yansıtan obje ve el yapımı ürünler satın alabilirsiniz.

Bakü konaklama

Baku-Konaklama

Bakü’de konaklama, genel olarak Avrupa şehirlerine göre uygun fiyatlı. Bakü ve çevresinde her bütçeye uygun otel ve pansiyon bulabilmeniz mümkün. Bakü’nün tarihi bölümü olan İç Şehir’de pek çok butik otel yer alıyor. Özellikle Kız Kalesi ve Hazar Denizi manzaralı birçok otel bulabileceğinizi gibi, kent merkezinde de bir otel tercih edebilirsiniz. Kent merkezinde, JW Marriot Absheron Bakü Hotel, Four Seasons Bakü, Park Inn by Radisson ve Meridian Hotel Bakü gezilecek yerlere yürüme mesafesinde yer alıyor.

Bakü’ye nasıl gidilir

Bakü ile Türkiye arasında, Türk Hava Yolları, Azerbaycan Hava Yolları ve Pegasus’un karşılıklı uçuş seferleri bulunuyor. İstanbul’dan Türk Havayolları, Pegasus, Azerbaycan Havayolları, Ankara’dan ise Azerbaycan Havayolları’nın Bakü’ye direkt seferleri mevcut.

Yaklaşık üç saat süren direk uçuşlarla ulaşabileceğiniz Bakü’de uluslararası uçuşlar için Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı kullanılıyor. Şehir merkezinden 20 km kuzeydoğusunda yer alan havalimanından kent merkezine otobüsle geçebilirsiniz.

Öte yandan Bakü’ye Gürcistan ve İran üzerinden kara yolu ile de ulaşım mümkün. Bakü’ye ulaşımın bir diğer yolu ise, önce Iğdır’a, oradan da Nahcivan’a geçip uçakla Bakü’ye geçmek.

Bakü’ye ne zaman gidilir

Bakü’de en sıcak yaz ayları olan ağustos ve temmuzda sıcaklık 35 ila 40 derecelere çıkabiliyor. Bakü’ye gelmek için en iyi zamanlar mayıs, eylül ve ekim ayları, zira kış aylarında hava oldukça serin veya şiddetli rüzgârlı oluyor.

Bakü, Azerbaycan’ın olduğu kadar bulunduğu coğrafyanın da her bakımdan en önemli kenti. Turistik adresleri, kültür ve sanat merkezleri, doğal güzellikleri ve tarihi dokularıyla, yerel özelliklerini modern bakış açısıyla harmanlıyor.Bakü Gezi Rehberi

Önceki makaleDiyarbakır Gezi Rehberi
Sonraki makaleKharkiv Gezilecek Yerler

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here