Assos (Behramkale) Çanakkale‘nin 87 km güneyindeki Ayvacık ilçesine bağlı küçük ve şirin bir köy. Antik çağdan bu yana süregelen bir yerleşim olan Assos, günümüzde Babakale’den Küçükkuyu’ya kadar uzanan bölgenin ismi. Assos Antik Kenti‘nin 4 km uzunluğundaki surları içerisinde bulunan köyün en yüksek yerinde, Athena Tapınağı yer alıyor. Antik surların içinde aynı zamanda nekrapol, amfi tiyatro, agora gibi kalıntılar da bulunuyor.

Son yıllarda gelişen turizmin etkisiyle canlanan Asos, kuzeyinde ve güneyindeki koylarda deniz, güneş, kum tatilinin yanı sıra eşsiz antik kalıntılarıyla da gezginlerin gözdesi. Köyün aşağısında yer alan ve antik dönemden bu yan kullanılan Assos Limanı çevresindeki geleneksel taş yapılar, günümüzde butik otel ve balık restoranları olarak hizmet veriyor.

Assos Nerede Nasıl Gidilir

Assos Nerede

Sit alanı ilan edilen, Midilliler, Persler, İskender, Roma ve Bizans’ın egemenliğinden sonra 1330’da Osmanlı İmparatorluğu egemenliğine giren Assos, Plato’nun öğrencilerinden Aristoteles’in 3 yıl yaşadığı ve bir felsefe okulu kurduğu eşsiz bir bölge.

Havayolu

Havayolu ile Assos’a gitmek isterseniz, Çanakkale Havalimanı, Balıkesir Koca Seyit Havalimanı ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nı kullanabilirsiniz.

Assos’a 60 km uzaklıkta bulunan Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’ndan, direkt şehir merkezine hareket eden toplu taşıma aracı bulunmadığından Edremit, Burhaniye, Ayvalık araçlarına binip oradan şehir merkezine aktarma yapabilir, buradan Assos’a geçebilirsiniz. Edremit-Assos arasında sefer düzenleyen minibüsler mevcut. Diğer yandan havalimanında bulunan tur şirketlerine ait servislerle direk şehir merkezine ulaşım mümkün. Ya da doğrudan havalimanından kalkan otobüs, minibüs ve taksilerle ya da özel araç kiralayarak Assos’a ulaşabilirsiniz.

Assos Antik Kenti

Assos’a 90 km uzaklıkta bulunan Çanakkale Havalimanı’ndan Çanakkale şehir merkezine yakın konumda bulunan Çanakkale Havalimanı’ndan şehrin merkezi noktasına taksi, araç kiralama, otobüsler ve özel servisler ile ulaşım imkânı bulunduğu gibi, özel aracınızla da şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Çanakkale Havalimanı’ndan Çanakkale Belediyesi’nin uçak seferlerine göre hareket eden Troya Caddesi, Eski Tansaş, Atatürk Caddesi, Demircioğlu Caddesi, İskele, Kordon ve Necippaşa Camii güzergahından ilerleyen otobüsleri ile de merkeze ulaşabilirsiniz.

Assos’a 290 km uzaklıkta bulunan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Gaziemir ilçesinde yer alıyor. Buradan, Havaş otobüsleri, belediye otobüsleri, tren, taksi veya araç kiralayarak merkeze gelebilir, Assos’a devam edebilirsiniz. İzmir-Assos arası yaklaşık 3 saat sürüyor.

Özel araçla

Assos Behramkale Nasıl Gidilir

Assos’a özel aracınızla gelmeyi düşünüyorsanız, İstanbul’dan Çanakkale Boğazını geçip farklı noktalardan feribota binerek karşıya geçebilirsiniz: Gelibolu-Lapseki arası 20 dakika, Eceabat-Çanakkale arası 15 dakika ve Kilitbahir-Çanakkale arası ise 7 dakika sürüyor. Karşıya geçtikten sonra ise Ezine-Ayvacık üzerinden Assos’a yaklaşık 1 saatte ulaşabilirsiniz.

Bir başka seçenek ise, İstanbul-Bandırma arasında düzenlenen hızlı feribot seferlerini kullanmak. Feribottan indikten sonra ise Bandırma-Balıkesir-Edremit-Akçay-Altınoluk-Küçükkuyu-Assos istikametine devam edebilirsiniz.

Otobüsle

Assos Gezi Rehberi

Büyük şehirlerden Assos’a direk otobüs seferleri bulunmamakla birlikte, Çanakkale Truva, Kâmil Koç veya Metro otobüsleriyle Ayvacık, Küçükkuyu ya da Altınoluk’a ulaştıktan sonra Assos’a saat başı kalkan minibüslerle Assos’a ulaşım mümkün. Eğer Ankara‘dan otobüsle geliyorsanız, son durak Çanakkale’de indikten sonra Ayvacık minibüsüne binebilirsiniz. Çanakkale’den 45 dakika süren Ayvacık’ta inerek buradan 17 km uzaklıktaki Assos’a devam edebilirsiniz.

Eğer yakın bir bölgedeyseniz Çanakkale’nin güzel ilçesi Assos’u, Altınoluk’tan kalkan günübirlik Assos tekne turları de ziyaret edebilirsiniz. Bu şirin antik köyü keşfedin!

1 YORUM

  1. Yazınızın başındaki ilk fotoğrafta yer alan manzaraya (Renkli evlerin yer aldığı) bayıldım ve tam nerede olduğunu aramaya başladım. Galiba siz sadece Assos yazıp bulduğunuz resmi eklemişsiniz, bir kaç tur firmasının reklamında da gördüm bu fotoyu. Malesef bu yer Yunanistanın Kefalonia Adasında yer alan Assos köyüne ait.. Yanlış bilgi vermezseniz daha iyi olacağını düşünüyorum.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here