Arboretum Nedir? Arboretumlar bilimsel araştırma ve gözlem amacıyla orijini ve yaşları belli, her biri doğru ve dikkatli bir şekilde bir araya getirilmiş olan çoğunluğu ağaç ve diğer odunsu bitki taksonlarının uygun seçilmiş alanlarda yetiştirilip sergilendiği tabiat parçaları olarak biliniyor.

Türkiye’nin arboretumlarından Atatürk Arboretumu, İstanbul Sarıyer’de, Kemerburgaz-Bahçeköy yolu üzerinde yer alıyor. Atatürk Arboretumu, üç yüz kırk beş hektarlık alanda, bin beş yüzü aşkın bitki türü bulunuyor.

Arboretum Nedir

Arboretum nedir

Latince kökenli bir kelime olan arboretum, “ağaç” anlamına gelen arbor sözcüğü ile “belli bitkilerin yetiştirildiği alan” anlamındaki -etum son ekinin birleşmesinden oluşuyor. Ancak günümüzde Arboretum kavramı, ağaçlar ve ağaççık veya çalı gibi diğer odunsu bitkilerin yetiştirilmesine adanmış botanik bahçesi olarak kullanılıyor.

Arboretum Ne DemekKuruluşları yüzyıllar öncesine dek uzanan arboretumların bir ağaç parkı olmaktan çok, çevre ve toplum yararına üstlendiği fonksiyonlar çok çeşitlilik gösteriyor. İlk ve orta dereceli öğretimden üniversite düzeyine dek öğrencilere ve çevre halkına otsu ve odunsu bitkiler hakkında bilgi vermek, bunları yetişme alanlarında tanıtmak ve çevre koruma bilincinin gelişmesine katkıda bulunmak olarak açıklanıyor.

Bununla birlikte, dünyanın dört bir yanındaki endemik bitkileri iklimin izin verdiği oranda bir araya getirerek uzun seyahatlere gerek kalmaksızın, insanlara tanıtmak ve bunların içerisinden süsleme değeri olanları seçmek, nesli kaybolma tehlikesi altında bulunanları koruma altına almak, yabancı orijinli türlerin ülkemize uygunluğu konusunda çalışmalar yapmak da arboretumların ve Atatürk Arboretumu’nun görevleri arasında bulunuyor.

Artboretum AnlamiTürkiye’de Atatürk Arboretumu’nun haricinde, Hayrettin Karaca tarafından Yalova’da kurulan Türkiye’nin ilk özel arboretumu olan Karaca Arboretumu bulunuyor. On dört hektarlık bir alan üzerine kurulmuş olan arboretum, günümüzde yedi bin farklı bitki türü, alt türü, varyetesi ve kültür formunu barındırıyor.

2 YORUMLAR

  1. Sadece İstanbul’daki Atatürk arboretumunu gördüm.İstanbul’da düğün fotoğrafı için de çokca ziyaret edilen yerlerden biri.Özel çekimler için ekstra ücret ödeniyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here