Antik Roma, MÖ 9. yüzyılda İtalya Yarımadası’nda kurulan Roma şehir devletinden doğarak tüm Akdeniz’i çevreleyen muazzam bir imparatorluk haline gelen medeniyet. Yaklaşık 1200 yıl boyunca varlığını sürdürmüş olan Roma uygarlığı batı dünyasındaki hukuk, savaş, sanat, edebiyat, mimari, teknoloji ve dil konularının gelişimine büyük katkıda bulundu ve hâlen de günümüz dünyası üzerinde büyük etkiye sahip.

Antik Roma

Kolezyum, Trajan Forumu ve Panteon Tapınağı gibi birçok anıtsal yapı bulunduğu Roma’da, Palatine Tepesi’nde ise imparatorluk binaları bulunuyordu. Yüzlerce kilometre uzunluğundaki su yollarından gelen temiz suların aktığı çeşmeler, tiyatrolar ve kütüphaneleri ve dükkânları bulunan hamamlarıyla, teknoloji ve mühendislikte ileri bir medeniyet olan Antik Roma’da yaşam, yedi tepe üzerine kurulmuş olan Roma şehri etrafında dönüyordu.

Roma-Forumu-Italya
Roma Forumu

Antik Roma Medeniyeti

Hukukta, Jüstinyen’in kanunnamesiyle muhafaza edilen Roma hukukunun Doğu Roma İmparatorluğu boyunca devam ettiği ve Kıta Avrupası’nın batısında benzer yasal düzenlemelere temel olduğu biliniyor. Roma hukuku daha geniş anlamda 17. yüzyılın sonuna kadar Avrupa‘nın büyük bölümünde uygulanmaya devam etti.

Nüfusuyla döneminin en büyük şehri olan Roma’nın çok fazla doğal kaynağa ve insan kaynağına sahip fevkalade geniş bir alana hükmetmesiyle ekonomisi tarım ve ticarete yoğunlaşmıştı. Toplumun temel birimini ailelerin oluşturduğu Roma’da, toplumun son derece hiyerarşik bir yapıya sahip olduğu biliniyor. Toplumun en alt kesiminde köleler, onların üzerinde azledilmişler ve en üstte de özgür doğmuş vatandaşlar bulunuyordu.

Roma’nın eski dini çok tanrılıydı. İmparatorluk döneminde ise Romalılar ele geçirdikleri yerlerin mitolojilerini benimsediler ve bunun sonucunda geleneksel İtalyan tanrı ve tanrıçalarının tapınakları ve rahipleri, yabancı tanrılarla yan yana yer almaya başladılar. Ancak Büyük Konstantin döneminde, siyasi gerekçelerle Hıristiyanlık Roma devletinde resmî olarak kabul edildi ve Hıristiyanlık dışındaki tüm dinler yasaklandı. Diğer yandan imparatorluk sınırları içerisinde yer alan grafitiler, genelevler, resimler ve heykeller Romalıların cinselliğini gayet rahat yaşayan bir kültüre sahip olduklarını ortaya koyuyor.

Okuma yazma oranının çok düşük olduğu Antik Roma’da, Romalıların ana dili Latinceydi. Resim, müzik sanatında Yunan etkileri görülürken, edebiyatta şiir, komedi, tarih ve tragedya yazımı ön planda olup tüm Avrupa’yı etkiledi.

Kolezyum-Icduzen
Kolezyum, Roma

Spor, güreş, boks ve yarış gibi çeşitli oyun ve egzersizlerle uğraşan Romalılar, zar ve kutu oyunları ile kumar da oldukça popülerdi. Diğer yandan en popüler eğlence anlayışının gladyatör dövüşleri olduğu Antik Roma’da, farklı ülkelerden getirilen hayvanların halka teşhir edildiği ve dövüşlere dahil edildiği biliniyor. Roma’nın bir başka önemli mekanı olan Circus Maximus esas olarak at ve araba yarışlarının düzenlendiği spor mücadeleleri dışında pazar ve kumar alanıydı.

Dönemin en etkileyici teknolojik becerilerine sahip olan Antik Roma, ancak 19. ve 20. yüzyıllarda yakalanacak birçok ilerleme kaydetmiş mühendisliğe sahipti. Yüzlerce yol, köprü, su yolu, hamam, tiyatro ve arena inşa edilen ülkede Kolezyum, Pont du Gard ve Panteon gibi birçok anıt bugün Roma’nın mirası olarak hâlen ziyaret ediliyor.

Roma İmparatorluğu’nun batı kesiminin dağılması, tarihçiler tarafından Antik Çağlar’ın sonu, Orta Çağ’ın, aynı zamanda Karanlık Çağ’ın da başlangıç tarihi olarak kabul ediliyor. Öte yandan Doğu Roma İmparatorluğu, Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet’in 1453’te İstanbul’u fethiyle son buldu.

Antik Roma’da Kolezyum’un hemen yanında bulunan ve levhaları takip edip yürüyerek ulaşılan Forum (Foro Romano), Roma İmparatorluğu döneminin yaşamı hakkında bakış açısı sunan, Palatino ve Capitolino Tepeleri arasında yer alan ve eski Roma medeniyetinin çevresinde geliştiği bir merkez konumunda. MÖ 7. yüzyılda yapımına başlanan ve 900 yıldan fazla süre devletin ve şehir hayatının merkezi olan meydan, dikdörtgen şekilde inşa edilmiş.

Antik Roma Görülecek Yerler

Roma Forumu’nda yer alan yapılar, Castor ve Pollux Tapınağı, Romulus Tapınağı, Satürn Tapınağı, Vesta Tapınağı, Venus ve Roma Tapınağı, Aemilia Bazilikası, Julia Bazilikası, Septimius Severus Kemeri, Titus Kemeri, Rostra, Hostilia Mahkemesi, Maxentius ve Konstantin Bazilikaları, Tabularium, Antoninus ve Faustina tapınakları, Urbi Göbeği ve Sezar Tapınağı.

Antik Roma nasıl gezilir

Antik Roma’yı gezmeye başlarken Roma İmparatorlarının izinden gidin. Antik Roma’nın vatandaşlarıyla Kolezyum, Roma Forumu ve Palatine Hill kestirme girişiyle yürüyüş turu yapın. Kutsal yol boyunca yürüyerek Roma tarihine kendinizi bırakın.

Roma manzarasının tadını çıkarabileceğiniz Colle Oppio Tepesi‘nden gezinize başlayın. Sonrasında doğruca Kolezyum‘a gidin. İçeride amfitiyatronun kanlı geçmişi, gladyatörlerin hikayelerini, sahte deniz savaşları ve idamları hakkında bilgi edinin. Çıkınca Konstantin Kemeri‘nde kısa bir dinlenmeden sonra Palatine Tepesi’ne doğru yürüyün. Burada araba yarışlarının eskiden yapıldığı yer Nero’s Circus Maximus‘a ve Roma Forumu’nun manzarasına hayran kalın.

Son durağınız ise Via Sacra veya Kutsal Yol boyunca bir yürüyüş yapmak olsun. Roma Forumu’na çıkan Kutsal Yol bir zamanlar festivaller ve zafer alayları ile parlıyordu. Antik Roma turunuzu Jül Sezar’ın yakıldığı sunağı ihtiva eden tapınakta bitirin.

1. Kolezyum

Kolezyum-Roma-Italya 

Kolezyum, Roma’nın simgesi olan ve gladyatörlerin birbirleriyle ya da vahşi hayvanlarla dövüştürüldüğü yer. Yapımı MS. 80’de tamamlanan Kolezyum, Roma İmparatorluğu sınırları içerisindeki en büyük amfi tiyatro olma özelliği gösteriyor. 50 bin kişilik kapasiteye sahip tiyatroda oturma düzeni ise Romalıların sosyal sınıflarına göre belirleniyordu.

2. Roma Forumu

Roma Forumu Palatino ve Capitolino Tepeleri arasında yer alan, Antik Roma medeniyetinin çevresinde geliştiği ve Roma İmparatorluğunun yönetildiği merkez. Siyaset, ekonomi, din ve hukuk işlerinin yürütüldüğü forumda pek çok kamu binası ve tapınak gibi kalıntıların bulunuyor. Septimius Severus Zafer Takı, Vesta Tapınağı ve Vesta Bakireleri Evi, Curia, Kastor ve Polluks Tapınağı, Titus Zafer Takı, Maxentius ve Constantinus Bazilikası, Vespasianus Tapınağı, Satürn Tapınağı, Antoninus ve Faustina Tapınağı, forumda yer alan önemli bölümler arasında. Girişi ise ücretsiz.

3. Palatino Tepesi

Palatino Tepesi, Roma Forumu manzaralı Roma mitolojisinin baş aktörleri olan ve şehrin kurucuları olduğuna inanılan Romulus ve Remus’un hayatta kaldıkları tepe. Aynı zamanda Roma şehrinin üzerine kurulduğu yedi tepeden biri olan Palatino Tepesi’nde Augustus, Tiberius ve Domitian saraylarının kalıntıları bulunuyor. Giriş ücreti 18 Avro. (Kolezyum için Roma Pass kullandıysanız 24 saat içerisinde ücretsiz.)

4. Pantheon Tapınağı

Pantheon-Roma-Italya

Pantheon Tapınağı, Antik Roma’dan günümüze kalan en iyi korunmuş eser. Bir pagan tapınağı olarak inşa edilmişse de MS 7. yüzyıldan sonra kilise olarak kullanılan tapınağa giriş ücretsiz. Pantheon’un en dikkat çekici özelliği ise mimari özellikleri ile bir mühendislik harikası oluşu.

Modern İtalya’nın başkenti Roma, antik dünyanın ihtişamını hissettiren yapılarıyla zamanda yolculuğa davet ediyor herkesi.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here