Avustralya, dünyanın en büyük altıncı ülkesi olmasına rağmen sadece 24 milyon nüfusa sahip. Ve bu nüfusun yüzde 90′ı başta Sydney ve Melbourne olmak üzere doğu kıyılarındaki şehirlerde yaşıyor. Dünyanın en yaşanılabilir şehirleri arasında birkaç şehri giren Avustralya, dünyanın kişi başı gelire göre en zengin 5. ülkesi ve yaşam kalitesi olarak 2. sırada yer alıyor. Avustralya ismi Latince’de güneyden, güneye ait olan anlamına gelen Australis kelimesinden türetilmiş.

Avustralya’nın çok zengin bir doğal hayatı var. Sadece bu ülke topraklarına özgü bir çok hayvan var; herkesin bildiği kanguru, koala, platipus bunların sadece birkaçı. Ülke aynı zamanda dünyanın en tehlikeli hayvanlarına da ev sahipliği yapıyor. Sadece dünyanın en zehirli on örümcek türünün yedisinin burada yaşadığını söylesem nasıl olur? Denizlerde ise en ölümcül deniz canlısı olan kutu deniz anası dışında büyük beyaz köpekbalıkları ve tuzlu su timsahları gibi çok sayıda tehlikeli hayvan bulunuyor.

Avustralya’nın En Güzel Doğal Güzellikleri

1. Kakadu Milli Parkı

Avustralya-Kakadu-National-Park

Aborjinlerin en az 40 bin yıldır evi olan Kakadu National Park, dünyada en uzun süredir ayakta kalmış ve hala yaşayan insan kültürüne ev sahipliği yapıyor. Darwin’e 253 kilometre uzaklıkta, 20 bin metrekare alana yayılan Kakadu National Park, yılda 200 binden fazla ziyaretçi alıyor ve UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunuyor.

2. Flinders Ranges

Avustralya-Painted-Desert-Flinders-Ranges

Flinders Ranges bölgesi Avustralya’nın en renkli ve en uzun sıra dağlarına ev sahipliği yapıyor. Güneydeki Adelaide şehrinin 200 km kuzeyinden başlayan dağlar, 430 km boyunca Callabonna Gölü’ne kadar uzanıyor.

3. Cradle Dağı, Tazmanya

Avustralya-Cradle-Tazmanya

Tazmanya’nın en güzel manzaralarından birine sahip olan Cradle Mountain, adanın orta bölgesinde yer alıyor. Cradle Mountain-Lake St Clair National Park’ının içerisinde yer alan dağ, bin 545 metre yüksekliğe sahip.

Dove Gölü çevresindeki yürüyüş rotası inanılmaz güzel. Turistler ve gezginlerin en popüler aktivitesi gölün çevresinde tam tur olarak birkaç saatte yapılan yürüyüş. Bu bölge flora ve fauna açısından oldukça zengin.

4. Kanguru Adası

Avustralya-Kangaroo-Island

Lüksemburg’un iki katı büyüklüğünde bir yüzölçümüne sahip Kanguru Adası, Güney Avustralya’da bulunuyor. Güney Avustralya’nın popüler turistik destinasyonlarından olan Kanguru Adası, huzur,sessizlik, doğal manzara, yabani hayat ve el değmemiş kumsalları ile biliniyor.

5. Arnhem Land

Avustralya-arnhem-Land

Avustralya coğrafyasında el değmemiş vahşi yaşam alanlarından olan Arnhem Land, engebeli kıyı şeridi, farklı türdeki balıklarla dolu nehirler, yağmur ormanları ve irili ufaklı adalarıyla modern dünyadan uzaklaşmak için muhteşem bir rota.

6. Ningaloo Reef

Avustralya-Ningaloo-Ref

Ningaloo Coast, Avustralya’nın batı kıyılarında yer alıyor. Doğu Hint Okyanusu boyunca uzanan ve Western Australia’nın bir parçası olan Ningaloo Coast, Perth şehrinin bin 200 km kuzeyinde bulunuyor.

260 km uzunluğundaki oldukça kırılgan olan mercan resifiyle Avustralya’nın en büyük, kıyıya en yakın mercan kayalıkları burada yer alıyor. Ningaloo Marine Park (Commonwealth Waters), Ningaloo Marine Park (State Waters) ve Muiron Islands Marine Management Area olarak bu bölge koruma altında. Özellikle tüplü dalış turizmi açısından gözde olan bu koruma alanında çok zengin bir canlı yaşamı var.

7. Coorong National Park

Avustralya-Coorong-National-Park

Coorong National Park, Güney Avustralya eyaletinde, Adelaide şehrinin 156 km güney doğusunda yer alan Avustralya milli parklarından birisi. Coorong Milli Parkı, BirdLife International tarafından en önemli kuş gözlem yerlerinden birisi olarak tanımlanıyor. Younghusband Yarımadası’ndaki bu milli park, sahip olduğu zengin canlı yaşamı nedeniyle Avustralya’daki koruma altındaki yerlerden birisi.

8. Cape York

Avustralya-Cape-York

Avustralya’nın Kuzey Queensland kentinde bulunan Cape York Yarımadası, ülkenin kuzeyinde en bakir kalan doğal koruma bölgesi. Tropik yağmur ormanları, okaliptüs ormanlı savanlar, yaban hayvanları ve endemik bitki türlerinin görüldüğü bölgede özel turlar düzenleniyor.

9. Katherine Gorge

Avustralya-Kattherine-Gorge

Katherine Gorge olarak adlandırılan bölge 13 boğaz ve çok sayıda tepeden oluşan Nitmiluk Milli Parkı ile Avustralya’nın doğayla baş başa vakit geçirilecek en güzel alanlarından. Kano, tekne ya da helikopterle dünyaca ünlü parkı ve vadileri yürüyerek keşfedebilirsiniz.

10. Pinnacles Desert

Avustralya-Pinnacles-Desert

Perth şehrinin kuzeyinde yer alan Pinnacles Çölü, çöl üzerindeki kaya heykelleriyle olağanüstü bir manzaraya sahip. Perth’e üç saatlik bir mesafede bulunan bölge, Badgingarra Milli Parkı ile birlikte koruma altında.

11. Simpson Desert

Avustralya-Simpson-Desert

Simpson Çölü, Avustralya’nın merkezinde büyük bölümü ıssız ve yerleşimin olmadığı koruma alanı. Kum tepeleri, tuz gölleri, mevsimsel nehirlerle çevrili olan çöl, ilginç bir doğa deneyimi sunuyor.

12. Bungle Bungles

Avustralya-Bungle-Bungles

Dünyanın en etkileyici yeryüzü şekilleri arasında gösterilen Bungle Bungle kumtaşı kubbeleri, Batı Avustralya’da Kimberley bölgesindeki Purnululu Milli Parkı’nda bulunuyor. Yerel dilde kum taşı anlamına gelen Purnululu’da yerel Aborjin halkı yaşamını sürdürüyor. Kum taşı tepeleri yerden 300 metreye kadar yükseliyor.

7 YORUMLAR

  1. Gelişen teknoloji ve yenilenen sektör, her geçen gün farklı imkanlarla tüketicinin karşısına çıkarken beraberinde de pek çok cazip seçenekleri getiriyor.

  2. Melbourne yaşamak için, Sydney gezmek için deriz biz de 😉 Ama neredeyse 6 yıldır Melbourne’deyiz; Sydney’den Melbourne’e gezmeye gelenler burayı, Melbourne’den Sidney’e gidenler orayı beğeniyor 🙂 🙂

  3. Arkadaşım beş yıl önce oraya yerleşti. Ben de ilerde yanına kalıcı olarak gitmeyi düşünüyorum. Harika! (Y)

  4. Pasaportum yok, yurtdışına hiç çıkmadım ama en çok görmek istediğim ülke Avustralya. Yıllar önce belgeselde Aborjinleri izlemiştim, öylece aklıma çakılıp kalmış. Kısmet olur mu bilmem, hayalim.

    • Avustralya hem gezmek hem de yaşamak için en güzel ülkelerden birisi. Dünya krizdeyken, adamlar bütçe fazlası verdiler. Suç oranı ve işsizlik oranı yok denecek kadar az. Tropikal ormanları da var, çölleri de, en güzel mercan resifleri de, adaları da… Hele Tazmanya dillere destan bir ada.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here