Artvin, Karadeniz kıyısında, bölgenin Gürcistan sınırında yer alıyor. Yeşilin bin bir tonunu kucaklayan dağları, krater gölleri, birbirinden güzel yaylalarıyla Artvin, zengin fauna ve florası, binlerce yıllık tarihi ve köklü kültürü ile kelimelerin kifayetsiz kaldığı bir coğrafya. Her köşesi bir doğa harikası olan Doğu Karadeniz’de yer alan Artvin, Hopa’dan Borçka’ya, Kamilet’ten Mençuna’ya görülmeyi bekleyen onlarca yere sahip.

Coğrafi ve kültürel yapısıyla Anadolu’nun diğer bölgelerinden keskin çizgilerle ayrılan Artvin’in yüzey şekillerinin engebeli oluşu, iklimini de o derece çeşitlendirmiş. Şehri ikiye bölen Çoruh’un meydana getirdiği dik yamaçlı uzun vadiler, toprakların yarısından fazlasını kaplayan bakir ormanlık alanlar, neredeyse 4 bin metrelik heybetli dağların dumanlı doruklarıyla Artvin cennetin yeryüzüne inmiş hali.

Artvin Gezi Rehberi

Artvin Gezi Rehberi

Tarihte Livane ve Çoruh olarak bilinen Artvin, İskitler döneminde Artvani, Osmanlı zamanında ise Artvini olarak anılmış. Artvin, oldukça köklü ve zengin uygarlıkların yaşadığı bir bölge. Artvin ve çevresindeki ilk yerleşim MÖ 10.000 ila 8.000 yıllarından kalma cilalı taş çağına tarihleniyor.

Hurri, Hitit, İskit ve Bizans, yönetimlerini gören Artvin’de Türk tarihi, Alparslan’ın 1064’te Gürcistan seferine çıkarak Çoruh boylarını ele geçirmesiyle başlıyor. Bu tarihten sonra bir dönem Gürcü Kralı Gorgi Saltuklu Beyliği, İlhanlı ve Çıldır Atabeyliği hakimiyetinde kalmışsa da, Artvin ve çevresi yaklaşık 250 yıl Osmanlı Devleti’nin egemenliğini yaşamış. 1924’te vilâyet olan Artvin’in nüfusunu, Karadeniz ve Kafkas kültürünün hâkim olduğu Gürcü, Hemşin, Laz, Ahıska ve Kıpçak Türkleri oluşturuyor.

Artvin Gezilecek Yerler

Artvin, ortasından geçen Çoruh Nehri, dik yamaçlı vadileri, dört bin metrelik dağları, bakir ormanları, yüksek dağların doruklarında krater gölleri, yemyeşil yaylaları, fauna ve flora zenginliği, tarihi kilise, kale ve kemer köprüleri, geleneksel mimarisi ve festivalleri ile çeşitli turizm değerlerini içinde barındıran benzersiz bir bölge. Ardanuç, Arhavi, Borçka, Hopa, Murgul, Şavşat, Yusufeli Artvin’in her biri farklı bir özelliğe sahip olan ilçeleri.

1. Borçka Karagöl

Borçka Karagöl Artvin Gezilecek Yerler

Borçka Karagöl, Artvin kent merkezine 57 km uzaklıktaki, Borçka-Camili karayolunun 22’inci km’sinden ayrılan 5 km’lik stabilize yol ile ulaşılabilen bir heyelan gölü. Etrafı ladin, kayın ve gürgen ağaçları ile kaplı olan Borçka Karagöl, zengin bitki örtüsü ve yaban hayata ev sahipliği yapan, göz alıcı ve etkileyici bir göl.

Büyüleyici bir atmosfere sahip olan Borçka Karagöl, Klaskur Deresi’nin Klaskur Yaylası’nın önünü kesmesi ile oluşmuş. 2002’de tabiat parkı ilan edilen Karagöl-Sahara Milli Parkı içerisinde bulunan Borçka Karagöl’de, çadır ve kamp alanları ile pansiyonların yanı sıra trekking parkurları bulunuyor. Bakir bitki örtüsü ile bir yağmur ormanı eko sistemi özelliğine sahip olan milli park içerisinde, Şavşat Karagöl’ü de ziyaret edebilirsiniz.

2. Maçahel Vadisi

Maçahel Vadisi Artvin

Macaheli Vadisi, Gürcistan’ın güneybatı ucu ile Türkiye’nin kuzeydoğu ucunda, iki ülke sınırına yayılan bir bölge. Borçka’ya bağlı doğal güzelliklerini korunmuş altı köyden oluşan yörenin merkezi Camili Köyü.

Türkiye’nin tek ılıman yağmur ormanı olarak bilinen ve her yıl Ağustos ayında düzenlenen Kafkas Arı ve Bal Festivali ile en canlı ve kalabalık günlerini yaşayan Maçahel’in %70’i ormanlar ve meyve ağaçlarından oluşuyor. 500 yıllık ağaçlara rastlanan vadi, yaban hayatı, pek çok irili ufaklı kolla beslenen Maçahel Çayı ve çok farklı türdeki yaşlı ağaçlarıyla tam bir yeşil cennet kabul ediliyor.

3. Hatila Vadisi Milli Parkı

Hatila Vadisi Milli Parkı Artvin

Hatila Vadisi, Türkiye’nin 33 Milli Park alanından biri. Artvin merkezinden 10 km uzaklıkta yer alan ve Hatila Deresi ile yan kollarını barındıran vadi, gerek ilginç jeolojik ve jeomorfolojik yapısı, gerekse özgün bitki topluluğu ile ülkemizde çok ender rastlanan bir alan olma özelliğini taşıyor.

Ayrıca bu doğal öğelerin bileşimi peyzaj bakımından güzellikler ortaya çıkardığı gibi zengin ve yoğun bitki türlerini barındırıyor. 500’e yakın endemik bitkinin bulunduğu vadi, vadiye ve yaban hayata özgü hayvanları da barındırıyor. Milli Park sahası içerisinde çadır ve karavan alanları ile bungalov konaklama seçenekleri de bulunuyor.

4. Cehennem Deresi Kanyonu

Cehennem Deresi Kanyonu Artvin

Cehennem Deresi Kanyonu, dünyada bulunan ender kanyonlar arasında yer alıyor. Dik patikalarla dolu kanyon, ABD’nin Arizona Eyaleti’ne bağlı Grand Canyon’dan sonra dünyanın en büyük ikinci kanyonu olma özelliğine sahip.

Çoruh Nehri’nin kollarından olan Ardanuç Suyu’nun açtığı dar ve derin vadinin yamaç eğimi 90 dereceyi buluyor. Dik bir duvarı andıran ve 200 metreyi aşan yükseltisiyle oldukça dikkat çeken Cehennem Deresi Kanyonu Artvin-Ardanuç karayolunun 25’inci km’sinde yer alıyor.

5. Mençuna Şelalesi

Mençuna Şelalesi Artvin

Mençuna Şelalesi Doğu Karadeniz’in en büyük şelalesi ve doğal dokusu bozulmamış şelalelerinden biri. Arhavi’ye 16 km uzaklıkta yer alan Mençuna Şelalesi’nin, 50 metre yükseklikten hiçbir yere çarpmadan alt zemine dökülmesiyle ilk çavlan oluşuyor.

Tabanın kayalık ve çanak şeklinde olması nedeniyle de dökülen sular 200 metrekare civarında bir göl alanını meydana getiriyor. Zahmetli bir yürüyüş gerektirse de ulaştığınız manzaranın muazzamlığı karşısında büyüleniyorsunuz.

6. Camili Havzası

Camili Havzası Artvin

Camili Havzası, Türkiye’de Birleşmiş Milletler tarafından biyosfer rezerv alanı olarak belirlenen tek bölge. Bir dünya mirası olarak gösterilen Camili Havzası, flora zenginliği, anıt ağaçları, derelerindeki kırmızı pullu alabalığı, Kafkas arıları ile üretilen Maçahel Balı gibi kendine özgü özellikleri ile tabiat koruma alanı ilan edilmiş.

Borçka’ya 50 km uzaklıkta olan Camili’nin sahip olduğu ormanlar, yalnızca Türkiye’nin değil neredeyse Avrupa’nın da en bakir ve her biri anıt özelliğine sahip ağaçlardan oluşmuş orman ekosistemine sahip. Yırtıcı kuşların göç yolları üzerinde bulunması nedeniyle uygun kuş gözetleme alanlarına sahip olan yörenin bir bölümü Gorgit ve Efeler Tabiatı Koruma Alanı olarak koruma altına alınmış bulunuyor.

7. Barhal Kilisesi

Barhal Kilisesi Artvin Gezi Rehberi

Barhal Kilisesi, Altıparmak Kilisesi olarak da biliniyor. Yusufeli’nden 30 km mesafede yer alan kilise, 9. Yüzyılda Vaftizci Yahya‘ya adanmış. 1677’de camiye çevrilen kilise, yontma taş ve kesme taştan yapılan kiremitlerle çatısı bağlanmış ve harçsız bir zemine dayanmadan “Lambalı” adı verilen planda yapılmış.

Üç nefli olan Barhal Kilisesi inşa edildiği dönemde bazilika olsa da, geçen yıllar içerisinde günümüze yalnızca kilise bölümü gelebilmiş. Gri renkli düzgün kesilmiş taşlarla örtülmüş cepheler güney ve kuzeyde eş boyutlu, doğu ve batıda ortadan yanlara doğru açılan köre kemerlerle hareketlendirilmiş. Pencere üstündeki alçak kabartma tekniğinde yapılmış bitkisel figürlü süslemeleri ise halen iyi durumda.

8. İşhan Manastırı

İshan Manastırı Artvin

İşhan Manastırı, Yusufeli’ne bağlı İşhan Köyü sınırları içerisinde bulunuyor. Artvin – Erzurum karayoluna yaklaşık 100 km mesafede yer alan manastırın yapımına 955’te Gürcü Kralı David zamanında başlanmış ve 1027’de Kral Magistros zamanında da bitirilmiş. Güneybatısında Meryem Ana Şapeli’nin yer aldığı manastır, kubbeli bazilikal plan tipinde inşa edilmiş.

Piskoposluk makamı olarak da kullanılan ve bu görevini 16. Yüzyıldaki Osmanlı hakimiyetine dek devam ettiren yapının, batıya bakan tarafı camiye dönüştürülmüş. 1983’e dek ayrılan bölümü cami olarak hizmet veren yapı, günümüzde ibadethane hizmetinde kullanılmıyor.

9. Artvin Kalesi

Artvin Kalesi

Artvin Kalesi, Çoruh Nehri üzerindeki Artvin Köprüsü’nün karşısında yer alıyor. Livane Kalesi olarak da bilinen Artvin Kalesi, 10. Yüzyılda Gürcü Krallığı tarafından inşa edilen ve 16. yüzyılda Osmanlılar tarafından onarım görerek kullanılmış bir yapı.

İçerisinde sarnıç ve şapel kalıntılarının da bulunduğu Artvin Kalesi, tarih boyunca kente girişi kontrol altında tutmuş. Artvin kent merkezine yaklaşık 2 km mesafedeki kaleye merkezden hareket eden dolmuşlarla ulaşabilirsiniz.

10. Atabarı Kayak Merkezi

Atabarı Kayak Merkezi Artvin

Atabarı Kayak Merkezi Artvin kent merkezine 17 km uzaklıkta bulunuyor. Sessizliği ve huzur veren havasıyla büyüleyen bir kayak merkezi olan Atabarı, Artvin’in yılın dört mevsimi muazzam bir coğrafya olduğunun göstergesi.

Daha çok Kafkasör bölgesinde konaklama tesislerinin bulunduğu merkezin ana pisti 800 metre uzunluğunda ve bir adet lifte sahip. Aynı zamanda kar motorları ve snowtrack bulabileceğiniz merkezi, Artvin ziyaretiniz sırasında günübirlik ziyaret edebilirsiniz.

Artvin yeme ve içme

Artvin Yeme İçme
Silor

Artvin, bitki türlerinin zengin ve miktar olarak çok olması nedeniyle oldukça çeşide sahip bir mutfak geliştirmiş. Artvin’de çorba, süt ve süt ürünlerinden yapılan yemekler, sebzelerden ve kır otlarından yapılan yemekler, hamur işleri, et ve et yemekleri ile tatlılardan oluşan sofralar kuruluyor.

En çok bilinen ve tüketilen başlıca lezzetleri ise, Motrella, Lapurçen, Puçuko, Kara Lahana, Çinçar, Hamsili ve Turşulu Pilav, Hinkal, Garşo, Gaviçi, Çimur, Kada, Pileki Ekmeği ve Hamsili Ekmek, Artvin Pidesi, Silor, Kaymaklı Börek, Nişoşlu ve Gemdimalı yemek, ekmek ve hamur işleri olmak üzere; En Bilinen Tatlıları Hasuta, Kaysefe, Zurbiyet Laz Böreği ve Silor Tatlısı. Elbette Artvin deyince balı unutmamalı!

Artvin’e nasıl gidilir

Artvin Nasıl Gidilir

Artvin’e, kara, deniz ve hava yolu ile ulaşım mümkün. Samsun’dan Karadeniz sahil yolu ile Hopa’ya kadar, Hopa’dan içeriye doğru Borçka ve Artvin’e gelebilirsiniz. Yaz aylarında İstanbul-Trabzon Limanı arasında sefer yapan arabalı vapurla gelip buradan kara yolu ile Artvin’e devam ediyorsunuz.

Artvin’e en yakın hava limanları Batum, Trabzon, Erzurum ve Kars olmak üzere her gün Ankara ile karşılıklı uçak seferleri bulunuyor. Artvin merkeze en yakın olan Batum-Hopa Havaalanı için İstanbul iç hatlardan direkt Batum’a inip, buradan servislerle Hopa’ya geçiyorsunuz. Aynı şekilde Türkiye’nin her yerinden Türk Hava Yolları, Anadolu Jet, Sun Express, Pegasus Havayolları’nın seferleriyle geldiğiniz Trabzon Havalimanı’ndan, servislerle otogara, buradan da yine servis araçlarıyla Artvin’e ulaşabiliyorsunuz.

Artvin, Karadeniz Bölgesi’nin olduğu kadar Türkiye’nin ve dünyanın da Anadolu’ya sunduğu bir cennet coğrafya. Heybetli dağları, flore ve fauna bakımından zengin ormanları, birbirinden güzel yaylaları, krater gölleri ve 5000 yıllık tarihi mirası ile Artvin gerçek bir doğa harikası.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here