Aspendos Antik Kenti, zengin tarihiyle tanınan Türkiye’nin bulunan önemli kültür varlıklarından biri. MÖ 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuş olan antik kent, Antalya’nın Serik ilçesinin Belkıs Köyü’nde bulunuyor. Ticaret yolu üzerinde yer aldığı için her daim oldukça önemli bir konuma sahip olan Aspendos Antik Kenti, agora, tiyatro, stadyum, hamam, sarnıçlar, dükkanlar gibi yapılardan oluşuyor.

Yapılarının çoğunun günümüze kadar gelebildiği antik kentin en meşhur yapısı ise 12 bin kişilik antik tiyatrosu. MS 2. yüzyılda Romalı Zenon tarafından inşa edilen bu antik tiyatro günümüze ulaşabilen sahnelerin en eski örnekleri arasında gösteriliyor. Her yıl yerli ve yabancı çok sayıda turist tarafından ziyaret edilen Aspendos Antik Kenti günümüzde tiyatro, konser gibi etkinliklere de ev sahipliği yapıyor.

Aspendos

Aspendos’un tarihi

Anadolu’da kendi adına madeni para bastıran ilk şehirlerden biri olan Aspendos Yunan efsanesine göre Truva Savaşı’ndan sonra Pamphylia’ya gelen Argive kolonicileri tarafından kurulmuş.

Yanında bulunduğu Köprüçay (Antik Eurymedon) ve üzerinde bulunduğu ticaret yolları sayesinde önemli bir konuma sahip olan Aspendos, tarih boyunca pek çok kez işgal edildi. Bir süre Büyük İskender’in egemenliğinde kalan kent, en parlak günlerini Roma Dönemi’nde yaşadı. Roma Dönemi’nde antik kente dev bir tiyatro ve su yolları inşa edildi.

Aspendos, Antalya

Dünyadaki en iyi korunmuş antik tiyatrolardan biri olarak bilinen Aspendos Tiyatrosu, bölgede bulunan küçük tepenin yamacında kurulu. Devrin tanrılarına ve imparatoruna adanarak inşa edilen yapı, Theodoros’un oğlu Zenon tarafından tasarlandı. Sahip olduğu müthiş akustikle dikkat çeken bu görkemli tiyatro, 15-20 bin kişilik bir kapasiteye sahip.

Tiyatronun etrafında bulunan agora, bazilika, anıtsal çeşme, meclis binası ile anıtsal tak, cadde ve Hellenistik tapınak, antik kentte görülmesi gereken diğer yapılardan.

Aspendos Antik Kenti

Aspendos Antik Kenti’nde tiyatrodan sonra gelen en önemli kalıntı ise şehirdeki su kemerleri. Kuzeydeki dağlardan şehre su getiren bu su kemerleri, 1 km uzunluğuna sahip. Günümüzde büyük çoğunluğu ayakta olan yapı, çağın mühendislik becerisini ortaya koyuyor.

Bizans Dönemi’nde varlığını sürdüren Aspendos Antik Kenti, Selçuklu Dönemi’nde bir kervansaray olarak kullanıldı. 1930 yılında Atatürk tarafından ziyaret edilen antik kent, Atatürk’ün isteği üzerine restore edilip, halka açıldı.

Aspendos’u ziyaret

Antik dönemden kalma en önemli kentlerden biri olan Aspendos, dini bayramların birinci günü dışında her gün ziyaret açık. Antik kent Nisan-Ekim aylarında 08.00-19.00 arasındaki, Kasım-Mart aylarında 08.00-17.00 arasındaki saatlerde ziyaret edilebiliyor. Müzekart sahiplerinin ücretsiz ziyaret edebildiği antik kente kart sahibi olmayanlar 25 TL karşılığında bilet alarak girebiliyor.

Aspendos Tiyatrosu

Aspendos nerede

Antalya ile Alanya ilçeleri arasındaki bölgede yer alan Aspensdos, Toros Dağları’ndan doğup Akdeniz’e dökülen Köprüçay Nehri’nin yanında konumlanıyor.

Aspendos’a nasıl gidilir

Aspendos Antalya merkezden yaklaşık 50 km mesafede konumlanıyor. Serik beldesinde bulunan antik kente gitmek için Antalya Otogarı’ndan sürekli kalkan otobüsler bulunuyor. Bu otobüslerle Serik’e ulaşabiliyorsunuz. Serik’e geldikten sonra ise Aspendos’a giden minibüslere binmeniz gerekiyor. Bu minibüs de sizi Aspendos Tiyatorsu’nun önünde indiriyor. Bunun yanında antik kente araba ile ulaşmak da mümkün. Antik kent Belek’e 18 km, Side’ye 36 km, Alanya’ya 94 km mesafede bulunuyor.

Antalya’nın kültürel zenginliklerini keşfetmek için yaklaşık 2000 yıllık geçmişe sahip Aspendos Antik Kenti’ne muhakkak uğrayın!

2 YORUMLAR

    • En azından içi oraya göre daha iyi durumda olabilir. Roma’da içeri giren çoğu kişinin hayal kırıklığı yaşadığını duyuyorum.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here