Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag, pek çok görkemli tarihi kiliseye sahip. St. Vitus Katedrali (Katedrala Svateho Vita), Prag Kalesi’nin ilk iki avlusunu geçtiğinizde karşınıza çıkan bir Roma Katolik kilisesi. Sivri kuleleriyle Gotik mimarinin en iyi örneklerinden biri olan kilise, Prag Kalesi’nin en dikkat çekici yapısı. Pek çok ulusal hazinenin ve Bohemya krallarının mezarlarının yer aldığı katedralin yapımına 1344’te başlanmış ve tamamlanması yaklaşık 600 yıl sürmüş.

Aziz Vitus Katedrali, Prag

St. Vitus Catedral

Milattan sonra 925’te kadar eskiye giden ve 1929’da kutsanan Aziz Vitus Katedrali (St. Vitus Cathedral), Neo-Gotik tarzın yanı sıra Rönesans ve Barok tarzına ait özellikleri de taşıyan bir mimariye sahip. Dikkat çeken özelliklerinden bir diğeri, Karl Köprüsü’ndeki en popüler heykellerden birine sahip olan Aziz John Nepomuk’un mezarının burada olması. Bunun yanı sıra ünlü Çek ressam Alfons Mucha tarafından tamamlanan vitray süslemeli pencere de görülmeden çıkılmaması gerekenlerden.

Prag gezilecek yerler arasında yer alan Aziz Vitus Katedrali’nin mutlaka görülmesi gereken önemli bir mekân olduğu konusunda gezginler hemfikirler. Ancak zamanınızı, katedrale girmek için bekleyen onlarca turistin oluşturduğu uzun kuyruklarda geçirmek istemiyorsanız, ziyaret için sabahın erken vakitlerini tercih edin.

St. Vitus Catedral (Aziz Vitus Katedrali)

Aziz Vitus Katedrali Prag Kalesi içerisinde yer alıyor. Nisan-Ekim ayları arasında sabah 9’dan akşam 5’e kadar, Kasım-Mart aylarında ise sabah 9’dan akşam 4’e kadar açık. Ayrıca Pazar günleri de yıl boyunca öğleden sonra ziyarete açılıyor.

Katedrali ücretsiz ziyaret edebilirsiniz, ancak rehber eşliğinde gezmek isterseniz 250-350 korun ödemeniz gerekiyor. Daha detaylı bilgi için katedralin web sayfasını inceleyebilirsiniz.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here