Avustralya, güney yarımkürede ve Okyanusya kıtasında yer alan ve harita üzerinde en uzak ülkelerden biri olsa da, dünyanın en popüler seyahat rotalarından biri. Dünyanın diğer ucunda yer alsa da Avustralya, eşsiz doğal güzellikleri, lezzetleri ve capcanlı şehirleri ile uzun yolculuklara değen ve mutlaka görülmesi gereken bir ada ülkesi.

Avustralya’ya Gitmek İçin 10 Neden

1. Büyük Set Resifi

Avustralya neden gitmeli

Avustralya’nın doğusundaki Mercan Denizi’nde yer alan, dünyanın en bilinen ve uzaydan dahi görülebilen en büyük canlı sistemi Büyük Set Resifi (Great Barrier Reef), barındırdığı sualtı canlı çeşitliliğiyle bir doğa harikası. Dünya standartlarının üzerindeki dalış imkanları, dünyanın tüm renklerini bir arada barındıran canlı çeşitliliği ve masmavi sularıyla Avustralya’yı özel kılıyor.

2. Sydney

Avustralyaya Gitmek

Sydney, UNESCO Dünya Mirası Opera Binası ve limanı ile dünyaca nam salmış, Avustralya’nın en büyük şehri. Sydney mimari harikası Opera Binası dışında da muazzam yapıdaki köprüsü, yemyeşil parkları, leziz mutfağı ve şehrin kıyılarındaki plajlarındaki sörf imkanlarıyla dillere destan bir şehir.

Manly ya da Bondi’nin en çok bilinen plajlarından olduğu Sydney’de, hem şehir hayatının hem de güneş ve dinlenmenin keyfi bir arada yaşanabiliyor. Darling Limanı restoranları ve eğlence imkanlarıyla meşhurken, Çin Bahçelerinde hızla akan şehir hayatından yine şehrin kendi içerisinde kaçıp huzur bulunabiliyor.

3. Uluru

Avustralya Gidilecek Yerler
Uluru (Ayers Rock), Alice Springs

Etkileyici bir çöl ile buna eşlik eden eşsiz flora ve fauna yanında onbinlerce yıllık Aborjin kültürünün izlerine sahip dünyada sadece birkaç yer var. Aborjinlerin kutsal kayası olarak bilinen, yaklaşık 600 milyon yıl önce oluşan Uluru (Ayers Rock), gün içinde güneşin hareketlerine göre kızılın, kahverenginin ve turuncunun farklı çarpıcı tonlarıyla olağanüstü manzarayı gözler önüne seriyor.

Alice Springs’e 450 km’e uzaklıkta bulunan Uluru Kata Tjuta National Park’ta yer alıyor. Park, UNESCO tarafından, Dünya Kültür ve Dünya Doğa Mirası listesinde bulunuyor.

4. Batı Avustralya

Karijini Milli Parkı
Karijini Milli Parkı

Outback olarak adlandırılan, Avustralya’nın iç bölgelerinin de bir kısmını ile Batı Avustralya’yı kapsayan bölge her şeyden uzak tam bir doğa harikası. Bir yanda uzayıp giden kıpkızıl topraklar, sadece kıtaya özgü hayvanların yaşadığı çöl, çalılıklar, batı kıyılarına doğru kilometrelerce uzanan sahille buluşuyor.

Avustralya’nın popüler doğu kıyılarına göre daha dingin bir coğrafya burası. Avustralya’nın en büyük ikinci milli parkı olan Karijini Milli Parkı burada. El değmemiş doğasıyla zümrüt rengi doğanın, akarsuların ve benzersiz kaya formlarının yer aldığı milli park, bitki ve canlı çeşitliliğine tanıklık olmak için eşsiz bir fırsat.

5. Perth

Avustralyada Gidilecek Yerler

Sydney ve Melbourne adları en çok bilinen şehirlerden, ancak Perth, olağanüstü sahilleri, dünyanın en büyükleri arasındaki şehir parkı, sörf imkanları ve Avustralya’nın en iyi birası olarak addedilen “Little Creatures” birası ile bu iki büyük şehirle yarışır durumda. Büyük oranda genç nüfusa sahip, capcanlı bir ortama sahip Perth şehri Avustralya’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken büyük şehirlerden.

6. Olağanüstü sahiller

Avustralya görülmesi gerekn yerler
Whitehaven Beach, Avustralya

50,000 km’lik kıyı şeridine sahip kocaman bir ülkenin olağanüstü sahillere sahip olmaması düşünülemez tabi. Avustralya’nın doğusunda yer alan daha popüler sahiller, batıdaki çölümsü kumsallara nazaran daha kalabalık. Sahilde deve görmek gibi özel bir deneyim sunan Batı Avustralya’daki Cable Sahili, eşsiz kum formlarıyla dünyanın en iyi sahilleri listesinde yerini koruyan Whitehaven Sahili ve sörfçülerin cenneti Surfer’s Paradise Sahili, en çok ziyaretçi alan sahillerden.

7. Yemyeşil ormanlar

The Daintree Forest
The Daintree Forest

Yağmur ormanlarının mercan deniziyle buluştuğu, UNESCO Dünya Mirası listesindeki Daintree Rainforest ve Great Barrier Reef’in buluştuğu Cape Tribulation, en eski amazon ormanı deneyimi için Avustralya’ya gitmeye değer. Vahşi yaşama tanıklık edip çeşit çeşit kuşların, timsahların görülebileceği ormanlarda treeking yapın, 180 milyon yıllık ormanların derinliklerindeki nehirlerde serinleyin.

8. Sörf

Avustralya Surf
Bells Beach

Sörf denince akla hemen Avustralya geliyor. Avustralya’nın doğu kıyılarında sörf yapılabilecek binlerce nokta bulunuyor. Hem sörfe yeni başlayanlar hem de profesyonel sörfçüler için Avusturalya, tam bir cennet. Sörfe elverişli dalgalar için özellikle Queensland Bölgesi tavsiye ediliyor. Dünyanın en güzel yollarından Great Ocean Road’ın başlangıcı sayılan Torquay kasabasındaki ünlü Bells Beach, doğudaki New South Wales eyaletinde yer alan Byron Bay, Newcastle, Sydney sörf için enfes yerler. Sörf yapmasanız da dev dalgalarla dans eden sörfçüleri izlemek için bile Avustralya’ya gidilir.

9. Barbekü

Australian barbecue

Avustralya’yı barbeküsüz hayal etmek oldukça zor. Bizdeki mangal keyfini aşmış bir millet Avustralyalılar, yediden yetmiş yediye tümünün uzman olduğu bir alan sırt çantalı geziyse diğeri de barbekü yapmak. Çoğu park ve kamu alanında en az üç adet barbekü alanı bulunan ülkede, bu oldukça ciddiye alınan bir gelenek. Ülkenin simgesi olan kanguru, kulağa tuhaf gelse de Avustralya mutfağının önemli bir parçası ve lezzet ufkunu genişletmek isteyenler için iyi bir fırsat.

10. Şarap

Barossa Vadisi, Avustralya

Şarap denilince akla ilk gelen ülkeler Fransa ve İtalya olsa da, Avustralya dünyaca tanınan şarap bölgeleriyle de göz dolduruyor. Perth yakınındaki Margaret Nehri, Adelaide civarındaki Barossa Vadisi ve Sydney’e yakın Hunter Vadisi Avustralya’nın en meşhur şaraplarının üretildiği bağların yer aldığı bölgeler. Bir zamanlar dibimizdeki ülke İran’ın namlı şiraz şarabı bu ülkenin en iyi şarap cinslerinden birisi. Pinot Noir, tadılması gereken şarap çeşitlerinden. Bu yemyeşil ve ünlü bağlara civardaki şehirlerden günlük geziler düzenleniyor. Şarap kültürü sizi çekiyorsa Avustralya rotanıza girmesi gereken bir yer.

4 YORUMLAR

  1. Avustralya bir gezginin en çok görmek istediği kıtadır muhtemelen. Dünyanın en bakir kıtası bile olabilir.

  2. Avusturalya kendine has bir çok benzersiz doğa harikasıyla resmen gönüllere taht kurmuş bir yer. Ne zaman bir dergi karıştırsam karşıma çıkıyor ya yeni bir yürüyüş rotası öğreniyorum ya da birbirinden güzel göllerini keşfediyorum. Vize sorunu olmasa ilk gitmek istediğim ülkelerden. Hatta gidip bir süre yaşamak, çalışmak istediğim ülkelerden. Paylaşım için çok teşekkürler.

  3. Büyük set resifi ve kızıl kaya Avusturalya’ya gitmek için en büyük sebeplerden benim için.
    Bir kaç sene sonra gitmeyi düşünüyorum. Umarım ulaşabilirim.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here