Aruba, Karayip Denizi’nin güneyinde, Küçük Antiller‘in batısında ve Venezuela kıyılarının sadece 15 mil açıklarında kalan cennet bir tropik ada. Venezuela’nın 29 km kuzeyinde yer alan, Hollanda Krallığı’nı meydana getiren 4 ülkeden biri olan, enfes bir güzelliği ile büyüleyici Aruba, içerisinde Bonaire ve Curacao adalarının da bulunduğu ABC Adaları arasında yer alıyor.

Kasırgaların çok sık görüldüğü Atlantik Okyanus’unun daha güneyinde bulunan Aruba, yaz aylarında Karayip tatili yapmak isteyenler için çok çekici bir yer. Aruba’nın havası Karayipler’in diğer ülkelerine nazaran daha az nemli olması da ayrı bir artısı. Ülkenin muhteşem havasına ek olarak Aruba’da muhteşem resortlar, kumarhaneler ve olağanüstü plajlar bulunuyor.

Aruba Gezilecek Yerler

Aruba gezilecek yerler

Aruba’nın en popüler plajları, Eagle Beach, Baby Beach, Palm Beach, Druif Beach, Manchebo, Surfside Beach, Arashi Beach ve Rodger Beach olarak sıralanıyor. Sörf yapmak ve şnorkelle dalmayı düşünenler için ise Hadikurari Beach, Boca Cataline, Andicuri, Boca Grandi ve Bachelor’s Beach daha çok tercih ediliyor. Aruba’da plajların yanı sıra, gezilecek pek çok yer bulunuyor.

Başkent Oranjestad’ın pastel renklerle süslü yapıları, kente dinamik bir atmosfer katıyor. Diğer yandan California Feneri, Aruba Arkeoloji Müzesi, Eşek Barınağı, Alto Vista Şapeli ve Aruba Tarih Müzesi, Aruba’da ziyaret edebileceğiniz başlıca adreslerden.

1. Palm Plajı

Aruba Palm Plajı

Aruba’nın en lüks turistik mekanları Palm Plajı’nda yer alıyor. Birçok restoran, bar, kumarhane ve alışveriş için hediyelik dükkânların bulunduğu Palm Plajı’nın denizi de oldukça sakin ve yüzmek için ideal. Gece hayatı için ise Aruba’nın en iyilerinden biri olan ülkede, aracınız yoksa dahi Aruba zaten yürüyerek de çok rahat gezebileceğiniz bir yer.

2. Oranjestad

Aruba Oranjestad

Aruba’nın başkenti ve en büyük şehri olan Oranjestad, aynı zamanda en popüler yolcu gemisi limanı. Eğer şehrin sokaklarını turistlerin akın ettiğini görürseniz şaşırmayın, az önce bir gemi limana yanaşmış olabilir. Oranjestad’da biraz dolaştığınızda yan yana gelmiş sömürge dönemi yapıları ve lüks otelleri görebilirsiniz. Restoranlar, barlar ve dükkanlar hemen her yerdeler. Şehrin en eski binası ise 1798’e uzanan geçmişi ile Fort Zoutman. Günümüzde Bon Bini Festivali adı verilen ve her salı düzenlenen yerel bir festivale ev sahipliği yapıyor.

Oranjestad’a etrafı gezmek gerçekten çok kolay ve keyifli. Arabanız olmasa bile ücretsiz tramvay hizmeti bile var. Uzun yürüyüşler, koşular ve bisiklet için muhteşem güzellikteki parklarda keyifli vakit geçirebilirsiniz.

3. Arikok Ulusal Parkı

Arikok Ulusal Parkı Conchi

Eğer doğa seven bir yapınız varsa mutlaka Arikok Ulusal Parkı’nı ziyaret etmeniz gerekiyor. Adanın yaklaşık %20’sini kaplayan Arikok, kamçı kuyruklu kertenkele, Aruba kedi gözü yılanı, muhabbet kuşu ve çukur kazan baykuş gibi çok ilginç canlılara ev sahipliği yapıyor. Parkta Das Playa, Boca Prins ve Daimari Plajı olmak üzere 3 de muhteşem plaj bulunuyor. Parkın en sevilen aktiviteleri ise Conchi adı verilen doğal havuz. Bu havuza yürüyerek, 4×4 araçlarla ya da at binerek ulaşabilirsiniz.

4. Bebek Plajı

Aruba Bebek Plajı

Aruba’nın en bilinen plajlarından biri olan Bebek Plajı, güzelliği, sığlığı, insan yapımı lagünü ve inanılmaz huzurlu ortamıyla, çocukların da çok sevdiği, özel bir yer. Kite ve rüzgâr sörfü yapmayı sevenlerin de sıklıkla tercih ettiği plajın, lagün tarafı çok sakin olsa da Karayip Denizi’ne açılan kısmı tamamen farklı. Akıntının zaman zaman çok güçlü olduğu dönemlerde dikkatli olmak gerekiyor çünkü inanılmaz güzel balıkları takip ederken lagünden dışarıya çıkıp akıntıya kapılırsanız tehlikeli durumlar oluşabilir.

5. Antilla Enkazı

Antilla Enkazı Aruba

SS Antilla Karayipler’de yer alan en büyük ikinci gemi enkazı. 1940’da ilk seferine çıktıktan sonra Alman mürettebat gemiyi teslim etmektense batırmayı tercih etmişti. Bunun sebebi de Almanya Hollanda’yı ele geçirdiğinde geminin Aruba’da ki Malmok Körfezi’nde demir atmış olması ve Hollanda hükümetinin verdiği kararla kendi toprakları içinde yer alan tüm Alman gemilerinin teslim edilmesiydi. Teslim edilmek yerine alelacele suya gömülen geminin bulunduğu batık alanı, günümüzde doğal bir resif alanına dönüştü ve balıklar için yuva, turistler için de görülebilecek bir yer haline geldi. Antilla Enkazı, Karayipler’de ziyaret edilebilecek en güzel gemi batığı olarak da kabul ediliyor.

6. California Deniz Feneri

California Deniz Feneri Aruba

Taş bir yapı olan ve yapı 1914-1916 arasında yapılan California Deniz Feneri, Aruba’nın en ünlü simgelerinden. 1910’da batan S.S. California Gemisi’nin ardından yapılan ve onun ismini alan feneri, Arashi Plajı’nda yakın zaman önce restore edildi. Modern teknoloji sayesinde artık ihtiyaç olmasa da California Deniz Feneri, halen turistler için çok ilgi çekici bir yer olmaya devam ediyor. Özellikle Aruba’nın görebileceğiniz en güzel manzaralarından birine sahip olan fenerin tepesine çıkarken acıkırsanız fenerinin eski bekçisinin restorana dönüştürülen evinde karnınızı doyurabilirsiniz!

7. Aruba Eşek Koruma Alanı

Aruba Eşek Koruma Alanı

Eşekler, Aruba’nın özünde olmasa da ülkenin tarihinde çok önemli yere sahip. Yıllarca yerlilerin taşımacılık işlerinde yardımcı olan ve bu ulusun kuruluşunda çok ciddi katkılar sağlayan canlılar olan eşekler, otomobillerin gelmesinin ardından tümü kendi başlarına serbest bırakıldı. Ancak ne yazık ki, araba kazaları ve hastalıklar çok fazla eşek ölümüne sebep oldu ve 1970’te vahşi hayatta yaşayan yalnızca 20 eşek kalmıştı. Hayvan severler devreye girerek onlar için koruma alanı yaratmaları ve yok olmalarını engellemeleri ile Aruba Eşek Koruma Alanı oluşturuldu. Günümüzde, girişin ücretsiz olduğu Aruba Eşek Koruma Alanı’na bağış kabul ediliyor.

8. Alto Vista Şapeli

Alto Vista Şapeli Aruba

Noord Kasabası’nın hemen yanındaki bir tepede yer alan Alto Vista Şapeli, Katolik olmasanız da mutlaka görmeniz gereken bir yer. Resmi ismi Alto Vista Meryem Ana olan yapı Aruba’da yapılan ilk kilise olma özelliğine sahip. Sarı renkli, kırmızı çatılı bu küçük kilise, arkasındaki mavi denizle muhteşem bir kontrast oluşturuyor. Her akşam saat 5-7 arasında açık olan kilisede her salı günü de ayinler düzenleniyor. Günümüzdeki bina 1952’de yapılmış olsa da 1750’den beri burada bir şapel bulunuyor. Eğer ziyaret etmeye karar verirseniz dua edip meditasyon yapabileceğiniz bir yer olan Barış Labirenti’ni de mutlaka görün!

9. Bushiribana Altın Madeni

Bushiribana Altın Madeni Aruba

Kaşifler Yeni Dünya’ya ilk ulaştıklarında hemen bölgenin zenginliklerini araştırmaya başladılar ve tabi ki ilk aradıkları şey altın oldu. 1824’de zenginlik hayalleri gerçek oldu ve 12 yaşındaki küçük bir çoban koyunlarını otlatırken altını buldu. Ardından tonlarca altın Aruba’dan çıkartılmaya başlandı. Hatta bazılarına göre ada, ismini altından alıyor. Bir dönem özellikle kullanılan Oro Ruba ismi, Kırmızı Altın anlamına geliyordu. Bir süre sonra da adanın yönetimi Hollanda hükümetine verildi. Günümüzde ise Bushiribana Altın Madenleri, turistik bir bölge olarak halen hizmet veriyor. Yürüyerek, at binerek veya ATV ile bölgeye ulaşabilirsiniz.

10. De Palm Adası

De Palm Adası Aruba

Aruba’da her şeyden biraz yapmak ister misiniz? O zaman bu her şey dahil özel ada turuna mutlaka katılın! Tüm gün ya da yarım gün olarak planlayabileceğiniz ve giriş ücretinin birçok aktiviteyi karşıladığı turda, salsa dersleri, muza binmek ve zipline gibi çok eğlenceli etkinlikler yapılıyor. Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve içecekler de yine ücrete dahil hizmetler arasında. De Palm Adası’nın içerisinde özel bir su parkı da bulunuyor. Burası bir mercan adası olmasından dolayı adanın etrafı balık kümeleriyle dolu, üstelik şnorkelle yüzmek de çok ayrı ve güzel bir deneyim. Ekstra ücret ödeyerek masaj gibi hizmetler de alabileceğiniz De Palm Adası’nın en güzel yanlarından biri de scuba diving kasklarından giyerek dalgıçlar gibi deniz altında muhteşem bir yolculuğa çıkmak!

Karayipler’in en çok ziyaret edilen adalarından olan Aruba, beyaz kumlu plajları, turkuaz denizi ve tropik iklimi ile turizmin oldukça gelişmiş olduğu adada, çok sayıda otel ve tatil köyü bulunduğu eşsiz bir yer. Gezilecek pek çokyeri bulunan Aruba’da denizin ve güneşin tadını çıkararak nefis bir tatil yapabilirsiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here