Doğal güzellikleri, tarihi zenginlikleri, mavi bayraklı plajları ve el değmemiş koyları ile, Türkiye’nin en önemli tatil merkezi olan Antalya, Attalos Yurdu anlamına geliyor. Sırasıyla Likya, Lidya, Pamfilya, Bergama, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve son olarak da Türkiye Cumhuriyeti hakimiyetinde kalan Antalya, Türkiye’nin en çok antik kentini barındıran kenti.

Kilikya’nın batı kesimini, Pamfilya’nın güneydoğu ucunu ve doğu Likya’yı içine alan Antalya’da Kalkan’dan başlayarak Alanya’ya kadar uzanan bölgede, Anadolu’nun günümüzde dek bilinen en eski yerleşim yerleri bulunuyor.

Antalya’nın Antik Kentleri

1. Arykanda Antik Kenti

Antalya-Arykanda-Antik-Kenti

Antalya’nın Finike ilçesi Arif Köyü’nde yer alan Arykanda Antik Kenti, Likya dilinde yüksek kayalığın yanındaki yer anlamına geliyor. Bölgenin en eski yerleşim yerlerinden olan anti kentin tarihi MÖ 5. yüzyıla uzanıyor. Kent, Güneş Tanrısı Helios adına yapılan tapınakla ünlü.

2. İotape Antik Kenti

antalya-iotape-antik-kenti

Alanya‘da Gazipaşa Karayolu (eski sahil yolu) üzerinde yer alan İotape Antik Kenti adını Kommagane Kralı IV. Antiochus’un karısı İotape’den alıyor. Roma ve Bizans dönemi özelliklerini taşıyan antik kentte görülmesi gereken kalıntıların birçoğu deniz tarafında yer alıyor. Denize doğru uzanan yüksek burun kentin akropol bölümünü oluşturuyor.

3. Kale Simena Köyü

Antalya-Simena-Antik-Kenti

Kaş ve Demre arasında yer alan ve Likya Birliği’nin kentlerinden biri olan Simena’ya ulaşım yalnızca deniz yoluyla mümkün. Günümüzde Kaleköy olarak adlandırılan Simena, Likya’nın kıyı kentlerinden biriydi. MÖ 4. yüzyıla uzanan tarihi ve muhteşem manzarasıyla büyüleyen Simena, Kekova adası ve çevresindeki turların uğrak noktalarından.

4. Olimpos Antik Kenti

Antalya-Olimpos-Antik-Kenti

Beydağları-Olimpos Sahil Milli Parkı sınırları içerisinde bulunan Olimpos Antik Kenti, Helenistik dönemde kurulan bir yerleşim yeri. Likya Birliği’nin önde gelen ve üç oy hakkına sahip 6 şehrinden biri olan Olimpos, günümüzde daha çok kampçıların ve doğayla baş başa tail yapmak isteyen seyahat severlerin rotasında yer alıyor. Denizin kıyısında konumlanan antik kent, yemyeşil ormanlarla çevrili.

5. Patara Antik Kenti

Antalya-Patara-Antik-Kenti

Fethiye ile Kalkan arasında Xanthos Vadisi’ndeki Ovagelmiş köyünde bulunan Patara Antik Kenti, Likya Birliği’nin en önemli kentlerinden biri. Zengin tarihi geçmişinin yanı sıra Türkiye’nin en önemli caretta-caretta üreme alanlarından biri olan Patara’da aynı zamanda güzelliğiyle dillere destan Patara Plajı da bulunuyor.

6. Perge Antik Kenti

Antalya-Perge-Antik-Kenti

Antalya kent merkezine 17 km uzaklıkta, Aksu ilçesinde yer alan Perge Antik Kenti, Anadolu’nun en düzenli Roma Dönemi kentleri arasında gösteriliyor. Mimari özellikleriyle öne çıkan kent heykeltıraş sanatı ile de antik dünyanın en ünlü yerlerinden. Kentte yapılan kazılardan elde edilen birçok eser günümüzde Antalya Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Antik kenti ziyaret ettikten sonra müzeye uğramayı unutmayın.

7. Phaselis Antik Kenti

Antalya-Phaselis-Antik-Kenti

Kemer’de bulunan Phaselis Antik Kenti, MÖ 690 yılında Rodoslular tarafından bir koloni kenti olarak kuruldu. Stratejik konumu ve sahip olduğu 3 limanı nedeniyle Likya’nın doğusundaki en önemli liman kentlerinden biri olan Phaselis, Olimpos Beydağları Sahil Milli Parkı sınırları içerisinde. Antik kent, görülmeye değer tiyatrosu ve arkeoloji kalıntılarıyla doğayla iç içe.

8. Selinus Antik Kenti

Antalya-Selinus-Antik-Kenti

Gazipaşa’da bulunan Selinus Antik Kenti, antik çağlarda Dağlık Kilikya’nın liman kentlerinden biriydi. Yazılı kaynaklarda MÖ 500’lü yıllara kadar uzanan tarihi ile kent, Helenistik, Roma, Bizans ve Selçuklu dönemlerinden izler taşıyor. antik kentte görülebilecek yapılar arasında akropol, hamam, agora ve anıtsal mezarlar bulunuyor.

9. Sillyon Antik Kenti

Antalya-Sillyon-Antik-Kenti

Serik sınırlarında bulunan Sillyon Antik Kenti, denizden 12 km içerde bir tepe üzerine kurulu. Troya Savaşı’ndan sonra kurulan kent, Bizans Dönemi’nde önemli bir dini merkez görevindeydi. Surlarla çevrili Sillyon’da 8 bin kişilik tiyatro, Bizans Kilisesi, sarnıç ve Selçuklulardan kalan bir cami hala ayakta.

10. Syedra Antik Kenti

Antalya-Syedra-Antik-Kenti

Alanya’da bulunan Syedra Antik Kenti, MÖ 3. yüzyılda günümüzde Seki ve Kargacı köyleri arasında yer alan tepede kuruldu. Yapılan çalışmalarda antik kent tarihinin MÖ 7. yüzyıla uzandığı düşünülüyor. 13. yüzyıla kadar varlığını sürdüren kent, bu tarihten sonra terk edilmiş. Surlarla çevrili kentte hamam, mozaik kalıntıları, sütunlu cadde ve tiyatro ziyaretçilerin görebileceği yapılardan.

11. Termessos Antik Kenti

Antalya-Termessos-Antik-Kenti

Döşemealtı ilçesinde günümüzde Güllük Dağı olarak anılan Solymos Dağı’nın yükseklerinde kurulan Termossos Antik Kenti, Sloymler tarafından kurulan, Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden. Güllük Dağı Milli Parkı sınırlarındaki antik kent, doğal güzellikleri ve endemik bitki türleri ile bölge atmosferini en iyi hissedebileceğiniz noktalardan.

12. Xanthos Antik Kenti

Antalya-Xanthos-Antik-Kenti

Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan Xanthos Antik Kenti, Eşen Çayı’nın kenarındaki ovaya hakim iki tepe üzerinde kurulu. Likya Birliği’nin merkezi olan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan antik kentin tarihi MÖ 8. yüzyıla uzanıyor. 1838 yılında ilk kez Ch. Fellows tarafından keşfedilen antik kentin en önemli arkeolojik eserleri gemilerle Londra’daki British Museum’a taşınmış. British Museum’daki Lykia salonunda Xanthos’un eserleri ziyaret edilebiliyor.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here