İtalya‘nın Napoli şehrindeki Archaeological Park of Baia, geçmişte zengin ve görgüsüz Romalılar tarafından masaj ve eğlence merkezi olarak kullanılıyordu. Aynı şekilde diğer meşhur Cicero ve Horace gibi Romalı yazarlar tarafından da.

Günümüzde Baia Villası artık sular altında ancak Roma dönemine ait  kalıntılar Baia Arkeoloji Parkında sergilenmeye devam ediyor ve sayısı inanılmayacak kadar fazla. Arkeolojik park ise içerisinde labirent gibi 3 büyük bölge barındıran dev bir kompleks.

Belli ki Romalılar bu hidrotermal kaynakları banyolar için kullandılar, yada zenginler yazlık villalarını diktiler ve hatta belki de burada bulunan Imperial Villa sadece imparatorların zevki içindi.

Baia Arkeoloji Parkı, Napoli

Katmanlar halinde gün ışığına çıkan yüzyıllardır saklı kalan bu harabeler tam olarak ne işe yaradığı konusunda kafa karıştırsada bir zamanlar gökdelen gibi tapınaklar olduğunu ve olağanüstü bir görüntüye sahip olduklarını hayal etmek zor değil. Tamamen mermerden yapılmış binalar, cepheleri ve kubbeleri mozaiklerle ve derin fresklerle işlenmiş bu yapılar gerçekten eşsiz birer sanat eseri.

Harabelerin hepsi çok iyi şekilde korunamamış ancak aralarında gezerken Hermes’in heykelini bulmaya çalışın, ufak bir hücrede hala sapasağlam duruyor.

Archaeological Park of Baia. Temple of Echoes
Archaeological Park of Baia. Temple of Echoes

Kemerli bir koridor çimenlik bir bölge olan tanrıça Sosandra’nın bölgesine doğru gidiyor. Üç tapınak da bir çok unutulmuş hazineyi gözler önüne seriyor: Baia’ya yukarıdan bakan Venüs tapınağının sadece kubbesi toprağın üzerinde görünüyor; çamurdan yapılmış Diana Tapınağı tam tepenin karşısında bulunuyor.

Merkür Tapınağı yada 18.yy gezginlerinin verdiği isimle Eko Tapınağı (Temple of Echoes), yeşil bir su üzerinde bulunan tahta bir geçite sahip. İçeri de bağırdığınızda kubbe muhteşem ekoya sebep oluyor.

Archaeological Park of Baia

Ulaşım: Girişi hemen Baia limanı’nın karşısında gibi gözükse de buradaki kapılar kilitli ve kullanılmıyor. Orası yerine tepeden yukarıya doğru gidin ve denize doğru bakan bir giriş göreceksiniz. Dışındaki tabelada “Roman Baths” yazıyor. Park yeri pek yok ama bu yoldan gelen fazla turist olmadığından eğer arabayla geldiyseniz park yeri bulabilme ihtimaliniz var. Adres; Via Sella di Baia, 22, Bacoli

Sualtı Arkeoloji Turları: Baia’nın en görkemli kısımları su altında olduğundan su altı turları da oldukça ilgi çekiyor. Lido Montenuovo, Via Miliscola, 157 adresinde bulunan Napoli Diving Centre bu tarz turlara öncülük ediyor ancak daha önceden dalış konusunda sertifika almış olmanız yada bu sertifikayı alabilmek için Napoli’de daha uzun süre kalmanız gerekiyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here