Venezuela kıyılarının 29 km kuzeyinde yer alan Aruba, Karayip Denizi’nin güneyinde, Küçük Antiller’in batısında, muhteşem doğasıyla tam anlamıyla cennetten bir tropik ada. Bonaire ve Curacao adaları ile birlikte ABC adaları olarak anılan grubun bir parçası olan Aruba, dış işlerinde Hollanda Krallığı’na bağlı.

1499’da İspanyol kaşifler tarafından keşfedilen ada, 1636’da Hollanda sömürgesi haline geldi. Hollanda Krallığı, Aruba’yı 1986 yılında Hollanda Antilleri birliğinden çıkarıp doğrudan Hollanda’ya bağladı.

Yüzölçümü 179 kilometrekare olan Aruba, bu büyüklüğü ile kabaca Gökçeada’nın üçte ikisi büyüklüğünde. Nüfusunun büyük çoğunluğunun başkent Oranjestad’da yaşadığı Aruba’nın toplam nüfusu 103 bin. Adanın nüfus yapısını ise Avrupalı, Hintli, Afrikalı ve yerliler oluşturuyor.

Yerel birçok dilin konuşulduğu adada Papiemento dili yaygın olarak kullanılıyor, devletinin resmi dili ise Felemenkçe. 1980’li yıllara kadar Venezuela’dan çıkarılan ham petrolü işleyen rafinerileri sayesinde gelir elde eden ada, 80’li yıllardan sonra dünyada hızla gelişen turizmden pay almaya başladı. Aruba, günümüzde Karayip coğrafyasının en ünlü turizm destinasyonları arasında yer alıyor. Adadaki uzun, bembeyaz ince kumlu plajlar, tropik esintili bitki örtüsü, muhteşem hava ve yerel lezzetler turizmin gelişmesine katkı sağlıyor.

Aruba Nerede

Karayip Denizi’nin, Haiti ve Dominik Cumhuriyeti’nin güneyinde, Küçük Antiller’in 1.600 kilometre batısında ve Venezuela’nın 29 kilometre kuzeyinde konumlanan Aruba, bir ada devleti.

Aruba’nın güneydoğu ucu ile kuzeybatı ucu arasında 32 km mesafe bulunurken, adanın en geniş noktası ise 10 km uzunluğunda. Hollanda Krallığı’nı meydana getiren 4 ülkeden biri olan Aruba’nın başkenti Oranjestad, yüzölçümü 179 kilometrekare, nüfusu ise (2010 sayımına göre) 102 bin 484. Aruba, Bonaire ve Curaçao ile birlikte ABC Adaları olarak adlandırılıyor.

Aruba haritası

Karayipler ve çevresini kapsayan kruvaziyer turlarının rotasında bulunan Aruba, bölgenin en çok ziyaret edilen adalarından biri. Turkuaz renkli okyanus sularıyla çevrili ada, tropik iklimi, bembeyaz ince taneli kumsalları, muhteşem lezzetleri ve lüks konaklama tesisleriyle gündelik yaşamdan uzaklaşıp keyifli bir tatil deneyimi yaşamak isteyenlerin adresi. Okyanus sularının serinliği ve güneşin kavurucu sıcaklığının eşlik ettiği Aruba plajları, doğal koruma bölgeleri ve yerel kültür adayı ziyaret etmek için başlıca nedenler arasında.


NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here