Arjantin, Güney Amerika Kıtası’nın güney kesiminde, And Dağları ve Atlas Okyanusu arasında uzanıyor. Sahip olduğu toprak bakımından Güney Amerika’nın ikinci, dünya genelinde ise sekizinci en büyük ülkesi. Mimari güzelliği itibariyle gerçekten baş döndürücü bir ülke olan Arjantin’in başkenti Buenos Aires, Paris’i andıran Avrupai bir şehir.

Arjantin aynı zamanda dünyanın en ilginç bölgelerinden olan Patagonya’yı, eşsiz doğal güzellikler barındıran cennet milli parkları ve eşsiz bölgeleriyle keşfedilecek pek çok deneyim barındırıyor. Arjantin’in güneyinde kalan bölgede daha önce hiç görmediğiniz bir bitki örtüsü ve doğal güzelliğin yanı sıra bambaşka bir kültür mirasıyla da tanışabilirsiniz.

Arjantin Gezilecek Yerler

1. Buenos Aires

Arjantin Gezilecek Yerleri

Buenos Aires’in merkezi olarak kabul edilen Plaza Del Mayo‘da başkanlık sarayı olan Casa Rosada, sömürge döneminden kalan Cabildo, Neo-Klasik tarzdaki Katedral Metropolitana, kolonyal döneminden kalan banka binaları ve Gobierno Evi görülmeye değer. Museo Nacional de Bellas’ta (Güzel Sanatlar Müzesi) Renoir, Rodin, Monet, Gaugin, Van Gogh ve Goya gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini görebilirsiniz. Vaktiniz kalırsa, şehrin en görkemli malikânelerinin yer aldığı San İsidro bölgelesinden geçerek ulaştığınız Tigre Deltası‘na gidebilir, keyifli bir tekne gezisi yaparak çevredeki şık yazlık evleri görebilirsiniz. Efsanevi kahraman Eva Peron’un kıyafetleri ve aksesuarlarının sergilendiği Museo Evita‘yı ziyaret edebilirsiniz. Recoletta Bölgesi’ndeki Modern Sanat Müzesi‘nde (MALBA) Latin Amerika modern sanat koleksiyonunu görebilirsiniz.

Avenida de 9 Julio (9 Temmuz Bulvarı), 16 şeritten oluşan caddesi ve 140 metrelik genişliğiyle dünyanın en geniş bulvarı görmeye değer

La Boca ve El Caminto Sokağı; Buenos Aires’in 47 şehir semtinin en ünlüsü olan La Boca, Riachuelo-Nehri’nin Río de la Plata’ya açıldığı ağızda yer alıyor. Orijinal evleri ile ünlü olan La Boca’da batık ve eski gemilerin saçlarından inşa edilen bu evler, tekne boyası ile alaca renkli boyanan birer sanat eserine dönüşmüş. Birçok sanatçının eserlerinin yer aldığı Caminito Sokağı’nın kaldırımları capcanlı ve rengarenk.

Mar del Plata; her yıl 10 milyona yakın turistin ziyaret ettiği bir bölge. Yaz aylarında şehir en yoğun dönemlerini yaşayan Mar del Plata, aynı zamanda Güney Amerika’nın da en popüler bölgelerinden biri.

Arjantinde gezilecek yerler
Mar del Plata

Fundacion Proa, bir zamanlar harap bir konak iken, yenileme çalışmalarının ardından 1996’da açılmış bir çağdaş sanat galerisi.

La Recoleta Mezarlığı, (Cementerio de la Recoleta) Neo-Klasik tarzı kapısının uzun Yunan Dor usulü sütunlarıyla oldukça ünlü ve etkileyici bir mezarlık.

Puerto Madero Arjantin

Puerto Madero, otantik ve modern bir stile sahip eski bir tersane. Kanal boyunca yer alan sanat galerileri, butikleri ve restoranlarıyla şehrin renkli noktalarından biri.

Kristof Kolomb Opera Binası (Teatro Colon), muazzam akustiği nedeniyle dünyanın en iyi 5 konser mekânı arasında gösteriliyor.

Hayalet Kulesi (La Torre del Fantasma) bir 19. yüzyıl yapısı.

Museo de Bellas de La Boca, Arjantin’in en önemli sanatçılarından biri olan Benito Quinquela Martin adına düzenlenmiş bir müze.

Antiguo Puente Trasbordador de Nicolas Avellaneda, Güney Amerika’da ayakta kalan türünün tek örneği olan demir köprü.

La Bombonera Stadyumu (Estadio Alberto J.Armando), 1940’ta açılan ve takımın renkleri olan mavi-sarı boyalı burası dünyaca ünlü Boca Juniors takımının stadyumu.

Casa Rosada Arjantin

Casa Rosada (Başkanlık Binası), Pembe Ev olarak da bilinen yapı, Mayıs Meydanı’nın doğu tarafında yer alıyor.

Catedral Metropolitana (Buenos Aires Şehir Katedrali), San Martin ve Rivadavia Caddeleri’nin kesiştiği noktada yer alıyor. Catedral Metropolitana, ilk olarak 16. yüzyılda inşa edilmişse de günümüzdeki halini 1791’de elde etmiş.

Palermo, Buenos Aires’in kuzeydoğusunda yer alan, kentin en büyük semti. Bölgede, sanatseverlerin hoşuna gidecek galeriler, alışveriş tutkunlarını memnun edecek mağazalar, gastronomi meraklılarının tercih edebileceği kafeler ve restoranlar bulunuyor.

Japon Bahçesi (Jardin Japones), Casares ve Adolfo Berro adresindeki Palermo Mahallesinde yer alıyor.

2. Doğal Alanlar ve Milli Parklar

Iguazú Şelalesi ve Iguazú Milli Parkı

Iguazu Milli Parı Arjantin

Iguazú Nehri ve Iguazú Milli Parkı, Brezilya ve Arjantin arasındaki sınırı oluşturuyor. “Iguazu” kelimesi Guarani dilinde “Büyük Sular” anlamına geliyor. 1984’ten bu yana UNESCO tarafından Doğal Dünya Mirası kabul edilerek koruma altına alınan bölge, Arjantin’in en önemli turistik yerlerinden biri. 80 m yüksekliğinde ve 3 km genişliğindeki Iguazú Şelalesi, dünyanın en muhteşem şelalelerinden biri. 2000’in üzerinde bitki türünün tespit edildiği parkta, jaguar, kaplan, dev karıncayiyen ve Brezilya su samuru gibi yaban hayatı canlıları da yaşıyor. Diğer yandan Iguazú Milli Parkı Arjantin’de bulunan kuş türlerinin neredeyse yarısına ev sahipliği yapıyor.

Los Glaciares Milli Parkı

Los Glaciares Milli Parkı, Şili sınırında, Santa Curuz şehrinin güney batısında, Arjantin’in Austral Andes olarak bilinen bölgesinde yer alıyor. Ulaşım açısından Arjantin’in en zor alanlarından biri olan park, 4459 km karelik bir alanı kapsıyor. Glaciar Perito Moreno ise Los Glaciares’ın güney bölgesinin en ünlü buzulu.

Patagonya Buzulu

Engebeli, yüksek dağların arasında, çok sayıda buzul göllerinden oluşan olağanüstü doğal güzellikleri barındıran bir alan olan Los Glaciares’daki Patagonya Buzulu, 14.000 kilometre karelik alanıyla parkın yaklaşık yarısını kaplıyor. Arjantin gezilecek yerler arasında en değerli yerlerden biri olan; 47 buzul alanı ve bunlardan bağımsız 190 küçük buzul ile dünyada Antartika dışında en büyük buzul alanı olma özelliğine sahip. 1981’de UNESCO Dünya Mirası Vakfı tarafından koruma altına alınan bölge, Güney Amerika’daki buzulları görmek için en ideal yer.

Patagonya Ormanı

Argentino ve Viedma Gölleri’nin çevresinde yoğunlaşan buzullar haricinde milli park alanı içeresindeki Patagonya Ormanı ise, siyah boyunlu kuğu ve Şili kıyılarındaki filamingolar gibi etkileyici yaban canlılarını barındırıyor.

Monte Fitz Roy

Monte Fitz Roy, Los Glaciares’ın kuzey bölümünde yer alan granit zirveleri, göller, ormanlar ve buzullar ile birlikte dünyanın en olağanüstü yerlerinden biri. Bölgenin en yüksek dağı olan 3405 metre ile Fitz Roy ve 3102 metre ile de Mount Torre bu alanda yer alıyor. El Chalten ise dünyaca ünlü dağcılık ve doğa yürüyüşü bölgesi.

Peninsula Valdes

Peninsula Valdes Arjantin

Peninsula Valdes, Arjantin’in Chubut şehrinde, güney Atlantik içine doğru 100 km uzanan ve 4000 kilometre kareye yayılan bir burun. Kasaba, geniş kumlu ve çakıllı plajlar, kum tepeleri ve küçük adaların yer aldığı bölge, turizm sezonu olan Eylül-Mart ayları arasındaki dönemde hizmete açılıyor. Zira, bölgede yine belirli dönemlerde yüksek gel-gitler nedeniyle denizaslanları ve penguen kolonileri gözlemleniyor. Arjantin gezilecek yerler arasında yer alan Punta Pardelas kasabasında, dalış ve tüplü dalış yapılıyor.

Ischigualasto ve Talampaya Tabiat Parkları

Ischigualasto ve Talampaya Tabiat Parkları, kuzey-batı Arjantin’de, San Juan ve La Rioja şehir sınırlarında yer alıyor. Arjantin’in Sierras Pampeanas batı sınırını oluşturan bir çöl alanı olan bölge, günümüzden 280 milyon yıl önce üzerinde nehirler, göller ve bataklıklar bulunan kıta sediman katmanları tarafından oluşturulmuş. Bu nedenle de memeliler ve dinazorların ataları gibi, bitkilerin ve hayvanların geniş yoğunluklu fosillerini içeriyor. Vadi etkileyici uçurumlar ve kırmızı kum taşı kayalıklar ile süslü.

3. Mendoza

Arjantin görülecek yerleri

Mendoza, Arjantin’in batısında yer alan, bir Güney Amerika kenti. Şarap üretimi, bağları ve şarap evleriyle ünlü olan Mendoza’da mutlaka görülmesi gereken yerler Mendoza şarap bağları, Plaza de Independencia, Parque General San Martin, Museo Fundacional ve Plaza España.

Plaza de Independencia‘ın sokak sanatçılarını izlemek, Historical Center‘ı dolaşmak, Plaza Pedro del Castillo‘nın çevrelediği tarihi merkezde Museo Fundacional‘ı ziyaret etmek, Mendoza’nın tarihi dokusunu ve atmosferini tanımanıza yardımcı olacak. Kentin dört ana meydanı olan Plaza San Martin, Plaza Chile, Plaza İtalia ve yemyeşil peyzajı ile içinizi açan Plaza España’da Mendoza’nın görülmesi gereken yerlerinden. Diğer yandan kentin batı yakasında yer alan Parque General San Martin, içerisinde yer alan hayvanat bahçesi, üniversitesi, stadyumu ile hayran olacağınız bir park.

4. Cordoba

Cordoba Arjantin Gezisi

Córdoba (Arj), Arjantin’in merkezinde, Sierras Chicas Dağları’nın eteklerinde, başkent Buenos Aires’in 700 km kuzey batısında yer alan bir kent. Arjantin gezilecek yerler arasında yer alan Cordoba, ülkenin ikinci büyük sanayi şehri olmasına rağmen koloni döneminden kalma birçok tarihi bina yer alıyor. Cordoba’da mutlaka görülmesi gereken yerler, Carmelites Manastırı, Iglesia de Compania de Jesus, Museo Municipal de Bellas Artes ve Museo Cultural General Paz. Diğer yandan şehrin hareketli meydanı olan St. Martin Plaza ve İspanyol barok mimarisiyle öne çıkan Córdoba Katedrali görmeniz gereken diğer önemli adresler.

5. Bariloche

Arjantin Gezilecek yerler blog

Bariloche veya San Carlos de Bariloche, Şili ve Arjantin’in güney kesimini kapsayan, uzun faylar boyunca oluşan buzul vadilerinin muhteşem görüntüsü ile Nahuel Huapi Ulusal Parkı içerisinde, Andes Dağları eteklerinde yer alıyor. İsviçre Alplerine benzeyen coğrafyası, görkemli dağları ve ormanlarıyla Nahuel Huapi Gölü kıyısında yer alan Bariloche, 1902’de Almanlar tarafından kurulmuş bir şehir.  Nahuel Huapi Gölü ve çevresindeki milli park üzerinde yükselen Bariloche, doğal güzelliğinin yan ısıra yerel lezzetleriyle büyülüyor.

Cerro Catedral ise Arjantin’in en popüler ve lüks kayak merkezi. Bariloche’nin 50 km kuzeyinde yer alan Villa La Angostura ve 112 km kuzeyindeki yedi göller olarak da bilinen De Los Andes San Martin kasabaları gerek yerel pazarları gerekse de panoramik manzaraları ile mutlaka görülmeli.

Arjantin, kendine özgü atmosferi, doğası ve mimarisiyle baş döndürücü bir ülke. Kültürel ve sanatsal gelişim bakımından Güney Amerika’nın en gelişmiş ülkelerinden olan Arjantin’i keşfedin!

2 YORUMLAR

  1. Arjantin, Iguazú Şelalesi ve tangosuyla aklımda kaldı ama şu yukarıdaki şirin penguenden sonra kafamda bambaşka bir Arjantin görüntüsü oluştu.

    • Aynen gezilecek çok yer varmiş. Allah izin verir aşık olduguma kadına burda evlenme teklifi yapmak istiyorum.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here