Antik tapınaklar denildiğinde, yüzlerce yıl öncesinde yaşamış uygarlıkların kültür, mimari, sanat veya bilim gibi alanlarda bıraktığı izler canlanır zihinlerde. İlahi güçler, antik kentlerin canlı kalmasını sağlayamasa da o dönemlerde yapılan tapınaklar, kentlerin barış ve birliktelik sembolü olmaları nedeniyle oldukça önemli bir yere sahip.

Savaşlar veya doğal afetler nedeniyle yaşamın yok olduğu bu kentler, içinde yaşayan insanlar artık olmasa da, o dönemleri yansıtan tarihi eserleri ve kalıntıları ile varlığını sürdürmeye devam ediyor. Sırları, son çıkan tarihi eserleri ve günümüzde artık yok olmuş parçaları ile ilgi toplayan bu tarihi ve dini yapılar, yüzyıllardan bu yana biriktirdiklerini keşfetmenizi bekliyor.

Dünyada Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Antik Tapınak

10Knossos, Yunanistan

1700 ve 1400 yılları arasında kademeli olarak inşa edilen Knossos, Minos Uygarlığının başkenti olarak biliniyor. İçerisinde çok sayıda avlu, oda ve çeşitli yaşam alanları bulunan Knossos Sarayı ise antik kentin en önemli yapısı. Kentte yapılan kazılar sonucu elde edilen tarihi eserler ise Kandiye Arkeoloji Müzesi‘nde sergileniyor.

Önceki

4 YORUMLAR

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here