Astronomik SaatPrag Eski Kent Meydanı’nda yer alan Prag‘ın sembollerinden biri. Tarih boyunca pek çok kez bakım ve onarımdan geçen saat on beşinci yüzyıldan beri bölgedeki varlığını koruyor. Ancak bu tarihi saat, alışık olduğumuz gibi günün belli zaman dilimlerini içeren sade bir içerikten çok daha fazlası.

Ayın ve güneşin mevcut zaman dilimine göre dünya etrafındaki konumunu da gösteren Astronomik Saat, etrafında her biri farklı anlamlara gelen dört küçük figüre sahip. Bunlardan “ayna” gösteriş ve kibri, “para kesesi” cimriliği, “mandolin” keyif ve eğlenceyi, “iskelet” ise ölümü simgeliyor. Meydan, her saat başında hareket eden bu figürleri görmek için bekleyen ziyaretçilerle doluyor.

Astronomik Saat, Prag

Prag Astronomik Saat

Eski Kent Meydanı’nın simgesi olan Astronomik Saat’in bu kadar ünlü olmasının en önemli nedenlerinden biri de halen çalışabilen dünyanın en eski saati olması.

12 saat dilimiyle birlikte 12 burcun sembollerini de taşıyan Astronomik Saat’in yapımına dair birçok rivayet bulunuyor. Bunların en çok kabul göreni ise on beşinci yüzyılda saat ustası Hanus tarafından yapıldığı ve bu güzellikte bir eser üretememesi için, o devirde çok uygulanan geleneksel kör etme yöntemiyle kör olduğu.

Ancak Hanus ise kendisine yapılan bu haksızlığın intikamını saatin mekanizmasını bozarak almış. Başka büyük bir usta tarafından tamir edilene dek yıllarca çalışmayan saat, birçok kez bozulup tamir edilerek günümüze dek gelmiş. En son 1865’te kapsamlı bir tamir bakımından geçen saat, İkinci Dünya Savaşı’nda Almanlar tarafından tekrar ciddi darbeler almış.

Prague Astronomical Clock

Astronomik Saat ile ilgili gezginler arasında pek çok görüş mevcut. Bazıları onun 600 yıl önce yapılmış bir sanat eseri olarak değerlendirilmesi ve mutlaka ziyaret edilmesi gerektiğini belirtirken, bazıları ise turistleri şehre çekmek için bir tuzak olduğunu düşünüyor. Her şeye rağmen pek çok seyahat severe göre ziyaret edilmeyi hak eden nadide eserlerden birisi.

Üç bölümden oluşan Astronomik Saat’te, dairenin üzerinde, her saat başı 12 havarinin göründüğü “pencere bölümü”; değişik zamanları gösteren “saat bölümü” ve burçları gösteren “takvim bölümü” bulunuyor.

Astronomik Saat (Astronomical Clock) Prag

Her saat başı meydanda toplanan ziyaretçilerin merakla izlediği gösterilerde ise, her saat başı çalan çanlara eşlik eden figürler görünüyor. Bu nedenle de Eski Kent Meydanı her saat başlarında turist akınına uğruyor.

Meydanın en büyük eğlencelerinden olan bu gösteride saatin üzerindeki her figürün bir görevi var: Önce bir elinde kum saati tutan figür, ölüm saatine bakar ve diğer eliyle ölüm çanının ipini çeker. Bunun üzerine ahşap pencereler açılır, arkadan İsa ve 12 havarisi geçer. Pencereler kapanır ve bir horoz ötüşü duyulur.

Prag Tarihi Saat

Elinde ayna bulunan figür, kibir ve kendini beğenmeyi; iskelet figürü ise ölümü sembolize eder. Saatin sağ yanında, keyfi sembolize eden, mandolin çalan Osmanlı figürü bulunur. Eğlenceyi, zevki sefayı ifade eden Türk figürünün solunda elinde para kesesi tutan cimri bir Yahudi figürü görünür. Yahudi aç gözlülüğü sembolize eder.

Astronomik Saat’in en önemli özelliği olan bu figürler haricinde saat üzerinde astronomik çizimler, yazılar ve semboller de bulunuyor. Tam merkezde “Dünya”, maviye boyalı kısımda “Gökyüzü”, kahverengi kısımda “Yeryüzü” temsil ediliyor. Yönleri ve vakitleri gösteren kelimelerle birlikte, zodyak halkası ile Güneş ve Ay’ı temsil eden şekiller de bulunuyor.

Prag Astronomik Saat

Prizmatik bir kule olan Astronomik Saat Kulesi’nden ise Eski Kent Meydanı manzarasının yanı sıra, şahane bir Prag manzarası da izleniyor. Astronomik Saat, yapımı on dördüncü yüzyılda tamamlanan kulenin güney tarafına, daha sonraları yerleştirilmiş.

Tam olarak 69.5 metre yüksekliğindeki kuleye iki asansörle çıkılıyor. İlk asansörle üçüncü kata kadar çıkıyor, buradan dilerseniz dik merdivenlerden dilerseniz de ikinci asansörden yararlanabiliyorsunuz. Kulenin tepesinden aşağı doğru baktığınızda, Prag gezilecek yerler arasında olan Old Town, Staromestske Namesti Meydanı, Tyn Kilisesi, Prag Kalesi ve daha pek çok simge yapıyı rahatlıkla görmek mümkün.

Astronomik Saat, Prag

Adres: Staroměstské náměstí 1, 110 00 Praha
http://www.staromestskaradnicepraha.cz/

Kule ziyaret günleri ve saatleri: Kasım-Mart ayları arasında pazartesi günleri 11.00-17.00
Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, cumartesi ve pazar günleri 09.00-17.00
Nisan-Ekim ayları arasında pazartesi günleri 11.00-18.00
Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, cumartesi ve pazar günleri 09.00-18.00
Kule giriş ücreti: Tam bilet 110 CZK, indirimli bilet 70 CZK.

Astronomik Saat’in bulunduğu Prag Eski Kent Meydanı’na Staromestska metro istasyonundan ulaşım mümkün. Eski Kent Meydanı’na gelmişken Eski Belediye Sarayı’nı da ziyaret edebilirsiniz.

2 YORUMLAR

    • Korkunç bir turist kalabalığı oluyor saat başlarında, ama mutlaka görülmeli. İnanılmaz detayları var.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here