Dünyaca ünlü bir turizm şehri olan Antalya, bir yandan da 1 milyonu aşkın nüfusuyla da Türkiye’nin en kalabalık beşinci büyük şehri. Ekonomik hayat büyük oranda ticaret, tarım ve turizme dayalı olan şehrin kurulduğu bölge, tarih öncesinden günümüze dek pek çok medeniyeti barındırmış kadim bir coğrafya.

Antalya’nın turizm yatırımlarıyla gittikçe büyüyen ve farklı özellikleri ile ön plana çıkan beldeleri, en az Antalya kadar bilinen birer marka. Akdeniz sahili boyunca uzanan şehrin tarihi mirasından, doğal güzelliklerine ve uçsuz bucaksız plajlarından inanç mekanlarına dek, Antalya ilçeleri de keşfedilmesi gereken önemli destinasyonlar.

Antalya’nın İlçeleri

1. Alanya

Antalya-Ilceleri-Alanya

Alanya, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da en önemli turistik noktalarından biri. Muhteşem coğrafyası ve doğal güzellikleriyle öne çıkan Alanya’da görülmesi gereken yerler ise, Kleopatra Plajı, Kızıl Kule, Alanya Kalesi, Damlataş Plajı ve Mağarası, Fosforlu Mağara, Dim Çayı ve Mağarası, Sapadere Kanyonu, Alanya Müzesi ve Alanya Limanı.

2. Kaş

Antalya-Ilceleri-Kas

Antalya’nın en batıdaki ilçesi olan Kaş, 70 km uzunluğunda sahil şeridiyle dalış turizmi açısından yalnızca Türkiye’de değil dünyaca ünlü bir yer. Binlerce yıllık tarihi kucaklayan Kaş, Yunanistan’ın Meis Adası’na en yakın nokta. Kaş Antik Tiyatrosu, Antiphellos Antik Kenti, Xanthos Antik Kenti ve Kaputaş Plajı ile Patara Plajı başlıca görülecek yerleri olmakla birlikte, beyaz duvarlı evleriyle meşhur bir balıkçı köyü olan Kalkan ise Kaş’a yalnızca 25 km uzaklıkta.

3. Demre

Antalya-Ilceleri-Demre

Noel Baba’nın yaşadığı yer olarak bilinen Demre, Likya döneminin önemli kalıntılarını barındırıyor. Hristiyanlar için oldukça önemli bir hac güzergahı olan Demre’de, antik tiyatro ve St. Nicholaus Kilisesi başlıca görülecek yerler olmakla birlikte, ilçenin yakınlarındaki üzerinde batıklar bulunduran kayalık bir ada olan Kekova’yı da mutlaka görün.

4. Kemer

Antalya-Ilceleri-Kemer

Kemer, uzun tatil sezonu, her yaşa, her türlü tatil ve eğlence anlayışına hitap eden ortamı ile yaz tatillerinin vazgeçilmez adreslerinden biri. Deniz, orman ve dağların bir noktada birleştiği müthiş güzelliklere sahip olan Kemer, marinası, Beldibi’nden başlayıp Tekirova’ya kadar uzanan doğal plajları, Phaselis Antik Kenti, Idyros Antik Kenti, Beydağları Milli Parkı, Göynük Kanyonu, Üçoluk Yaylası, Beldibi ve Sırtlanini Mağaraları, dünyaca ünlü Paris Batığı ile Antalya’ya sadece 40 km uzaklıkta bulunuyor.

5. Manavgat

Antalya-Ilceleri-Manavgat

Kuzeyi Toroslarla çevrili, sahil şeridi eşsiz kumsallarla kaplı olan bir ilçe olan Manavgat, Manavgat Nehri, üzerindeki Manavgat Şelalesi, 64 km olan sahil şeridi ve özel çevre koruma alanları ile her yıl binlerce turist çekiyor. 14 km uzunluğu ile en uzun kanyonumuz olan Köprülü Kanyon Milli Parkı, Seleukeia Antik Kenti, Oymapınar Gölü, Aslanlı Mağara ve Boğaz Plajı ise Manavgat’ta görülmesi gereken noktalar.

6. Side

Antalya-Ilceleri-Side

Manavgat’a bağlı bir belde olan Side, hem tarih hem de doğa meraklılarını tatmin edecek çok sayıda güzellik içeriyor. Side Antik Kenti, Apollon Tapınağı, Side Antik Tiyatrosu, Aspendos Köprüsü, Side Müzesi gibi görülecek pek çok yeri bulunan beldenin tertemiz plajları ve masmavi denizine hayran kalmamak elde değil. Özellikle Sorgun Plajı, Titreyengöl Plajları ve Kumköy Plajı’nda kendinizi Akdeniz’in kollarına bırakabilirsiniz.

7. Korkuteli

Antalya-Ilceleri-Korkuteli

Deniz seviyesinden 1020 m yükseklikte olan Korkuteli, kentin sıcağından uzakta Bey Dağları’nın eteklerinde kurulu. Güllük Dağı Milli Parkı ile öne çıkan Korkuteli’nde Keşiş Evi, Eski Roma Mabedi, Sultan Alaaddin Camii, Su Tüneli, Termessos, Ariassos ve Karain Mağarası başlıca görülecek yerleri oluşturuyor.

2 YORUMLAR

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here