Yemekleri, zeytinyağlıları, tatlıları, mezeleri, tostu, dondurması, otları, peynir çeşitleri ve taptaze meyve-sebzeleriyle yeme-içme konusunda adeta paha biçilemez bir ilçe olan Ayvalık’ta Türk, Yunan ve Boşnak yemek kültürünün birleşiminden enfes lezzetler doğuyor.

Ayvalık yemek kültürünün bir ayağını, daracık tarihi sokaklarına sıralanmış esnaf lokantaları oluşturuyor. Duvarlarını burada yemek yiyen sanat, müzik, sinema camiasından aklınıza gelebilecek en ünlü sanatçıların resimlerinin süslediği Ayvalık Paşa Çorba Salonu, İzzet Durko’nun işlettiği bir esnaf lokantası.

Ayvalık Paşa Çorba Salonu, Ayvalık

Yalnızca öğle yemeği çıkaran ve güneşin batmasına yakın zamanlarda dükkânı kapatan Paşa Çorba, Talatpaşa Caddesi’nde çarşı içinde yer alıyor. Zeytinyağlısından etlisine, tatlısından çayına kahvesine kadar yediğiniz her şeyin tadını damağınızda bırakan bir adres.

Ayvalık Paşa Çorba Salonu, Ayvalık

Bosnalı olan İzzet Durko, Yenipazar’dan Ayvalık’a gelip yerleşenlerden. 2003’te açtığı Ayvalık Paşa Çorba Salonu menüsü önceleri yalnızca paça, işkembe, tavuk, beyin ve mercimek gibi çorbalardan oluşurken, ana yemek olarak kuru fasulye ve pilav da eklenmiş. Kısa süre içerisinde yirmi çeşit çorba ile hizmet vermeye başlayan Paşa Çorba’da yine yirmi çeşit Ege mutfağı zeytinyağlısı da menüye dâhil olmuş. 8-10 tanesi etli, 8-10 tanesi de zeytinyağlı olmak üzere Ege yöresi dışında bulunmayan yemeklerden oluşan menüye talebin gitgide artmasıyla ot yemekleri de eklenmiş.

Dondurulmuş hiçbir gıdanın kullanılmadığını, o gün köy veya sebze pazarında ne varsa onlarla yemek yaptıklarını vurgulayan İzzet Durko, misafirlerine kışın yağmurlarla başlayıp yağmurlarla biten dönemde yetişen arapsaçı, akkız, izbinye, radika, azma gibi ot yemekleri ile kabakçiçeği dolması ve bamya gibi yöresel mevsim yemeklerini sunuyor.

Paşa Çorba Salonu, Yemekler

Ayvalık Paşa Çorba Salonu’nun en ünlü yemeği ise, kendisinin de başka bir yerde rastlamadığını söylediği, pırasa kavurma. Pırasa sevmeyenlere dahi parmaklarını yedirdiğini anlatan İzzet Bey, Ayvalık zeytinyağında kavrulan pırasanın geniş bir tencerede üzerine kaşar peyniri, süt ve yumurtalı bir sosla fırınlayarak böreğe benzeyen bir yemek yaptıklarını anlatıyor.

Bir diğer ünlü yemek ise yöresel bir lezzet olan ada köftesi. Kekik ağırlıklı dana kıymasından yapılan ada köftesi, Ayvalık’ın mübadele ile tanıştığı bir yemek.

Tatlı olarak da elbette lezzeti dillere destan kül sulu kalburabastı. Bir Girit tatlısı olan ve İzzet Bey’in halen zeytin ağacının küllü suyu ile yaptığı bu muazzam tatlı, istisnasız her gün yapılıyor ve gün sonuna kalmadan tükeniyormuş. Çorbaları ve yemek servisini bizzat kendi yapan İzzet Bey’in mutfağında birisi Boşnak, diğeri Giritli olmak üzere iki ustası bulunuyor. Bu sayede Boşnak yemekleri de menüye kazandırılmış.

Kül Sulu Kalburabastı

Her gün saat 12.00’da çıkan yemekler akşam 17.00 civarında bitiyor. Müdavimleri arasında memurlar, bankacılar, hâkim ve savcılar, yazlıkçılar, gezginler, tatilciler ve Ayvalık esnafı olduğu kadar ünlüler de Ayvalık’a geldiklerine Paşa Çorba’ya uğramadan geçmiyorlar. Bir de tabii Yunanlı komşularımız sık sık gelir diyor İzzet Durko, “çünkü damak zevkimiz, kültürümüz ortak”.

Çeşidin çok olmasıyla aşçı tabağı, vejetaryenler için sebze tabağı gibi karışık tabaklar hazırladıklarını ve bir süre sonra gelen misafirlerin yüzde sekseninin bundan istediğini söyleyen İzzet Durko, Paşa Çorba’nın bu karışık tabaklarının da ünlendiğini anlattı.

Paşa Çorba Salonu
Adres: Talat Paşa Caddesi No: 14, Ayvalık/Balıkesir
Telefon: 0 (266) 312 5018

Ayvalık’a geldiğinizde, Talatpaşa Caddesi’nde çarşı içinde yer alan Paşa Çorba’da, yöreye has kabak çiçeği dolması, ada köftesi ve pırasa kavurmadan oluşan karışık tabak yaptırmadan ve üzerine de şöyle güzel bir küllü kalburabastı yemeden kesinlikle dönmeyin.

3 YORUMLAR

  1. Farklı kültürlerin kaynaştığı bu tür coğrafyaların en büyük artısı zengin mutfakları sanırım. 🙂

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here