Butik restoranlar, sanat galerileri, antikacılar, seramik atölyeleri ile son yıllarda Ayvalık sakin hayat özlemiyle büyük şehirlerden kaçanların sığındığı yeni bir kaçış rotası oldu Ayvalık. Asırlık zeytinyağı ve sabun üretimi, enfes mutfağı ve tarihi evleriyle Ayvalık seyahat rotanıza girmeye aday. Kasaba merkezinin arka sokakları gezmek harika. UNESCO Dünya Mirası Listesi için aday adaylığı da kesinleşti. İstanbul, Ankara, Çeşme gibi yerlerden gelen bir çok sanatçının yerleştiği Yeniçarohori Köyü de listenizde olsun.

İlkçağda Misya, Hitit, Frig, Lidya, ortaçağda Roma ve Doğu Roma İmparatorluğu, 14. yüzyıldan Cumhuriyet’e kadar da Osmanlı İmparatorluğu egemenliğinde kalan Ayvalık, 19. ve 20. yüzyıldan kalma Rum evleri ve kiliseleri, neo-klasik tarzda sivil mimari örneklerinin oluşturduğu kent dokusuyla açık hava müzesi görünümünde. Çevre il ve ilçelerde yer alan antik kentleri de turizm açısından büyük önem taşıyor.

Ayvalık'a nasıl gidilir

Ayvalık’a Nasıl Gidilir

Uçakla Ayvalık’a nasıl gidilir

Balıkesir’in batısındaki Edremit’te yer alan Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı, Ayvalık, Altınoluk, Akçay, Küçükkuyu, Ören, Dikili gibi tatil merkezlerine yakınlığı nedeniyle tercih ediliyor. Haftanın 7 günü İstanbul-Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ve Ankara Esenboğa Havalimanından direkt uçuş seferlerinin düzenlendiği havalimanından diğer illere de aktarmalı uçuş seferleri var.

Koca Seyit Havalimanı’ndan hareket eden toplu taşıma araçları ile veya Pegasus Hava Yolları’nın ücretli servisleriyle Burhaniye-Karaağaç-Gömeç-Ayvalık güzergahından Ayvalık’a ulaşım çok kolay. Benzer şekilde Bora Jet’in kendi yolcuları için havalimanından Ayvalık’a hareket eden ücretsiz yolcu servisleri bulunuyor.

Ayvalik'a nasıl gidilir

Arabayla Ayvalık’a nasıl gidilir

Ayvalık, İstanbul’a 520 km (yaklaşık 8 saat), Ankara’ya 650 km (yaklaşık 11 saat), İzmir’e 150 km, Bursa’ya 185 km ve Balıkesir’e 125 km mesafede yer alıyor.

İstanbul’dan kara yolu ile Ayvalık’a gelmek isteyenler için birkaç alternatif yol seçeneği bulunuyor: Kocaeli üzerinden, Yalova, Bursa, Balıkesir üzerinden Ayvalık’a ulaşabileceğiniz gibi
Yenikapı’dan arabalı vapurla Bandırma’ya geçerek Bandırma üzerinden Ayvalık’a ulaşabilirsiniz. Bir diğer seçenek de Tekirdağ, Çanakkale Boğazı’ndan arabalı vapurla karşıya geçerek Ayvalık’a ulaşım mümkün.

Ankara’dan kara yolu ile Ayvalık’a gelmek isteyenler, Eskişehir-Bursa-Balıkesir yolu üzerinden Ayvalık’a gelebilirler. İzmir’den Menemen, Aliağa, Dikili sahil yolu takip edilerek 155 km’lik bir yolculuk sonrası Ayvalık’a ulaşılıyor.

Ayvalık nasıl gidilir

Ayvalık’a şehirler arası otobüs yolculuğu ile ulaşım düşünürseniz, Türkiye’nin pek çok ilinden ilçeye direkt gelen otobüs seferleri bulunuyor. Ulusoy, Kamil Koç, Truva, Anadolu ve Metro gibi yurt çapında hizmet veren otobüs firmaları dışında yerel firmalar da Ayvalık’a seferler düzenliyor.

Göz At: Ayvalık’ta Yapılacak Şeyler
Göz At: Cunda Gezi Rehberi

Trenle ulaşım

Devlet Demiryolları’nın İzmir Mavi Treni ile Balıkesir’e kadar gelip daha sonra TCDD‘nin sefere koyduğu aktarma otobüsleri ile Ayvalık’a gidilebilir.

Basmane K: 08.35 →  Manisa K: 10.01  Soma V: 11.45  Balıkesir K: 13.21
Balıkesir K: 09.39  Soma K: 11.17  Manisa K: 13.05  Basmane V: 14.32

Balıkesir’den Ayvalık’a özel araçla gidiş araçla 1 saat 50 dakika sürüyor.

Balıkesir Belediyesi şehir merkezinden Ayvalık, Sarımsaklı hattı 07:00, 10:00, 13:00, 16:00, 19:00, 22:00 saatlerinde ulaşım hizmeti veriyor. Balıkesir’den Ayvalık, Sarımsaklı, Akçay, Altınoluk, Altınova otobüs bileti ücretleri tam 17 TL, indirimli 15 TL olarak belirlenmiş.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here