İzmir‘in sembol yapılarından Tarihi Asansör, zihinde canlandırdığımız asansörlere pek benzemiyor. Binalarda katlar arasında merdiven çıkmamak için kullanılan asansör, İzmir Konak’ta iki semt arasındaki ulaşımı kolaylaştırıyor.

Birbirinden 58 metre yükselti farkına sahip Karataş ile Halil Rifat Paşa semtleri Tarihi Asansör aracılığıyla dakikalar içerisinde buluşuyor. Geçmişte 155 basamaklı merdivenle yorucu bir süreçle birbirine bağlanan iki semt, 1907 yılında inşa edilen Asansör ile o günden bu yana çok daha yakın.

Tarihi-Asansor-Izmir
Asansör’den İzmir manzarası. Fotoğraf: Halit Dokuzoğuz

İzmir’de gezilecek yerler arasında bulunan Tarihi Asansör, Mithatpaşa Caddesi ile Şehit Nihatbey Caddesi arasındaki yolu kısaltmak amacıyla Musevi iş adamı Nesim Levi tarafından yaptırıldı.

Asansör’ün yapım hikayesi de oldukça ilginç. Yükseklik farkından dolayı bölgeye, Türklerin ‘Karataş Merdivenleri’, yukarıdaki semtte yaşayan Yahudilerin ‘Devidas Merdiveni’ adını verdikleri merdivenler yapılıyor. Devidas Ailesi’nin babası, merdivenlerden inerken düşüp ayağını kırıyor. Ulaşımın zorluğunu gören dostu Levi de bir proje hazırlayarak bu iki kabinli asansörü yaptırıyor.

Dario-Moreno-Sokagi

Ziyaretçileri Karataş tarafından gelişte, ‘Asansör Çıkmaz Sokağı’ olarak da bilinen Dario Moreno Sokağı karşılıyor. Konak gezilecek yerler arasında, restore edilen ve kafe olarak kullanılan eski Rum evlerinin olduğu bu şirin sokak İzmir’e gelen ziyaretçilerin uğrak noktası. İzmirli Ünlü Sanatçı Dario Moreno‘nun şarkıları eşliğinde geçilen sokağın sonunda Asansör’ün girişine ulaşılıyor.

En az girişi kadar yukarısı da etkileyici olan Asansör’le üst kata, yani Halil Rifat Paşa’ya ulaştığınızda muhteşem manzaralı bir kafe karşılıyor sizi. İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketi Grand Plaza tarafından işletilen bu kafede zengin bir yiyecek içecek menüsü var. İzmir’deki en güzel kuşbakışı manzaralardan birine sahip olan mekan, her gün balkonunda çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor.

Izmir-Asansor

Tarihi Asansör nerede

Tarihi Asansör’e nasıl gidilir

İzmir’in Konak ilçesi Karataş semtinde bulunan Tarihi Asansör’e ulaşmak oldukça kolay. Halkapınar-Fahrettin Altay Tramvayı ile Karataş durağında inip sahile paralel iç caddeye geçtiğinizde Dario Moreno Sokağı’na ulaşılıyor.

İzmir Asansör‘e Konak Vapur İskelesi ve Konak Metro İstasyonu en yakın toplu ulaşım noktaları arasında. Konak’tan taksiye binerek trafik yoğunluğuna göre en fazla 10 dakikada Asansör’e ulaşılabiliyor. Konak’tan yaklaşık 2 km uzaklıkta olan bu tarihi yapıya, sahilden keyifli bir yürüyüşle 15 dakikada gelinebiliyor. Özel araçla gelmeyi planlayanların sahilde ve Mithatpaşa Caddesi’nde yaşanan otopark sıkıntısına dikkat etmesi gerekiyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here