Marmara Denizi’nde bulunan ve Balıkesir‘e bağlı bir ada olan Avşa Adası (Türkeli Adası), Marmara‘nın önemli yaz turizmi merkezlerinden biri. Erdek‘e gemiyle yaklaşık 2 saat, İstanbul‘a ise deniz otobüsüyle 2,5 uzaklıkta olan Avşa Adası, Kapıdağ Yarımadası’nın uzantısında oluşan adalar grubunda yer alıyor.

Balıkesir’in Marmara ilçesine bağlı, ilçe merkezine 11 km, il merkezine 155 km uzaklıkta bulunan Avşa Adası, yaz döneminde çoğunluğu İstanbul’dan olmak üzere pek çok yerli turist ağırlıyor. Gerek eğlence ve gerekse dinlence bakımından imkanları bulunan Avşa Adası’na yaz sezonunda İstanbul’dan her gün 2 ya da 3 deniz otobüsü ve İDO’ ait gemi tarifeli sefer yapmaktadır, hafta sonları ek seferler de konuluyor.

avsa nerede

Avşa Adası nerede nasıl gidilir 

Avşa, nispeten sakin bir tatil seçeneği sunan Kuzey Ege’deki tatil yerlerinin aksine birçok tesisle turistlere renkli bir gece hayatı da sunuyor. Marmara’daki adalara ait Adakarası üzümünden üretilen şaraplarıyla da bağcılık ve şarapçılıkta gelişen ada, Tavşanlı Koyu, Çınar Koyu, Kumtur Koyu, Atanaş Koyu, Yiğitler Koyu ile eşsiz bir yaz tatili imkânı sunuyor.

İstanbul-Tekirdağ

Avşa Adası’na İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO), Balıkesir Deniz Otobüsleri (BADO), Bursa Deniz Otobüsleri (BUDO), Çanakkale İl Özel İdaresinin deniz ulaşım firması GESTAŞ ile ulaşım mümkün.

İstanbul’dan Avşa’ya her gün İDO, BUDO ve özel firmalara ait 10’a yakın feribot, deniz otobüsü ve arabalı vapur ile karşılıklı olarak 10’a yakın sefer düzenleniyor. İstanbul, Bostancı ve Yenikapı’dan İDO hızlı feribotları her gün 09.45′te hareket eden deniz otobüsleri 3 saat aralıklarla hareket ediyor.

Erdek, Bandırma ya da Tekirdağ tarafından gelmek istiyorsanız, arabanızı da taşıyabilen motorlarla yaklaşık 2 saatte adada olabilirsiniz. Tekirdağ’dan Akport Limanı’ndan SS Erdek deniz motorlu taşıyıcılar kooperatifi ile Avşa’ya ulaşabilirsiniz. Erdek’ten ise Gestaş arabalı feribotu ve Bado deniz taksileri ulaşım mümkün.

Avsa nasil gidilir

Bursa-Çanakkale

Bursa’dan Avşa Adası’na gitmek için Erdek’ten günde 3 seferin düzenlendiği feribotlarla veya yine Erdek üzerinden BUDO’ya ait deniz otobüslerini tercih edebilirsiniz.

Çanakkale’den de önce Erdek’e otobüs veya kendi özel aracınız ile ulaşıp Erdek’ten Avşa Adası’na arabalı vapurlarla geçebilirsiniz.

İzmir

İzmir’den de Avşa’ya gitmek için önce 294 km uzaklıktaki Erdek’e ulaşmanız gerekiyor. İzmir’den 280 km uzaklıktaki Bandırma’ya gelip buradan şehir merkezine kadar inmeden Erdek yoluna dönerek 18 km olan ve yaklaşık 20 dakika süren bir yolculuk sonucunda Erdek’e ulaşabilirsiniz. Erdek’ten kalkan arabalı feribotlar ile yaklaşık 3 saatte Avşa Adası’nda olmanız mümkün.

Ankara

Ankara’dan gidiyorsanız, Eskişehir-Bilecik-Bursa üzerinden, 9 saatlik kara yolculuğu ile Erdek’e vardıktan sonra 2 saatlik bir feribot yolculuğu ile Avşa Adası’a ulaşabilirsiniz. Otobüsle gelmeyi düşünüyorsanız, direkt Erdek’e gelen otobüs firmaları ile merkezde inip buradan limana geçerek deniz yolculuğu ile Avşa’ya ulaşabilirsiniz.

Marmara’nın göz bebeği Avşa Adası, denizi, koyları ve şaraplarıyla ünlü, Kapıdağ Yarımadası’nın uzantısında oluşmuş adalar grubundan biri Tam karşısında Kara Biga, arkasında Tekirdağ, yanında Marmara Adası, elinizi uzatsanız Ekinlik, Koyun, Paşa Limanı ve biraz ilerdeki Erdek ile, Marmara’dan Çanakkale Boğazı’na kucak açmış bir Ege güzelliği.

2 YORUMLAR

  1. Merhaba; Avşa Adası’ndan İstanbul ve Erdek’e gitmek için 2018 yaz sezonunda BADO ve BUDO seferleri sona ermiştir. Güncel bilgilere avsaisland.com/istanbuldan-avsa-adasina-nasil-gidilir/ adresinden ulaşabilirsiniz.

  2. Avşa ada mızı sitenizde tanıttığınız için teşekkürler. Eksiksiz bir yazı olmuş ancak 2018 yılı itibariyle Baro ve budo seferleri iptal olmuştur. Adamiza gelecek misafirlere duyurulur.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here