Aquincum, eski Roma imparatorluğu şehriyle aynı adı taşıyan ve aynı yerde bulunan bir arkeoloji parkı. Ziyaretçiler harabeler arasında dolaşabilir yada eski Roma döneminden kazılar sonucu çıkartılmış eserlerin sergilendiği müzeyi ziyaret edebilirler.

Aquincum, M.S. ilk yüzyılda yakın mesafede bulunan lejyonların kalabilmeleri için yapılmış olan bir yerdi. Yerlileri aslında Kelt kökenli Eravisci adındaki bir kavime mensup grup insandan oluşuyordu. 124 yılında İmparator Hadrian geldiğinde buradaki inanların statülerini “Romalı” olarak yükseltmiş ve tüm yaşayanları Romalı ilan etmiştir. Aquincum sonraları bir koloniye dönüştürülerek Pannonia’nın başkenti olmutur.

Aquincum Arkeoloji Parkı, Budapeşte

Aquincum Harabeleri

Budapeşte’deki Aquincum antik kenti en parlak dönemini M.S. üçüncü yüzyılda yaşamış ve 10,000’den fazla bir nüfusa ulaşmış. İki arenası ve çevredeki askerlerin gelip dinlenebilecekleri bir yer olması ile oldukça büyümüştü. Roma İmparatorluğunun çöküşü ile birlikte barlarların istilası kaçınılmaz olmuş ve dördüncü yüzyılın sonlarında sadece harabe haline gelmiştir.

19.yy’da Aquincum kazı çalışmaları ile ışığa çıkartılmış. Günümüzde şehrin büyüklüğü ve şekli hakkında çok net bir bilgi verilebilmektedir. Yaklaşık 500’e 400 metre büyüklüğünde dikdörtgen şekilde sokaklar ve tam ortada bir forum tarzıyla tipik bir Roma şehriydi. Çevresi surlarla örülmüş ve 4 kapısı bulunuyordu.

Aquincum Arkeoloji Parkı, Budapeşte

Tapınakların, bazilikanın, hamamların, marketlerin, devlet binalarının, dükkanların ve evlerin temelleri Aquincum’u en görünür kılan özellikti. Merkezi ısıtma sistemleri ve hatta kiraç taşından yapılmış kanalizasyon sistemleri de şu anda görülebilecekler arasında yer alıyor.

Şehrin %25’lik kısmı şu anda ziyaretçilere açık. Bölgede yapılabilecek etkinlikler arasında Ressamın Evi ve ziyaretçilerin şehrin yeniden yapılmış halini görsel olarak görebilmelerini sağlayacak olan bir Kronoskop bulunuyor.

Aquincum Museum

Aquincum, Budapeşte

Adres: Budapest, Szentendrei út 135, 1031 Budapeşte, Macaristan
Açık kemeraltı bölgelerinde lahitler, altarlar ve sütunlar gibi bir çok kazılarda bulunmuş eserler sergileniyor. En ilginç ve değerli objeler ise arkeoloji parkının hemen köşesinde bulunan neoklasik bir bina olan müzede sergilenmektedir. Müzenin başyapıtı ise restore edilmiş olan Aquincum kilise piyanosu. Antik olarak en iyi şekilde muhafaza edilmiş olan piyano daha çok kavala benzer bir sese sahip.

1 YORUM

  1. Ne kadar da güzel bir yermiş. Böyle az bilinen yerler hakkında yazdığınız için teşekkürler.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here