Artvin, Karadeniz Bölgesi‘nin Doğu Karadeniz Bölümü’nde, Ardahan, Erzurum, Rize ve Karadeniz ile çevrili, Türkiye‘nin kuzeydoğu köşesi Gürcistan sınırında yer alan bir doğa harikası. Coğrafi ve kültürel yapısıyla Anadolu’nun diğer bölgelerinden keskin çizgilerle ayrılan, engebeli yüzey şekilleri ve eşsiz bitki örtüsüyle eşsiz bir coğrafya.

Heybetli dağları, flora ve fauna bakımından zengin ormanları, birbirinden güzel yaylaları, krater gölleri ve 5000 yıllık tarihi mirası ile Artvin Anadolu’nun en nadide bölgesi. Borçka’ya, Kamilet’ten Mençuna’ya dek görülmeyi bekleyen onlarca yere sahip olan Artvin, şehri ikiye bölen Çoruh’un meydana getirdiği dik yamaçlı uzun vadiler, toprakların %55’ini kaplayan bakir ormanlık alanlar, neredeyse 4 bin metrelik heybetli dağların dumanlı doruklarıyla cennetin yeryüzüne inmiş hali.

Artvin Nerede

Artvin Nerede Nasıl Gidilir

Artvin’e, kara, deniz ve hava yolu ile ulaşılabiliyor. Samsun’dan Karadeniz sahil yolu ile Hopa’ya kadar, Hopa’dan içeriye doğru Borçka ve Artvin’e gelebilir, Türkiye’nin pek çok kentinden Artvin’e hareket eden otobüs seferleriyle ulaşımı da tercih edebilirsiniz.

Deniz yoluyla Artvin’e gelmeyi düşünürseniz, yaz aylarında İstanbul-Trabzon Limanı arasında sefer yapan arabalı vapurla gelip buradan kara yolu ile Artvin’e devam ediyorsunuz. Hopa Limanında ise yalnızca yük taşımacılığı yapılıyor.

Artvin’e en yakın hava limanları Batum, Trabzon, Erzurum ve Kars olmak üzere her gün Ankara ile karşılıklı uçak seferleri bulunuyor. Artvin merkeze en yakın olan Batum-Hopa Havaalanı için İstanbul iç hatlardan direkt Batum’a inip, buradan servislerle Hopa’ya geçiyorsunuz.

Artvin nasıl gidilir

Aynı şekilde Türkiye’nin her yerinden Türk Hava Yolları, Anadolu Jet, Sun Express, Pegasus Havayolları’nın seferleriyle geldiğiniz Trabzon Havalimanı’ndan, servislerle otogara, buradan da yine servis araçlarıyla Artvin’e ulaşabiliyorsunuz.

Karadeniz’in incisi Artvin İstanbul’a 1300 km, Erzurum’a 200 km, Bursa’ya 1300 km, Samsun’a 565 km, Ankara’ya 980 km ve Eskişehir’e ise 1225 km mesafede yer alan, Türkiye’nin en eşsiz, en özel ve en güzel coğrafyası. Keşfedin!

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here