Avşa Adası (Türkeli Adası), yapı ve yer şekilleri bakımından Kapıdağ Yarımadası’nın Marmara Denizi’ndeki uzantısı görünümünde olan Marmara Adaları’ndan biri. Marmara Denizi’nin güneybatısında, Balıkesir‘e bağlı Marmara Adası ve Paşalimanı Adası ile birlikte 3 büyük adadan biri olan Avşa, üzümleri ve şarabıyla ünlü küçük ve şirin bir tatil beldesi.

İstanbul’a yakınlığı sayesinde her yıl binlerce tatilciyi ağırlayan Avşa, büyük kentlerden düzenlenen vapur seferleriyle de kısa süreli tatiller için ideal. Tertemiz denizi ve güzel sahillerinin yanı sıra, pek çok su sporu aktivitesine imkân sağlayan Avşa, coğrafi yapısıyla da bisiklet turları ve doğa yürüyüşlerine de oldukça uygun. Tatilcilere doğa ve su sporları, avcılık, sosyal aktiviteler gibi pek çok alternatif sunan Avşa’nın turistik tesisleri, ziyaretçiler için farklı konaklama seçenekleri sunuyor.

avsa adası gezilecek yerler

Avşa Adası Gezilecek Yerler

Marmara bölgesinin yerleşim olarak en gelişmiş adası olan Avşa Adası, gündüz masmavi denizin altın sarısı kumsalın tadını çıkarırken geceleri sahil boyunca sıralanmış, barlar ve diskolarda eğlenebileceğiniz günün 24 saatini hareketli geçiren bir tatil merkezi. Çınar Koyu, Mavi koy, Kumburnu, Değirmen ve Yiğitler Köyü’ndeki Altınkum Plajı gezilmesi ve görülmesi gereken ilk yerlerden. Manastır Mevkii’nde manastır ve şapel kalıntıları da mutlaka görülmeli. Eğer dalmayı seviyorsanız Manastır Mevkii’nde denizin 4 metre derinliğindeki Bizans ve Rum kalıntıları görebilirsiniz.

Bortaçina ve Büyülübağ Şarap Fabrikalarında Ada Karası üzümlerinden yapılan şarap tadımı yapabilir, Avşa’da adanın dört bir yanını çevreleyen altın rengi kumsallarda denizin ve güneşin tadını çıkarabilir, gece kendinizi sahilin bir ucundan diğer ucuna kadar sıralanan bar-cafe, restoran ve diskolardaki eğlencelere bırakabilirsiniz.

1. Yiğitler Köyü

Avşa Adası Yiğitler Köyü

Adanın doğu kıyısında, merkeze 5 dakika mesafede, yer alan Yiğitler Köyü’nün eski isminin Araplar olduğu biliniyor. Daha sonra Rumlar ve Trakya göçmeni Türklerin yerleştiği Yiğitler Köyü’nün halkı şarapçılık, balıkçılık ve taşçılık gibi işlerle uğraşıyor. Plajı her yıl belediye tarafından temizlenen ve sezon içinde temizliği de zaman zaman yapılan Yiğitler Plajı’nda birkaç otelin kendine ayırdığı alan haricinde plaj ücreti alınmıyor.

Merkeziyle birlikte adanın en turistik noktası olan ve merkeze 2 km uzaklıkta Yiğitler Köyü’ne, minibüslerle kısa sürede ulaşmak mümkün. Erdek’ten deniz taksi seferlerinin de bulunduğu Yiğitler Köyü’nde misafirlerini merkez iskelesinden alıp, yine merkez iskelesine bırakan tesisler de mevcut.

2. Türkeli Köyü

Avşa Adası’nın batısındaki kıyı ovası üzerinde kurulu Türkeli Köyü’nün yaklaşık 2 km güney batısında adanın geçmişine dair ipuçları veren bir manastır kalıntısı bulunuyor. Rumların yıllar önce terk ettiği Türkeli Köyü’nün şimdiki halkı şarapçılık ve balıkçılıkla geçinen göçmen Türklerden oluşuyor.

3. Altınkum Plajı

Avşa Adası Altınkum Plajı

Altınkum Plajı, Avşa Adası’nın en popüler bölgesi. Ada merkezinden minibüs seferleriyle 15 dakikada ulaşabileceğiniz plaja, yürüyüş mesafesindeki Yiğitler Köyü üzerinden bisikletle de gidebilirsiniz. İsmini ışıl ışıl parlayan altın renkli kumundan alan Altınkum’da üç plaj, bir restauran yer alıyor. Avşa’nın meşhur Şahin Tepesi’nin de bulunduğu Altınkum, sığ denizi nedeniyle çocuklu ailelerin tercihi. Altınkum Plajı etrafında pek çok otel ve konaklama seçeneği yer alıyor.

4. Çınar Koyu

Avşa’nın güney batı sahilinde bulunan ve adanın en büyük koyu olan Çınar Koyu, ismini burada yetişen ve yüzyılı aşkın süredir ayakta duran tarihi çınar ağaçlarından alıyor. Adada turizmin başladığı yıllardan bu yana doğal ortamıyla adanın gözdesi. Sessiz, sakin ve huzur dolu bir bölge olan Çınar Koyu’nun plajı da berrak ve temiz.

Ayrıca denizden koya karşı eşsiz manzaranın tadını çıkarabileceğiniz gibi koy içerisinde yer yer bulunan küçük iskelelerden atlayarak deniz keyfinizi artırabilirsiniz. Avşa merkezden her saat başı hareket eden ve akşam saat 20.00’a kadar karşılıklı seferlerin düzenlendiği minibüslerle Çınar Koyu’na ulaşabilirsiniz.

5. Kumtur Plajı

Avşa Adası Kumtur Plaji

Toplu taşıma araçlarının uğramadığı Kumtur Koyu’na taksiyle veya kendi özel aracınızla gelebilirsiniz. Ancak Çınar Koyu minibüslerine binerek anayoldan Çınar’a sapmadan inip yürüyebilirsiniz. Diğer koylara nazaran daha sessiz ve sakin olan Kumtur Plajı, hafif dalgalı olsa da berrak ve temiz bir denize sahip. Diğer yandan derinliği bölgesel olarak değişen koy, çocuklu aileler için pek güvenli değil. Ancak koyda kafe ve restoran bulunmuyor.

6. Kadınlar Plajı

Avşa merkezden Yiğitler Köyü’ne giden dolmuşlarla ulaşılabilen ve Yiğitler Köyü’nü geçtikten sonra 5 dakikalık mesafede yer alan Kadınlar Plajı, adanın bakir koylarından biri. Çevresinin doğal olarak kapalı olduğu, yalnızca kadınların girebildiği bir plaj olan Kadınlar Plajı, sessiz, sakin ve huzurlu bir bölge. Yiğitler Köyü’nden 10-15 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan plaja giriş ücretsiz. Denizinin sığ ve temiz olması da çocuklar için oldukça güvenli.

7. Tavşanlı Plajı

Avşa Adası Tavşanlı Plajı

Belediye binasının bulunduğu alandan hareket eden minibüslerle ulaşılabilen ve Avşa’nın bakir koylarından biri olan Tavşanlı Plajı adanın güney kısmında yer alıyor. Altınkum Plajını geçtiğinizde karşınıza çıkacak plaj, sahilin hemen üzerinde kumsal ile birleşen kırsal bir yapıda. Sahili ortadan ikiye ayıran ve bu özelliği ile plaja güzellik katan hafif bir çıkıntının hemen üzerinde de bir restoranın bulunduğu plajın sığ denizi ve inceye yakın kumu çocuklu aileler için oldukça uygun.

8. Karadut Koyu

Avşa Adası Karadut Koyu

Avşa merkezden minibüslerle ulaşılabilen ve ismini çevresindeki dut ağaçlarından alan Karadut Koyu, oldukça sığ denizi ve 2 ayrı plajıyla, Avşalıların çok beğenip çeşmeden doldurduğu tatlı içme suyu kaynağına da sahip. Yemyeşil doğası ve el değmemiş yapısı ile huzur bulabileceğiniz bir ortamı bulunan bu eşsiz güzellikteki plaj, kırsal bir alanın hemen altında, sığ bir kumsala sahip. Çocukların ve yüzme bilmeyenlerin güvenle denize girebileceği bir yer olan koyun denizi de genellikle sakin.

9. Manastır

Avsa Adası’nın Türkeli Beldesi’ne bağlı Manastir mevkiinde Hagios Georgos Manastırı yer alıyor. Manastır kalıntılarına İskele Meydanı’ndan yürüyerek yarım saatte, taksi ile 5 dakikada ulaşım mümkün. 1628’de Leonidas ve Siemonisimli 2 papaz tarafından inşa edilen yapı, sit alanı olarak koruma altında bulunuyor. Temellerinde adanın kendi yapı taşı olan granit bloklar arasında Horasan harcından inşa edilen manastırının yanı sıra, Avşa tarihi eski yerleşim yerleri olan Yiğitler, Türkeli, Manastır mevkilerinde, Rum ve Bizans etkisini görebileceğiniz sahildeki kiremit mezarları ve Meryem Ana Manastır’ını da ziyaret edebilirsiniz.

10. Beyazsaray Koyu

Avşa Adası Beyazsaray Koyu

İsmini koyda bulunan, eskiden adanın yegâne lüks oteli olan Beyazsaray Oteli’nden alan Beyazsaray Koyu, Manastır Koyu’ndan sonra, ada merkezine yaklaşık 3 km uzaklıkta yer alıyor. Denizi berrak ve çok temiz olan koyun, sahilindeki kum taneleri biraz büyükçe olsa da rahatsız edici değil.

Marmara’nın en şirin ve turistik merkezi Avşa Adası bisiklet ile keşfetmeye oldukça uygun. Adanın sevimli hediyelik eşya dükkanlarından zeytinyağı, şarap gibi yerel ürünler alabilir, restoranlarında leziz deniz mahsullerini tadabilirsiniz.

8 YORUMLAR

  1. Merhaba arkadaşlar, Avşa adasına tatile giden var mı? Nasıl bir yer çıkıcak çok merak ediyorum. Bayra için hiç bir pansiyonda boş yer bulamadım.

  2. Avşa adasında yaşayan ve adaya gönül vermiş biri olarak adamız hakkındaki bu güzel makaleniz için sizlere teşekkür ediyorum.Güzel bir haftasonu kaçamağı için mükemmel bir tati yeri olan avşa adasına herkezi bekliyoruz.
    Adamız hakkında daha ayrıntılı bilgi ve konaklama için avşa adasının resmi sitesi avsa-adasi.com.tr adresinden faydalanabilirsiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here