Avrupa’nın en önemli ikinci limanı olan Antwerp, Belçika’nın en büyük şehirlerinden biri. Brüksel’in yaklaşık 40 km kuzeyinde yer alan kent, Scheldt Nehri’nin üzerinde konumlanıyor. Almanya, Fransa, İngiltere gibi Avrupa ülkelerine giden ya da oradan gelen ürünler için transit bir liman kenti görevi gören Antwerp, her yıl 178 milyon tonu aşkın kargoya ev sahipliği yapıyor.

Flemenkçe’de Antwerpen olarak anılan kent ‘Dünyanın Elmas Merkezi’ olarak adlandırılıyor. Gelişmiş sanayisinin yanı sıra kozmopolit, entelektüel ve sanatsal bir yaşama sahip olan Antwerp, Orta Çağ’dan kalma Barok ve Gotik tarzdaki yapıları ve birbirinden güzel müzeleriyle görenleri kendisine hayran bırakıyor.

Antwerp Gezilecek Yerler

1. Stadhuis

Stadhuis Antwerp Belçika

Antwerp’in belediye sarayı olarak bilinen Stadhuis (Antwerp City Hall) Grote Markt‘ın (Büyük Pazar Meydanı) batı tarafında yer alıyor. Yapımına 1561’de başlanan ve 1565 tamamlanan bina hem Flaman hem de İtalyan mimarisinden esinlenerek tasarlanmış. Gotik tarza sahip bir Orta Çağ yapısı olan Stadhuis, bu özelliğiyle UNESCO Dünya Mirası Listesi‘de de yer alıyor.

2. Grote Markt

Grote Markt Antwerp Belçika

Antwerp’in Grote Markt (Büyük Çarşı Meydanı) eski şehir merkezinin tam kalbinde yer alıyor. Scheldt nehri şehri boyunca uzanan meydan Antwerp’in Orta Çağ’dan kalma yapılarıyla süslü. Alışveriş yapabileceğiniz dükkanları bulabileceğiniz Grote Markt’te dinlenip yemek yiyebileceğiniz kafeler ve restoranlar da mevcut.

3. Mayer Van den Bergh Müzesi

Mayer Van Den Bergh Müzesi Antwerp

Mayer van den Bergh Müzesi, Antwerp’in eski şehir merkezinin kalbinde yer alıyor. Sanat koleksiyoncusu Fritz Mayer van den Bergh’a ait bin parçalık koleksiyonun sergilendiği müze Bergh’in ölümünden sonra annesi tarafından 1904 yılında açıldı. Daha sonra içine Hollanda ve Belçika’daki Gotik ve Rönesans dönemlerinden kalma eserlerin de eklendiği müze pazartesi dışında her gün ziyaret edilebiliyor.

4. Our Lady Katedrali

Our Lady Katedrali Antwerp

Antwerp’teki bir Roma Katolik kiliselerinden biri olan Our Lady Katedrali (Cathedral of Our Lady), ilk olarak 1352’de yapılmaya başladı. İnşası 1521’de tamamlanan katedral, ünlü mimarlar Jan ve Pieter Appelmans tarafından Gotik tarzda tasarlandı. Benelüks Bölgesi’nde en büyük kilise olarak bilinen Our Lady Katedrali’nin çan kulesi UNESCO Dünya Mirası Listesi tarafından koruma altında bulunuyor. Vitraylarla süslü katedralin içinde ayrıca Otto van Veen, Jacob de Backer ve Marten de Vos gibi sanatçıların tabloları görülebiliyor.

5. Vleeshuis Müzesi

Vleeshuis Müzesi Antwerp Belçika

Anlamı Flemenkçe’de ‘Et evi’ anlamına gelen Vleeshuis, Ortaçağ’ın ekonomik kapalı pazarlarından biriydi. Our Lady Katedrali’ne 10 dakika mesafede bulunan yapı et pazarı endüstrisini düzenlemek amacıyla 1504’te açıldı. Çok sayıda kasaba ev sahipliği yapan ve Gotik bir yapıya sahip olan bina 1841’de satıldı. Vleeshuis binası günümüzde bir müzik aletleri müzesi olarak Vleeshuis Müzesi (Vleeshuis Museum) adıyla hizmet veriyor.

6. Rubenshuis

Rubenshuis Antwerp Gezilecek Yerler

Flaman ressam Peter Paul Rubens’in evi olan Rubenshuis (Ruben’in Evi) Antwerp’in görülmesi gereken yerlerinden biri. İtalyan tarzı bir mimariye sahip olan yapı Rubens’in 1609 yılında Isabella Brant ile evlenmesinden sonra yapıldı. Barok tarzın önde gelen isimlerinden biri olan Rubens ve öğrencileri binanın yapılmasında bizzat görev aldılar. Rubens’in yaşamını geçirdiği saray önce satıldı. Daha sonra restore edilerek sanatçının resim ve sanat eserlerinin de bulunduğu bir müzeye dönüştürüldü. Müze pazartesi günleri hariç her gün ziyarete açık.

7. Aziz James Kilisesi

Aziz James Kilisesi Antwerp

Antwerp’in önemli yapılarından biri olan Aziz James Kilisesi (St. James Church), ünlü Flaman ressam Peter Paul Rubens’in evine 400 metre mesafede yer alıyor. 1491 yılında Gotik bir yapı olarak başlanan yapının inşası 1656’da tamamlandı. İçinde Rubens Ailesi ve diğer soylu ailelere ait mezarların da bulunduğu kilise görkemli mimarisi ve vitraylarıyla oldukça dikkat çekiyor.

8. Antwerp Merkez Tren İstasyonu

Merkez Tren İstasyonu Antwerp

Antwerpen Centraal olarak bilinen Antwerp Merkez Tren İstasyonu, 1895 ve 1905 yılları arasında inşa edildi. Mimar Louis Delacenserie tarafından tasarlanan yapı, dünyanın dördüncü büyük tren istasyonu olarak kabul ediliyor. 12 bin metrekarelik bir alanı kaplayan istasyon muhteşem Gotik mimarisiyle dünyanın en güzel tren istasyonu içinde de yer alıyor.

9. Antwerp Hayvanat Bahçesi

Hayvanat Bahçesi Antwerp Gezi Rehberi

Ülkenin en eski parklarından biri olan Antwerp Hayvanat Bahçesi (Zoo Antwerpen), Antwerpen Centraal Tren İstasyonu’nun yanında yer alıyor. İlk olarak hayvan ve botanik bilimlerine katkı sağlamak için açılan park 1843’ten beri hizmet veriyor. Kardeş parkı Planckendael ile birlikte, 7000’den fazla hayvana 950’den fazla türe ev sahipliği yapan Antwerp Hayvanat Bahçesi, her yıl 1,6 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret ediliyor. Zaman zaman konser, yarış vb etkinliklerin de gerçekleştiği parkta, av kuşları, deniz aslanları, küçük maymun türleri, penguenler, Malayan tapirleri, zebralar, Asya filleri ve Baringo zürafalarıyla gibi pek çok hayvanı görebilmek mümkün.

10. Den Botaniek

Antwerp Botanik Bahçesi Belçika

Antwerp Botanik Bahçesi olarak bilinen Den Botaniek, şehrin Leopoldstraat Bölgesi’nde yer alıyor. 1825’te açılan parkın günümüzdeki hali Claude-Louis Sommé tarafından yapıldı. Kaktüs ve egzotik bitkilerden oluşan 2 bin adet bitkiye ev sahipliği yapan Den Botaniek 1926’dan beri Antwerp Belediye Meclisi tarafından yönetiliyor. Her gün açık olan parka giriş ücretsiz.

Yüzyıllardır ticari ve kültürel merkez olma özelliğini koruyan Antwerp, Orta Çağ’dan kalma muhteşem evleri ve görkemli yapılarıyla Avrupa’nın en güzel şehirleri arasında.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here