Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan Aya Tekla Kilisesi, bölgede en çok dikkat çeken kutsal mekanlar arasında. Hristiyanlığın en önemli ve en eski merkezleri arasındaki Meryemlik, Azize Thekla’nın bölgeye gelişi ile anlam kazanmış. Hristiyanlığın henüz resmi olarak kabul görmediği dönemde dinin yayılması adına önemli çalışmalar yürüten Aziz Paul’un vaazlarından etkilenip, henüz 17 yaşındayken kendini dine adayan Azize Tekla, simgeleşmiş bir isim.

Silifke- Taşucu karayolu üzerinde 4. kilometreden sağa dönüldükten sonra, 1 km gidildiğinde ulaşılan Meryemlik’in tarihinde Azize Thekla’nın buraya gelişi etkili. İmparator Zenon tarafından Aya Thekla’ya itafen yaptırılan kilise ile kuzey kilise, hamam, birçok sarnıç, mezarlıklar ve şehir suru kalıntıları günümüze kadar ulaşmayı başarmış.

aya-tekla-kilisesi-mersin

İnanç turizmi açısından çok zengin olan Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan Aya Tekla Kilisesi, Silifke’nin merkezine yalnızca 4 km uzaklıkta. Meryemlik ismiyle de bilinen bu kilise Hristiyanlığın en eski ve en önemli merkezlerinden biri. Her yıl binlerce inananın ziyaret ettiği bu hac noktasında Hristiyanlığın ilk ve tek kadın şehidi Aya Tekla’nın (Azize Thekla) saklandığı ve daha sonra kiliseye çevrilen mağara bulunuyor.

Konya ve Yalvaç çevresinde Hristiyanlığı yaymak için propaganda yaparken paganların baskıları ile Seleucia’ya gelen ve bir mağaraya saklanan Azize Thekla, hem inanç yaymış hem de mucizevi biçimde hastalara şifa vermiş.

aya-tekla-silifke

Aya Tekla’nın oldukça ilginç bir hikayesi var. İsa Peygamberin havarilerinden St. Paul’un (Aziz Pavlus) vaazlarından etkilenen 17 yaşındaki Tekla kendini Hristiyanlık dinine adar. Aziz Pavlos inancını yaymak için Isparta’nın ilçesi olan Yalvaç’a doğru yola çıktığında Aya Tekla’ya da Silifke ve yöresini Hristiyanlaştırması görevini verir.

Aya Tekla Silifke’ye gelerek bugün Meryemlik denilen yerdeki mağara kilisede yaşamaya başlar. Önce halk tarafından benimsenmez fakat çeşitli ilaçlar yaparak Silifkelilere şifa vermeye çalışır ve başarılı olur. Günden güne kazandığı güçten ve çekinen ve korkan Silifke’nin ileri gelenleri ile doktorlar Aya Tekla’yı öldürtmeye karar verirler. Aya Tekla’nın üzerine 4-5 tane serseri gönderirler. Fakat serseriler mağaraya girdiklerinde bir anda gözden kaybolur ve bir daha da gören olmaz.

Baskılar sonucunda öldürüleceği sırada mağarada ortadan kaybolmuş. Rivayete göre Aya Tekla’nın bulunduğu mağaradan Silifke Kalesi’ne çıkan gizli bir yol bir tünel vardır ve Aya Tekla burdan kaçıp ölümden kurtulmuş.

Aya Thekla‘nın içinde yaşadığı mağarada kaybolmasının ardından Hristiyanlarca kutsal sayılan ve kiliseye dönüştürülen bu yapı, MS 4 yy’dan itibaren birçok eklenti ile bezenmiş.

Yeraltı Kilisesi Aya Tekla, Silifke

Aya Tekla’dan sonra gizlendiği mağara yöredeki gizli Hristiyanların kilisesi haline dönüştü. Roma İmparatorluğu Hristiyanlığı kabul ettikten sonra mağara üstüne büyük bir kilise inşa edilmiş.

Aya Tekla mağara Kilisesi dünyanın ilk kiliselerinden biri. Hıristiyanlığın resmen kabülünden sonra başka yapılar de eklenen Meryemlik’te Aya Tekla’ya ithaf edilen kuzey kilisesi, hamam, sarnıç ve mezar kalıntıları da bulunuyor. Tek tanrılı inancı yaymaya kendini adayan ve insanlara yardım eli uzatarak şifa veren Aya Tekla her yıl Katolik Kilisesi tarafından 23 Eylül, Ortodoks Kilisesi tarafından ise 24 Eylül günlerinde anılıyor. Kilise ve ören yerine giriş ücreti olarak 5 TL alınıyor, Müze Kart geçerli.

Aya Tekla Kilisesi’ne nasıl gidilir?

Silifke ilçe merkezine 4 km uzaklıkta olan Aya Tekla Kilisesi’ne Taşucu yolu üzerinde 4. km’den sağa dönüp 1 km daha giderek ulaşılabiliyor. Mersin’den kalkan Silifke otobüsleri toplu ulaşım kullanmak isteyenler için tek seçenek. Kilise Mersin’e 87 km mesafede.

Hristiyan inancında önemli bir yere sahip olan Azize Thekla Kilisesi, bölgenin en etkileyici kutsal yerlerinden.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here