KaleiçiAntalya‘nın Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde yer alan deniz ve kara surları tarafından kuşatılan kent merkezi. Büyük bir bölümü yıkılmış ve yok olmuş at nalı şeklinde içten ve dıştan surlarla çevrili olan Kaleiçi, bölgedeki yaşam tarzını, gelenek ve görenekleri en iyi şekilde yansıtan bir bölge. 1972’de Antalya iç limanı ve Kaleiçi semti, özgün dokusu nedeniyle SİT bölgesi olarak koruma altına alındı. Günümüzde ise Kaleiçi, otelleri, pansiyonları, restoranları ve barları ile eğlence merkezi.

Çoğunlukla limandan yukarılara doğru, dış surlar yönünde uzanan dar sokaklarıyla Kaleiçi, hediyelik eşya satan dükkânların ve antika halı satan mağazaların bulunduğu bir turistik bölge. Aynı zamanda Kaleiçi’nde bulunan tarihi camiler arasından en ünlüsü, Antalya’nın da simgesi olarak görülen Yivli Minare Camii.

Kaleiçi Antalya Nerede

Kaleiçi Nerede Nasıl Gidilir

Antalya’nın göz bebeği Kaleiçi’ne, Türkiye’nin hemen her yerinden karayolu ya da havayolu ile ulaşım mümkün. Hemen hemen büyükşehirlerin çoğundan havayolu ile Antalya’ya ulaşabilirsiniz. Her şehirden de karayolu ile ya da otobüs ile ulaşabileceğiniz Kaleiçi, Antalya’nın tam kalbinde yer alıyor.

Antalya Otogarı’na ya da Antalya Havalimanı’na geldikten sonra şehir merkezine gitmek için şehir içi ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz. Antalya şehir merkezinde yer alan Kaleiçi’ne, Antalya’nın her noktasında çeşitli ulaşım araçlarıyla gitmeniz mümkün.

Kaleiçi Antalya Nasıl Gidilir

Antalya şehir merkezine 13 km uzaklıkta bulunan Antalya Havalimanı‘ndan kent merkezine hareket eden belediye otobüsleri, Havaş, taksi veya özel aracınızla kolayca ulaşabilirsiniz. Oradan da yürüme mesafesindeki Kaleiçi’ne rahatlıkla gidebilirsiniz. Ayrıca 600A No’lu belediye otobüsü Antalya Havalimanı’ndan Yat Limanı’na gidiyor. 600 No’lu belediye otobüsü ise her yarım saatte bir Antalya Havalimanı’ndan kalkıp, şehir merkezinden geçerek Antalya otobüs terminaline varıyor.

Eğer şahsi araçla gidecekseniz Antalya Havalimanı’ndan şehir merkezine D400 kara yolu üzerinden gidilebilirsiniz. Şehir merkezine varış yaklaşık 20 dakika sürüyor. Özel aracınızla Kaleiçi’ne gelmeyi düşünürseniz, bölge İzmir’den 727 km, İstanbul’dan 472 km, Ankara’dan 547 km ve Bursa’ya 560 km mesafede.

Antalya’nın en değerli bölgesi Kaleiçi’nde gezebileceğiniz yerler, surların Atatürk Caddesi üzerinde yer alan ve restorasyonu yapılmış olan Hadrian Kapısı, surların içerisindeki Yivli Minare, Keyhüsrev Medresesi, Karatay Medresesi, İskele Camii, Tekeli Mahmut Paşa Camii.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here