Mersin Silifke’de Cennet Cehennem tabelasıyla aynı yoldan gidilen Astım Mağarası Cennet çöküğünün 300 m güneybatısında yer alıyor. Hediyelik eşya, sıkma, ayran, çay satan ve Yörükler tarafından işletilen bir grup işyerinin ortasında girilen mağaraya yangın merdivenini andıran 78 basamaklı demir bir merdivenle iniliyor. İnmesi çok da zor değil. Merdivenden inerken ve yürürken dikkatli olmanız gerek. Yüksek nem oranına sahip mağaranın zemini oldukça kaygan.

Mağarada sıcaklık ortalama 15 derece iken nem oranı yazın %85, kışın ise %95’e ulaşıyor. Mağara içindeki sıcaklık, basınç ve nem oranları astım hastalarına uygun değerler. Mağaranın Astım Mağarası olarak anılması da bu yüzden. Eski çağlarda Antakya’ya da ismini veren Roma Kralı Antiochus’un kızı Anna’nın astım hastalığına yakalandığı ve şifa için bu mağarada kalarak hastalığından kurtulduğu rivayet edilir. Bu nedenle Astım Mağarası sağlık turizmi için de önemli bir nokta.

Astım Mağarası Mersin

Astım Mağarası, Mersin

Toplam uzunluğu 200 metreyi bulan üç galeriden oluşuyor ve derinliği 16 metre. İlerledikçe farklı şekilli dev sarkıt ve dikitler karşınıza çıkıyor.

Astım Mağarası’nın bir diğer ismi de Dilek Mağarası. Bunun nedeni de dışarıdaki ağaç ve çalılara dilekler dilenerek bez parçalarının bağlanması ve mağara içinde tutulan dileklerin gerçekleştiğine inanılması. Ancak insanların mağara içindeki çamurları tavana atarak eğer yapışırsa dileklerinin gerçekleşeceğine inanmaları, mağaradan taş parçaları koparıp yanlarında götürmeleri gibi sebeplerle hasar verdiğini belirten Silifke Turizm Derneği Başkanı Ali Küçük, artık Dilek Mağarası ismini daha az kullanmaya çalıştıklarını söylüyor. Zaten siz de ziyaretçilerin ellerinin uzandığı yerlerden parçalar kopardıklarını ve ne yazık ki bazı yerlere yazılar yazdıklarını görebilirsiniz.

Daha önceki ziyaretime göre oldukça iyileştirilmiş şartlara sahip olduğunu gördüğüm mağaranın ışıklandırması özellikle fotoğraf severler için güzel kareler sunuyor. Mitolojiye göre Ejder Tifon’un meskeni olan mağara, astım hastalarına şifa vermesiyle anılırken yoğun nem oranı nedeniyle kalp ve tansiyon hastalarının girmesi tavsiye edilmiyor.

Astım Mağarası’ndan çıktıktan sonra hem merdivenlerin hem de yoğun nemin yorgunluğunu atmak için hemen dışarıdaki Yörük işletmesinde yöreye özgü sıkma, börek, gözlemeden yiyerek ve meşhur Silifke yoğurdundan yapılan köpüklü ayrandan içerek serinleyebilirsiniz.

Astım Mağarası’na nasıl gidilir

Astım Mağarası Mersin Nasıl Gidilir

Mersin Silifke’ye 22 km uzaklıkta olan Astım Mağarasına Antalya yönüne giderken Cennet Cehennem tabelalarının altındaki Astım Mağarası levhasını takip ederek ulaşılıyor.

Astım Mağarası giriş ücreti yalnızca 5 TL. Mağarayı Müze kartınız ile yılda 2 kez ücretsiz, Müze Kart+ ile sınırsız ziyaret edebilirsiniz. Haftanın her günü ziyarete açık olan mağara, Nisan-Ekim döneminde 8.30-19.30; Kasım-Mart döneminde ise 8.00-17.00 saatleri arasında ziyaretçileri kabul ediyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here