Asya, diğer kıtalarla karşılaştırıldığında Türk vatandaşlarına vize uygulamayan ülkelerin sayıca daha fazla olduğu bir coğrafya. Ortadoğu’dan Orta Asya’ya, Moğolistan’dan Hint Okyanusu’na kadar çok geniş bir alanı kaplayan Asya kıtasında vizesiz gidilebilen çok sayıda ülke var. Vizesiz Asya ülkeleri, çoğunlukla deniz güneş kum tatili yanında, benzersiz ve ilginç kültür ve uygun fiyatlı tatil imkanı sunuyor.

Vize için evrak toplama derdi olmadan, vize harcı için ücret ödemek ve zaman kaybını hiç yaşamadan seyahat edebilme özgürlüğü isteyenler tatil rotalarınızı Asya’ya çevirin. Ucuza uçak bileti yakalayınca uçup gitmek gerek. Asya’da vize istemeyen ülkeler listesini sizler için bir araya getirdik.

Vizesiz Asya Ülkeleri

1. Bahreyn 

Vizesiz-Ulkeler-Bahreyn

Ortadoğu’nun en stratejik noktalarından birinde kurulu olan Bahreyn, tarih ve modern yaşamı bir arada sunuyor ziyaretçilerine. Başkent Manama ülkenin en hareketli noktası. 3 adadan oluşan ülke Arap dünyasının en gelişmiş ekonomisine sahip.

Nüfusunun 3’te 1’ini yabancıların oluşturduğu ülkenin Suudi Arabistan’a köprü ile bağlantısı olması ve havalimanında iç hatlar terminali olmaması ilginç bir ayrıntı. Başkent Manama’da görülecek yerler arasında, Bahreyn Ulusal Müzesi, Al-Fatih Cami, Khamis Cami, Coral Plajı, Al Dar Adası bulunuyor. Türk vatandaşları Bahreyn’e yapacakları seyahatte havalimanında 14 günlük vize alabiliyor.

2. Bangladeş 

Vizesiz-Ulkeler-Banglades

Geçmişte Doğu Pakistan adıyla Pakistan’a bağlı bir bölge olan Bangladeş, 1969 yılından bu yana bağımsız. Hindistan’ın doğusunda, Asya kıtasının güneyinde yer alan ülke bölge kültürünün en iyi gözlemlenebileceği yerlerden.

Başkent Dakka, dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri. Dünyanın en uzun kumlu plajı Cox Bazar, doğal hayatı gözlemlemek için iyi bir seçenek olan Sundarban öne çıkan yerlerden. Başkentte gezilecek yerler arasında ise, Parlamento Binası, Savaş Müzesi, Ulusal Müze, Ramna Park, Ermeni Kilisesi, Gül Bahçesi, Dakka Hayvanat Bahçesi ve Kemal Atatürk Caddesi bulunuyor. İnsan kalabalığının hiç eksilmediği ülkeyi ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları sadece Dhaka (Dakka) Havalimanı’nda 30 güne kadar vize alabiliyor.

3. Doğu Timor 

Vizesiz-Ulkeler-Dogu-Timor

Güneydoğu Asya’da Timor adasının doğusunda kurulu olan Doğu Timor, 2002 yılından beri bağımsız. Portekiz ve Endonezya etkisi altındaki ada ülkesinin nüfusu yaklaşık 1 milyon. Ülkenin tek şehir yapısı başkent Dili‘de görülüyor.

Yakın geçmişe kadar iç savaşın etkisinde olan ülkede savaşın izleri her köşede görülebiliyor. Sahillerinde timsahlara rastlanan ülkede, doğal güzellikler ve yerel kültür insanı etkiliyor. Doğu Timor Müzesi ve Arşivi, Alola Foundation Center & Shop, Cemetery of Santa Cruz görülmesi gereken yerlerden. Türk vatandaşları Doğu Timor’a yapacakları ziyaretlerde gümrük kapılarında 30 günlük vizeyi 30$ karşılığında alabiliyor.

4. Endonezya 

Vizesiz-Ulkeler-EndonezyaVizesiz-Ulkeler-Endonezya

Tam 17 bin 508 adanın bir araya gelmesiyle oluşan Endonezya 250 milyonu aşan nüfusuyla dünyanın en kalabalık 4., Müslüman ülkeler arasında ise ilk sırada yer alıyor. 5 ana adadan oluşan ülkede başkent Cakarta ve Bali adası en popüler yerler arasında.

Ülkenin nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu şehir Cakarta, mimari eserleri, trafiği, karmaşası ve hiç bitmeyen hareketi ile bölgenin en çok ziyaret edilen yerlerinden. Ulusal Müze, Cakarta Katedrali, İstiklal Cami, Immanuel Kilisesi, Wayang Müzesi, Ulusal Anıt ve Thouand Adası başkentte görülmesi gereken yerlerden. Endonezya kültürünün korunduğu en iyi yerlerden biri olan Bali’deki Ubud da listeye eklenebilir. Türk vatandaşları Endonezya seyahatlerinde sınırda 30 günlük vize alabiliyor.

5. Filipinler 

Vizesiz-Ulkeler-Filipinler

Pasifik Okyanusu’nun batısında, Güneydoğu Asya ülkeleri arasında yer alan Filipinler‘in başkenti Manila. Dünyanın en uzun kıyı şeridine sahip 5. ülke olan Filipinler adalardan oluşuyor. 12 milyonu aşkın vatandaşı yabancı ülkelerde yaşayan Filipinler, bu alanda dünyada birinci.

Doğası, kültürü ve gelenekleriyle insanı etkileyen ülkede başkent Manila ilk görülmesi gereken yerlerden. Geçmişin izlerini taşıyan Manila’da görülecek yerler arasında, Santiago Hisarı, Malate Kilisesi, Ulusal Müze, San Sebastian Kilisesi, Rizal Park, Metropolitan Sanat Müzesi bulunuyor. Deniz, kum ve güneş tutkunları ise Boracay’ı tercih ediyor. Filipinler’i ziyaret edecek Türk vatandaşları 30 güne kadar vizeden muaf durumdalar.

6. Filistin 

Vizesiz-Ulkeler-Filistin

Ortadoğu’da çatışmaların bir an bile durmadığı Filistin, dünyanın en köklü medeniyetlerinin buluştuğu noktada kurulu. Arap ve Yahudilerin 20. yüzyıldan bu yana süre gelen egemenlik mücadelesinin devam ettiği topraklarda çok sayıda kutsal mekan bulunuyor.

Farklı medeniyetlerin izlerine tanıklık edilebilen topraklarda çatışmalar nedeniyle turizm gelişme gösteremiyor. İdari başkenti Ramallah olan Filistin’in deklare edilen başkenti ise Kudüs. Filistin’i ziyaret edecek Türk vatandaşlarından vize istenmese de doğrudan ülkeye giriş imkanı bulunmuyor. Bu yüzden Mısır ya da İsrail üzerinden geçişler için ilgili ülkelerin vizesine ihtiyaç duyuluyor.

7. Hong Kong

Vizesiz-Ulkeler-Hong-Kong

Uzak Doğu’nun Batılısı olarak anılan Hong Kong, Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel idari bölge. Dünya ticaretinde önemli bir paya sahip olan özel yönetim bölgesi, Asya’nın en büyük serbest pazarı, limanı, sanayi ve turizm merkezi olarak tanınıyor.

Hong Kong Adası, Lantau Adası ve Kawloon yarımadasından oluşan Hong Kong’ta ülkenin kalbi Hong Kong Adası’nda atıyor. Batı ile doğu kültürlerinin karmasının görüldüğü şehirde Victoria Zirvesi, Ocean Park, Hong Kong Tarih Müzesi, Büyük Buda, Nan Lian Bahçesi, Hong Kong Bilim Müzesi, Denizcilik Müzesi ve Yıldızlar Caddesi görülmeye değer. Türk vatandaşları 90 güne kadar olan seyahatlerinde Hong Kong’a vizesiz giriş yapabiliyor.

8. Irak 

Vizesiz-Ulkeler-Irak

Mezopotamya’nın bereketli topraklarında kurulan Irak, tarihe mal olmuş birçok olaya tanıklık eden bir coğrafyada. Türkiye‘nin güneydoğu komşusu olan ülke Amerika Birleşik Devletleri işgalinin ardından bir türlü istikrarlı bir yapı sergileyemiyor. Bir dönem dünyanın en etkileyici başkentleri arasında gösterilen Bağdat, işgal döneminde yaşadığı yıkıma rağmen hala görülmesi gereken birçok yere sahip. Orta Doğu’nun en büyük üçüncü kenti olan Bağdat, köklü tarihi geçmişin izlerini taşıyor. İslam eserleri, camileri, müzeleri ile şehir güvenlik kaygılarına rağmen halen çok cazip.

Yalnızca umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları, üçüncü bir ülkeye uğramaksızın hava yoluyla doğrudan Bağdat, Basra, Necef ve Musul’a seyahatlerinde havalimanına varışlarında 30 gün kalış süreli giriş vizesi alabiliyor. Diğer tüm pasaport türlerine sahip Türk vatandaşlarının vize alması zorunlu.

9. İran 

Vizesiz-Ulkeler-Iran

Orta Doğu’nun en etkileyici ülkelerinden İran, köklü medeniyeti, birbirinden güzel şehirleri, eserleri ve doğal güzellikleri ile gezginler için çok önemli bir rotada. Batı dünyasının ambargosu nedeniyle yazılımından arabasına her şeyini kendi üretmek zorunda kalan ülkede ambargolar tamamen kalkmadan bu özgün yapıyı ziyaret etmekte yarar var.

Zamanda bir yolculuk için fazlasıyla imkan tanıyan İran topraklarında, başkent Tahran, Tebriz, Şiraz, İsfahan, Kiş Adası, Kum şehirlerinin her biri görmeye değer. İmparatorluklara başkentlik yapan Persepolis Antik Kenti de ziyaret listesinde mutlaka olmalı. Türk vatandaşlarının 90 güne kadar ziyaretlerinde İran, vize uygulamıyor.

10. Japonya 

Vizesiz-Ulkeler-Japonya

Asya’nın en doğusunda teknoloji, yüksek yaşam kalitesi ve medeniyeti ile örnek gösterilen Japonya, kendine has kültürü ile gezginlerin en merak ettiği yerler arasında. Kalabalık nüfusuna rağmen düzenin bozulmadığı, kuralların tıkır tıkır işlediği ülkede en önemli unsurlar saygı ve düzen.

Dünyanın en büyük ve kalabalık başkentlerinden biri olan Tokyo, Japonya’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Tarih, teknoloji ve doğal güzelliklerin bir arada olduğu şehirde geleneksel ve modern kültür iç içe geçmiş durumda. Türk vatandaşları Japonya’ya gerçekleştirecekleri ziyaretlerde 90 günlük süre ile vizeden muaf durumdalar.

11. Kamboçya

Vizesiz-Ulkeler-Kambocya

Güneydoğu Asya’da yer alan Kamboçya Krallığı, bölgenin en çok turist çeken ülkelerinden. Nüfusunun yüzde 95’i Budist olan ülkede mimari açıdan etkileyici tapınaklar ziyaretçilerin gözdesi. Zengin tarihi ve kültürel değerleri ile dikkat çeken ülkede zamanda yolculuk mümkün.

Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh, ülkenin her alanda en gelişmiş şehri. Yerel kültüre tanıklık edilebilen sokakları, etkileyici yapıları ve sıcak kanlı insanları ile başkent ziyaret edilmesi gereken ilk yer. Deniz, kum ve güneş için Sihanoukville ve her yıl binlerce ziyaretçi çeken Angkor Vat Tapınakları’na 5 km mesafedeki Siem Reap de listede yer almalı. Kamboçya Türk vatandaşlarına sınırda 30 günlük vize veriyor. Vize Türkiye’deki Kamboçya Fahri Konsolosluğu’ndan da alınabiliyor.

12. Katar

Vizesiz-Ulkeler-Katar

Arap Yarımadası’nın doğusunda Basra Körfezi’ne uzanan bir yarımadada kurulu olan Katar, Ortadoğu’nun en önemli hava aktarma merkezleri arasında. Petrol ve doğal gaz rezervleri ile kişi başına düşen milli gelirde dünyanın en zengin ülkesi haline gelen Katar, 1971 yılında bu yana bağımsız.

Petrol varlığı keşfedilene kadar balıkçı ve inci avcılığı ile geçinen bir kasaba görünümündeki ülkede günümüzde ciddi sayıda yabancı nüfus bulunuyor. Katar’ın başkenti Doha, yabancı nüfusun etkisiyle farklı kültürlerin izlerine tanıklık edilebilen bir şehir özelliği taşıyor. Katar’a Türk vatandaşları vizesiz seyahat edebiliyor.

13. Kazakistan

Vizesiz-Ulkeler-Kazakistan

Orta Asya’nın en büyük ülkelerinden biri olan Kazakistan, doğal kaynaklar açısından da oldukça zengin bir coğrafyada kurulu. 7 bağımsız Türk devleti arasında yer alan ülke, doğal güzellikleri ile de gelişmeye müsait durumda.

Almatı ve başkent Astana ülkenin en önemli şehirlerinden. İshim Nehri’nin ikiye böldüğü başkentte kuzey Sovyetler Dönemi’nden kalma yapıların yer aldığı eski bölümü, güney ise görkemli ve yeni şehri temsil ediyor. Dünün ve bugünün bir arada hayat bulduğu Astana’da çok sayıda Türk vatandaşı da ikamet ediyor. Kazakistan’ı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları 30 güne kadar girişlerinde vize engeli ile karşılaşmıyor.

14. Kırgızistan 

Vizesiz-Ulkeler-Kırgizistan

Orta Asya’da denize kıyısı olmayan ülkelerden biri olan Kırgızistan‘ın tarihi Uygurlar’a dayanıyor. Dağlık ve kırsal alanların yaygın olarak görüldüğü ülkede, göçebe olarak yaşamını sürdüren bir nüfus bulunuyor.

Doğal güzellikleri, çadır yaşamı, tarihi, Sovyetler’den kalan etkileyici yapıları ve gelişmeye açık şehir yaşamıyla Kırgızistan farklı bir deneyim sunuyor. Başkent Bişkek en büyük ve en kalabalık şehir. Orta Asya kültürünü en iyi yansıtan şehirlerden olan Bişkek’in asırlara dayanan tarihinde yolculuk yapmak oldukça keyifli. Türk vatandaşlarına vize uygulamayan Kırgızistan’a giriş yapa Türk vatandaşlarının en geç 5 gün içerisinde Devlet Kayıt Hizmeti Başkanlığında kayıt yaptırmaları gerekiyor.

15. Güney Kore 

Vizesiz-Ulkeler-Guney-Kore

İkinci Dünya Savaşı sırasında Güney ve Kuzey olmak üzere ikiye ayrılan Güney Kore ile Türkiye ilişkileri o dönemden bu yana oldukça sıcak. Kore çıkartmasına destek veren Türkiye’yi hiçbir zaman unutmayan Koreliler ülkemize saygı duyuyor.

Güney Kore’nin başkenti Seul aynı zamanda en kalabalık ve en hareketli şehir. Busan ve Daaegu şehirlerinde de görmeye değer çok sayıda doğal güzellik, müze ve sanat galerisi bulunuyor. Şehirlerde batı etkisinin çok iyi bir şekilde gözlemlendiği Kore’de köylerde geleneksel yaşam devam ediyor. Türk vatandaşları Güney Kore’ye 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz giriş yapabiliyor.

16. Lübnan

Vizesiz-Ulkeler-Lubnan

Ortadoğu’nun en etkileyici ülkelerinden biri olan Lübnan, tarihi geçmişi, farklı medeniyet izleri, doğal güzellikleri, harika yemekleri ile tanınıyor. Ortadoğu’nun Paris’i, Lübnan’ın başkenti Beyrut, Akdeniz etkisinin görüldüğü bir şehir.

Sıcak havası, modern yaşamı, eğlence ve gece hayatı, tüm dünyada tanınan mutfağı, UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ne giren antik şehirleri ile Lübnan her yıl çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla Türk vatandaşları Lübnan’a vizesiz olarak seyahat edebiliyor.

17. Makao

Vizesiz-Ulkeler-Makao

Çin’in güney kıyısında, Makao Yarımadası’nda kurulu Makao Özel İdari Yönetim Bölgesi, Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı. Elektronik, oyuncak ve çiçek endüstrisinin geliştiği ülkede turizm de son yıllarda önemli mesafeler kat ediliyor.

Portekiz esintilerinin hakim olduğu ülke uzun yıllar Portekizliler tarafından yönetildikten sonra yeniden Çin egemenliğine geçmiş. Ülkenin tek şehri Makao aynı zamanda başkent. Halkın büyük çoğunluğunun Budist olduğu topraklarda örnek olarak gösterilen tapınaklar bulunuyor. Türk vatandaşları Makao’ya 30 günü aşmamak şartıyla vizesiz seyahat edebiliyor.

18. Maldivler 

Vizesiz-Ulkeler-Maldivler

Hint Okyanusu’nda bin 200’ü aşan adadan oluşan bir devlet olan Maldivler, dünyada en çok bilinen turizm destinasyonlarından. 281’i yerleşime açık olan adalardan 195’inde yerliler yaşarken, 86 ada ise otel şeklinde hizmet veriyor. Ülkenin küresel ısınma nedeniyle gelecek yüzyıl içerisinde yok olacağı ifade ediliyor.

Bembeyaz kumsallar, turkuaz deniz ve tropikal bitki örtüsünün hakim olduğu ülkede başkent Male başta olmak üzere tüm adalar birbirine deniz ulaşımı ile bağlı. Doğal güzellik konusunda dünyanın hiçbir yerinde görülmeyecek kadar güzel manzaraya sahip olan ülkede sakin ve huzurlu bir tatil yapmak mümkün. Türk vatandaşları 30 güne kadar girişlerinde vizeye tabi değil.

19. Malezya 

Vizesiz-Ulkeler-Malezya

Güneydoğu Asya’da doğu ve batı olmak üzere iki parçaya ayrılan bir devlet olan Malezya, 18 binden fazla adadan meydana geliyor. Bozulmamış doğal güzellikleri, egzotik adaları, yerel kültürü ve yemekleri ile ülke dünyanın farklı bölgelerinden ziyaretçi ağırlıyor.

Başkent Kuala Lumpur‘un yanı sıra Kuching, Batu Ferringhi gibi şehirler klasik bir tatil anlayışına çok uygun. Resmi dinin İslam olduğu ülkede Uzak Doğu’da yaşayan tüm kültür ve etnik unsurlara ait izler görülebiliyor. Malezya 90 güne kadar seyahatlerde Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor.

20. Moğolistan

Vizesiz-Ulkeler-Mogolistan

Asya’nın en bakir coğrafyalarından birinde kurulan Moğolistan, Çin ve Rusya ile komşu, denize kıyısı olmayan bir yapıda. Dünyanın en düşük nüfus yoğunluğuna sahip olan ülkesinde geniş topraklarda az sayıda insan yaşıyor.

Göçebe yaşam tarzının görülebildiği, çadırlarda yaşayan insanların olduğu ülke Türk tarihi açısından önemli izlere sahip. Nüfusun 3’te birinden fazlasının yaşadığı başkent Ulan Bator, ülkenin en hareketli ve gelişmiş noktası. Yerel kültürün korunduğu ve dünyadaki gelişmelerden görece uzak olan ülkede farklı bir deneyim yaşamanın garantisi var. Türk vatandaşları Moğolistan’a yapacakları ziyaretlerde 30 güne kadar vizeden muaf durumdalar.

21. Nepal 

Vizesiz-Ulkeler-Nepal

Dünyanın tepesi olarak adlandırılan Nepal, gezginlerin hedefinde yer alan, dünyanın en yüksek noktası olan Everest Dağı’nın içinde yer aldığı ülke olarak biliniyor. Her yıl Everest’e tırmanmak için gelen gezginlerin önemli bir turistik hareketlilik yarattığı ülkenin denize kıyısı bulunmuyor. Hindistan ve Çin ile komşu olan ülke dış ticaret ve siyasette bu iki ülkeye bağımlı yapıda.

Mimari yapılarıyla etkileyen ve yerel yaşamın en iyi gözlemlenebildiği başkent Katmandu‘da hareketlilik insanı şaşırtan boyutta. Dışa kapalı yapısı nedeniyle halen çok bozulma yaşamayan ülkede bölge kültürüne yakından tanıklık etmek mümkün. Nepal’i ziyaret edecek Türk vatandaşları sınırda 90 güne kadar vize alabiliyor.

22. Singapur

Vizesiz-Ulkeler-Singapur

Güneydoğu Asya’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Singapur dünya genelinde de tanınıyor. Aslan Şehir olarak adlandırılan Singapur, Asya’nın parlayan turizm merkezi konumunda. Lonely Planet, Singapur’u 2015’in en iyi rotalarından biri olarak seçti.

Küçük bir şehir olmasına rağmen, gezilip görülecek yerleri, kültür ve sanat aktiviteleri, eğlence ve gece yaşamı ve alışveriş imkanları ile Singapur oldukça iyi bir seçenek. Bahçeler içindeki şehir olarak da anılan şehir devleti Singapur’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları 90 güne kadar ziyaretlerinde vize almak zorunda değil.

23. Sri Lanka

Vizesiz-Ulkeler-Sri-Lanka

Hindistan’ın güneyinde, Hint Okyanusu üzerinde yer alan bir ada devleti olan Sri Lanka, 1972 yılına kadar Seylan olarak biliniyordu. Bir dönem Portekiz ve Hollanda’nın sömürgesi olan ülkede Hint esintileri de görülebiliyor. Tropikal iklimin görüldüğü adada en büyük gelir kaynaklarından biri turizm.

Uzun yıllar iç savaş yaşayan ülkede yüksek tansiyon geride kaldı. Ülkenin en kalabalık şehri olan Başkent Kolombo‘da deniz, kum, güneş üçlüsü ile doğal güzellikler bir arada. Ayrıca kartpostallarda görmeye alışık olduğumuz plajlarıyla Negombo da iyi bir seçenek. Sri Lanka’ya seyahat edecek Türk vatandaşları sınırda 30 günlük vize alabiliyor.

24. Suriye

Vizesiz-Ulkeler-Suriye

Güney komşumuz Suriye, Akdeniz ve Orta Doğu kültürünün bir arada görüldüğü, önemli tarihi olaylara sahne olan topraklarda kurulu. Medeniyetlerin buluştuğu bereketli bir coğrafyada bulunan Suriye son 5 yıldır yaşanan iç savaş nedeniyle sıkıntılı günler geçiriyor.

Başkent Şam, Lazkiye, Halep gibi şehirlerde bulunan kültür varlıkları, müzeler, doğal güzellikler ülkede sağlıklı bir yönetim yapısı olmaması ve iç karışıklıklar nedeniyle ziyaret edilemiyor. Güvenlik sorunlarının yaşandığı ülke bir dönem iki ülke vatandaşlarının karşılıklı ziyaretleriyle önemli bir turistik destinasyona dönüşmüştü. Türk vatandaşları Suriye’ye 180 gün içerisinde 90 güne kadar vizesiz seyahat edebiliyor.

25. Tacikistan

Vizesiz-Ulkeler-Tacikistan

Pers İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü topraklarda Sovyetler’in etkisinde kalan Tacikistan, Orta Asya’nın denize çıkışı olmayan ülkelerinden birisi. Pamir Dağları’nın çevrelediği ülke yüksek yapısı nedeniyle karasal iklimin etkisinde.

Başkent Duşanbe ülkenin en kalabalık ve hareketli şehri. Duşanbe sokaklarında yerel kültürün izlerine rastlamak mümkün. Orta Asya’nın en fakir ülkelerinden biri olan Tacikistan’da dışa kapalı yapı bölge kültürünün korunmasına neden olmuş. Hala geleneklerine sıkı sıkıya bağlı olan Tacik halkı, yaşamını bu duruma göre yönlendiriyor. Sadece Duşanbe Havalimanı’nda verilen 30 günlük vizeden Türk vatandaşları yararlanabiliyor.

26. Tayland 

Vizesiz-Ulkeler-Tayland

Filmlere konu olan tropikal adaları,400’ten fazla budist tapınağı, çarpıcı güzellikteki doğası, dünyaca tanınan masajı ile Tayland, Güney Asya’nın en çok ziyaret edilen destinasyonlarından biri. Batı modernizmi ile doğunun geleneksel yaşam biçiminin bir arada görüldüğü başkent Bangkok, Asya’da bir çekim merkezi. Gökdelenleri, lüks alışveriş merkezleri, şık otelleri, bunaltıcı havası ve egzotik yapısıyla başkent ülkede en çok ilgi gören şehirlerden.

Chao Praya Nehri Bangkok‘u anlamak için mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Yüzen pazar (floating market) ve UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ndeki Ayutthaya antik kenti de görülmeye değer. Gece hayatı ve masaj salonlarıyla Phuket, e doğal güzelliklerin adası olarak biliniyor. Tayland’ı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları 30 güne kadar yapacakları seyahatlerinde vizeden muaflar.

27. Tayvan

Vizesiz-Ulkeler-Tayvan

Çin’in güneydoğu sahillerinin 200 km ötesinde bulunan Tayvan, bir ada ülkesi. 1970’lerden bu yana Çin ile arasındaki ilişkiler nedeniyle dünyanın diğer ülkeleri tarafından tanınma sorunu yaşayan Tayvan, kısmet bir şehir devleti muamelesi görüyor.

Tayvan’ın başkenti Taipei, ülkede hareketliliğin en yoğun olduğu merkez. Modern yapısının yanında geleneksel kültürün izlerini de taşıyan bu şehirde hiç uyku yaşanmıyor denilse yeridir. Gökdelenlerin arasına serpiştirilen geleneksel mimarideki yapıların içerisinde farklı bir deneyim yaşamak mümkün. Ulusal Saray Müzesi, Long Shan Tapınağı, Minyatür Müzesi ziyaret edilmesi gereken yerler. Türk vatandaşlarına sınırda vize uygulaması gerçekleştiren Tayvan, kapıda 30 günlük vize veriyor.

28. Umman 

Vizesiz-Ulkeler-Umman

Arap Yarımadası’nın güneydoğu kıyıları boyunca uzanan Umman Sultanlığı, stratejik konumu nedeniyle tarih boyunca farklı kültür ve medeniyetlerin buluştuğu bir yer olmayı başarmış. Hint Okyanusu’ndan çıkan gemilerin Basra Körfezi yakınlarındaki sığınağı olarak da görülen Umman’ın denizcilik tarihindeki yeri de oldukça önemli.

Başkent Muskat, ülkenin siyasi, ekonomi ve idari merkezi. Tarihi ve kültürel geçmişin izlerini taşıyan şehirde Arap kültürü hakim. İslam dönemi eserlerinin görüldüğü sokaklarda birçok müze ve etkileyici cami bulunuyor. Muskat Kalesi ve Muskat Saat Kulesi de bölgeye özgü yapılar arasında. Umman Türk vatandaşlarına kapıda 30 güne kadar vize veriyor.

29. Ürdün

Vizesiz-Ulkeler-Urdun

Antik çağlardan günümüzde farklı medeniyetlerin hüküm sürdüğü Ortadoğu coğrafyasının en etkileyici ülkelerinden biri olan Ürdün, sahip olduğu tarihi ve turistik yerler ile önemli bir çekim merkezi. 7 tepe üzerine kurulu Ürdün’ün başkenti Amman, tarihi geçmişinin üzerine eklediği modern yaşam biçimini bir arada yaşatıyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Petra Vadisi‘nde antik kent gezisi, Akabe‘de tarih ve kültürün birleştiği Kızıldeniz turu ve sualtı dalışı, dünyanın en alçak noktası olarak kabul edilen Ölü Deniz’i keşfetmek ve başkent Amman‘da zamanda yolculuk Ürdün’de yapılacaklar arasında. Türk vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla, seyahatlerinde vizeden muaf durumda.

Dünyanın en geniş kıtası Asya’da birbirinden farklı çok sayıda kültür, hikaye ve tarihe geçmişe sahip ülke bulunuyor. Diğer kıtalarla karşılaştırıldığında Türkiye’ye vize uygulamayan ülkelerin sayısının daha fazla olması bir avantaj olarak görülüyor. Ortadoğu, Güney ve Güneydoğu Asya tatil planı yapan Türkler’in yakın ilgisinde.

31 YORUMLAR

 1. Arkadaşlar Mauritius bence gidilebilecek en iyi ada ülkesi diyebilirim. Biraz pahali ama İskandinav turistler bolca revaçta Fransızc ve İngilizce de işinizi görür.

  • Bende gezi programinda görmüştüm hep aklımda. Şeyseller de kafami kariştiriyor biraz. Ikisi arasinda kaldim. Temelli yerlesmek istiyorum. Nasil olur acaba?

 2. Kemal bey merhaba, bugün sizin sayfanızda turna.com indirimini gördüm ve ne zamandır gitmeyi düşündügüm Boracay, Banaue için Manila biletimi aldım ☺️ Şimdi Filipinler yazılarınızın çıktısını alıp çalışmaya başlıyorum 😌 Tanzanya yazılarınızı da heyecanla bekliyorum, iyi yolculuklar dilerim.

  • 2 yıl önce 17 günlüğüne Filipin seyehatim oldu, manila, cebu ve bohol Ada’sını dolaştım
   Manila başlı başına bir kaos İstanbul’dan trafik açısından hiç bir aşağı kalırı yok
   Tavsiyem fazla manilada kalmamanız.. Aynı Zaman’da seyyar satıcılara pek yaklaşmayın ..
   Otellerinde genellikle sucak su sıkıntısı yaşanıyor bunu rezervasyon yaparken sormanız iyi olur
   Ayrıca en güzel ayı subat ve mart aylarında gitmenizi tavsiye ederim çünkü oranın yaz ayı acayip sıcak ben subat ayında gittim ve klimasız yatamıyordum..
   Manila da konaklıycsksanız eğer makati semtinin Burgaz caddesinde bir Türk restaurant I var..burası eğlence mekanlarıyla meşhur bir yeri makati-Burgaz …
   yazCak çok şey var ama ellerim yoruldu 🙂
   Bohol baslı basına süper bir Ada’sı bence boracay dan pek aşağı kalır tarafı yok ..Deniz kumsal süper
   Deniz altına dalma niyetiniz varsa birebir bir yer ayrıca bohol de hary porter filmiyle meşhur olmuş chocalate hils İ yani çikolata Tepeleri’ni görmenizi tavsiye ederim , ayrıca sadece bohol de yasayan miniminnacık Memeli bir hayvan olan tarsier İ de görmeden gelmeyin
   İsmini şu an unuttuğum bir nehir var o nehirde güzel bir içi restaurant olan tekne de sakın balık yememezlik yapmayın🙂
   Bohol Ada’sının taglibaren şehrinden 2000 pesos karşılığı bir münübüs kiralayabilip tabi şoförde araç sahibi sizi bu yazdığım yerlere sabahtan aksama gezdirir..
   Her taksiye bindiğinizde uzak gidicekseniz eğer pazarlık yapın.. Bu arada manila hava limanında taksiye binmeyin acayip kazık lıyolar hemen dışarı çıkın havalimanından ,beyaz renkdeki taksilere binmenizi tavsiye ederim fiyat yönünden..havalimanı ihalesini alan taksi firmasının taksilerinden Başka taksicileri sokmuyorlar onun için içerde ve dışarda fiyat çok farklı…
   Ama güvenlik konusunda da sarı taksiler…
   acayip misafir perver bir ülke her kez genelde İngilizce konuştuğu için sıkıntı olmuyor pek ..geceleri pek tenha yerlerden uzak durun özellikle cebiyse gidecekseniz eğer liman tarafına uğramayın gece tehlikeli.. Ben izmire benzettim cebu yu çok güzel bir şehir ..
   Dünyanın sayılı büyük AVM lerinden birisi olan ayala center da gezilecek bir yer eğer alış verişi seviyorsanız aynı isimde AVM manilada da var ama cebu daki bambaşka….!
   Ayala centerin karşısında thun otel temiz ve sıcak su yönünden güzel bir otel fiyatında gayet uygun aynı otelden manila da da var aklınızda bulunsun
   Kesinlikle internetten otel ayırtmayın orda daha ucuz haberiniz olsun…
   Eğer sormak istediğiniz Bi soru olursa bana E-Mailimden ulaşabilirsiniz
   İyi seyehatler dilerim

 3. Merhaba Kemal abicim. Tayland’a gitmeyi planlamis durumundayiz bu yaz icin. Bir öneriniz, tavsiyeniz veya dikkat etmemiz gereken birsey varmi?

 4. 2 yıl Filipinler’de yaşadım. Filipinler ucuz bir ulke degil. Gidecek arkadaşlara her turlu yardımcı olabilirim.

 5. Uzak, biletler pahalı ama harika egzotik kıyılar, tarih kokan şehirler, derin kültürler ve en sevdiğim ise baharat dolu lezzetler hep Asya’da. Vizesiz gidilebilmesi büyük avantaj.

   • Bhutan vizesiz ülkeler listesinde, ancak dediğim gibi ancak turla girişe izin veriliyor bildiğim kadarıyla. Ekstra vize için uğraşmanız gerekmiyor, ama tek başına da gidemiyorsunuz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here