Avustralya, dünyanın en büyük altıncı ülkesi olmasına rağmen sadece 24 milyon nüfusa sahip. Ve bu nüfusun yüzde 90′ı başta Sydney ve Melbourne olmak üzere doğu kıyılarındaki şehirlerde yaşıyor. Dünyanın en yaşanabilir şehirleri arasında birkaç şehri giren Avustralya, dünyanın kişi başı gelire göre en zengin 5. ülkesi ve yaşam kalitesi olarak 2. sırada yer alıyor. Avustralya ismi Latince’de güneyden, güneye ait olan anlamına gelen Australis kelimesinden türetilmiş.

Avustralya’nın En Güzel Doğal Güzellikleri

12Kakadu Milli Parkı

Avustralya’nın çok zengin bir doğal hayatı var. Sadece bu ülke topraklarına özgü bir çok hayvan var; herkesin bildiği kanguru, koala, platipus bunların sadece birkaçı.

Ülke aynı zamanda dünyanın en tehlikeli hayvanlarına da ev sahipliği yapıyor. Sadece dünyanın en zehirli on örümcek türünün yedisinin burada yaşadığını söylesem nasıl olur?

Aborjinlerin en az 40 bin yıldır evi olan Kakadu National Park, dünyada en uzun süredir ayakta kalmış ve hala yaşayan insan kültürüne ev sahipliği yapıyor. Darwin’e 253 kilometre uzaklıkta, 20 bin metrekare alana yayılan Kakadu National Park, yılda 200 binden fazla ziyaretçi alıyor ve UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunuyor.

Önceki

9 YORUMLAR

  1. Gelişen teknoloji ve yenilenen sektör, her geçen gün farklı imkanlarla tüketicinin karşısına çıkarken beraberinde de pek çok cazip seçenekleri getiriyor.

  2. Melbourne yaşamak için, Sydney gezmek için deriz biz de 😉 Ama neredeyse 6 yıldır Melbourne’deyiz; Sydney’den Melbourne’e gezmeye gelenler burayı, Melbourne’den Sidney’e gidenler orayı beğeniyor 🙂 🙂

  3. Arkadaşım beş yıl önce oraya yerleşti. Ben de ilerde yanına kalıcı olarak gitmeyi düşünüyorum. Harika! (Y)

  4. Pasaportum yok, yurtdışına hiç çıkmadım ama en çok görmek istediğim ülke Avustralya. Yıllar önce belgeselde Aborjinleri izlemiştim, öylece aklıma çakılıp kalmış. Kısmet olur mu bilmem, hayalim.

    • Avustralya hem gezmek hem de yaşamak için en güzel ülkelerden birisi. Dünya krizdeyken, adamlar bütçe fazlası verdiler. Suç oranı ve işsizlik oranı yok denecek kadar az. Tropikal ormanları da var, çölleri de, en güzel mercan resifleri de, adaları da… Hele Tazmanya dillere destan bir ada.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here