Ağaç ve odunsu bitkilerin sergilendiği geniş bir alan olan Atatürk Arboretumu, İstanbul Sarıyer’de, Kemerburgaz-Bahçeköy yolu üzerinde yer alıyor. Arboretumlar, eğitim ve bilimsel yanları ağır basan bilgi, emek ve sabırla meydana getirilmiş birer canlı bitki müzeleri olarak tanımlanıyor.

Doğu sınırı İstanbul Boğazı’ndan beş kilometre, kuzey sınırı Karadeniz’den sekiz kilometre içeride kalan Atatürk Arboretum’unun farklı yönlere dönük irili ufaklı yamaç ve vadileri, değişik ağaç türlerinin yetiştirilmesine uygun düşen habitatları sağlıyor.

Atatürk Arboretumu, İstanbul

Atatürk Arboretumu Gezi Rehberi

Bilimsel araştırma ve gözlem için kullanılan, çeşitli canlı ağaç türlerinin koleksiyonunu barındıran bir müze görevindeki Atatürk Arboretumu, üç yüz kırk beş hektarlık alanda, bin beş yüzü aşkın bitki türü bulunuyor. Aynı zamanda hatırı sayılır soğanlı bitkiler koleksiyonu da mevcut.

Kurulumuna 1949’da başlanan, mülkiyet ve finans kaynağını Türkiye Cumhuriyeti Orman Genel Müdürlüğü’nün oluşturduğu Atatürk Arboretumu, Bahçeköy Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı bir danışma kurulu tarafından işletiliyor. Bilimsel otoritesinin İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’ne bağlı olduğu arboretum, fakültenin öğretim üyeleri, öğrencileri, Orman Bakanlığı bünyesindeki ilgili kuruluşlar, orman mühendisleri, peyzaj mimarları, diğer fakülteler ile araştırma kurumları, yerli ve yabancı bilim insanları, doğaseverlerin yapacakları incele ve bilimsel araştırmalara açık bir canlı laboratuvar olarak hizmet veriyor.

Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu, Sarıyer’de bulunan floristik zenginliğiyle pek çok yerli ve yabancı botanikçinin ilgisini çekmiş bulunan ünlü Belgrad Ormanı’nın güneydoğusundaki, üç yüz kırk beş hektarlık bir orman parçası üzerinde kurulu. Sınırları içerisinde Osmanlı döneminde yapılan Kirazlıbent ile 1916’da kurulan Türkiye’nin ilk fidanlığını barındıran Atatürk Arboretumu, dünyadaki diğer arboretum ve botanik bahçeleriyle tohum ve fidan temini konusunda işbirliği içerisinde.

Motosiklet, bisiklet ve evcil hayvanların kabul edilmediği, kesinlikle piknik yapmanın yasak olduğu arboretumda, fotoğraf çekmek serbest olsa da tripot kabul edilmiyor.

Atatürk Arboretumu’nda ne yapılır

Atatürk Arboretumu

Huzurlu, yemyeşil ve mis kokulu bir dünya olan arboretum, İstanbul’un göbeğindeki üç yüz hektarlık geniş alanıyla cennetten bir köşe. İki yanında ağaçların sıralandığı uzun yürüyüş parkurlarında yürüyebilir, her mevsim birbirinden güzel renklere bürünen ağaçların ve çiçeklerin yarattığı muazzam manzarada çok güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Yürürken karşınıza çıkan rengârenk mantarlar, su kaplumbağaları, ördeklere ve kuğulara ev sahipliği yapan göletler, çeşit çeşit kelebekler, cıvıl cıvıl öten kuşlar yol arkadaşınız oluyor. Muhteşem bir bitki örtüsü, çok iyi düzenlenmiş bir sera ve bahçelerin bulunduğu, yeşilin her tonunu görebileceğiniz arboretum, aynı zamanda çocukların metropolden kurtulup doğayla bütünleşmesi için de eşsiz bir alan. 

Atatürk Arboretumu nasıl gidilir

Atatürk Arboretum

İstanbullular veya İstanbul’a geldikten sonra Atatürk Arboretumu’na ulaşımda birkaç seçeneğiniz var. Özel aracınızla gelmek isterseniz, Sarıyer yönünde Büyükdere Caddesi istikametinde Hacıosman’a devam ediyorsunuz. Burada tabelaları takip ederek Bahçeköy yoluna saparak ilerliyorsunuz. Bahçeköy’e geldikten sonra ise İstanbul Üniversitesi Spor Salonu’nun karşısında bulunan Kemerburgaz yolundan sola dönüp yaklaşık beş yüz metre ilerleyin. Sol tarafta arboretumu göreceksiniz.

Toplu taşıma araçları ile de ulaşım kolay. Taksim’den 42T No’lu otobüslerle veya Dördüncü Levent’ten bineceğiniz otobüslerle İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi durağında inerek yaklaşık beş yüz metre geriye yürüdüğünüzde sola dönerken sağ yakada bulunuyor.

Sarıyer yönünde Büyükdere Caddesi’nden Belgrad Ormanı’na giderken solda kalan giriş kapısının göründüğü Atatürk Arboretumu’na, Hacıosman’da metrodan indikten sonra her on beş dakikada bir hareket eden 42HM No’lu Bahçeköy otobüslerine binebilirsiniz. Yaklaşık yirmi dakikalık bir seyahatten sonra Bahçeköy’de inip Kemerburgaz yolundan yaklaşık beş yüz metre kadar yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Atatürk Arboretumu Nerede

Atatürk Arboretumu, İstanbul Sarıyer’de, Kemerburgaz-Bahçeköy yolu üzerinde yer alıyor.

Ana giriş kapısının önünden Büyükdere ve Bahçeköy’ü Kemerburgaz’a bağlayan yolun geçtiği arboretum, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı bir danışma kurulu tarafından idare ediliyor.

Adres: Sarıyer Köyü, 34450, İstanbul
Telefon: 0 (212) 226 1929
Ziyaret Saatleri: Yazın 08.30-20.00, kışın 08.30-17.00, Pazartesi günleri kapalı.

Ziyaret Kuralları: Su ve çocuk maması hariç her türlü yiyecek, alkollü ve alkolsüz içecek, evcil hayvan, tripod, bisiklet, top, uçurtma, balon, konfeti ve diğer açık alanlarda oynanabilen oyun ve oyuncaklar, profesyonel fotoğraf çekimi yapılabilecek her türlü ekipman ve kostüm.

Atatürk Arboretumu Giriş Ücreti: Hafta içi 5 TL, hafta sonu 15 TL
İETT Hatları: Sarıyer-Bahçeköy, Taksim-Bahçeköy, 4.Levent-Bahçeköy

PAYLAŞ
Önceki makaleDoha Gezi Rehberi
Sonraki makaleSamsun Merkezde Gezilecek Yerler
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşık birisi. Aslında veteriner hekim, bilgi yönetimi okudu, marka yönetimi üzerine MBA yaptı. 14 yıl çalıştığı şirketiyle yolları ayrılınca, hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gitti. 22 ay boyunca Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat etti.

4 YORUMLAR

  1. Bugün TRT’de bir programda izledim ve haberdar oldum. Gezerek öğrenme merakım vardır. Ülkemizin değerlerinin kendi vatandaşları tarafından bilinmiyor olması, hem kendimi eleştirdim hem de bilmeyi nasıl sağlarız ve yaygınlaştırırız diye paylaşmak istedim. Tüm emeği geçenlere ve değer üretenlere saygılarımı sunuyorum.

  2. Çok güzel yerdir, sonbaharda çok güzel olur ağaçlar ve yaptakları rengarenk olur. Haftaiçi imkanınız varsa gidin.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here