Türkiye‘nin turizm başkenti Antalya, İstanbul ile birlikte ülke turizmine en çok katkı sağlayan iki şehirden biri. Doğa, kültür, tarih, gastronomi gibi farklı alanlarda zengin bir altyapıya sahip olan kent, yılın büyük bölümünde yüzünü gösteren güneşin sıcaklığını ziyaretçilerine hissettiriyor.

Upuzun sahil şeridi, palmiyelerle süslü caddeleri ve yemyeşil parklarıyla Antalya şehir merkezi, enfes plajları, şelaleleri, kanyonları, mağaraları, antik kentleri ve eşsiz koylarıyla Antalya’nın dört bir yanı keşfedilmeyi hak ediyor. Öte yandan her biri kendine özgü güzellikleriyle öne çıkan ve en az Antalya kadar turizm markası haline gelmiş ilçe ve beldeleriyle Antalya, Türkiye’nin hiç sönmeyen turizm güneşi.

Antalya-Gezilecek-Yerler

Antalya Gezilecek Yerler

1. Kaleiçi

Kaleici-Antalya

Kaleiçi, etrafı surlarla çevrili, birçok girişi bulunan Antalya’nın tarihi merkezi. Antalya’nın en popüler olan ve en çok turist çeken yeri olan Kaleiçi, renkli çarşısı, cumbalı evleri, şık restoranları, birbirinden sevimli hediyelik eşya dükkanları ve farklı atmosferiyle şehir içinde görülecek en hoş adres. Daracık sokakları ve tarihi evleriyle muhteşem manzaraya sahip olan Kaleiçi’nde, birçok meyhane, bar, gece kulübü, alışveriş dükkanları ve oteller bulunuyor.

Yivli Minare

Bir Selçuklu yapısı olan Yivli Minare 38 m uzunluğuyla Antalya’nın sembollerinden. Antalya’nın ilk İslami yapılarından olan 13. Yüzyıl tarihli Yivli Minare’nin de yer aldığı külliye içerisinde Yivli Camii, Gıyaseddin Keyhüsrev Medresesi, Selçuklu Medresesi, Mevlevihane, Zincirkıran Türbesi ve Nigar Hatun Türbesi yapıları da bulunuyor.

Hadrianus Kapısı

Üçkapılar veya Mermer Kapı olarak da bilinen Hadrianus Kapısı Kaleiçi’nde, Antalya’yı çevreleyen sur üzerindeki anıtsal kapılardan en fazla bilineni ve ilgi çekeni. Roma İmparatoru Hadrianus’un kenti ziyareti esnasında yapılan ve ismini buradan alan kapı, üç gözlü yapısıyla Kaleiçi’ne girişi sağlıyor.

2. Antalya Müzesi

Antalya-Muzesi

Antalya Müzesi, Antalya ve çevresinin zengin arkeolojik buluntularının sergilendiği, 1972’de bugünkü binasına taşındıktan sonra Avrupa Konseyi Özel Ödülü’nü kazanmış bir müze. 13 sergi salonu ve bahçe sergisinden oluşan müzede 5.000’den fazla eser sergileniyor.

3. Düden Şelalesi

Duden-Selalesi-Antalya

Düden Şelalesi, Düdenbaşı denilen noktada yeryüzüne çıkan ve Aşağı Düden (Karpuzkaldıran Şelalesi) ile Yukarı Düden Şelalesi olmak üzere iki kola ayrılan, Antalya’nın doğal güzelliklerinden biri. Aşağı Düden Şelalesi, Lara yakınlarında falezlerden denize dökülürken, Yukarı Düden Şelalesi’nin bulunduğu alan piknik ve mesire yeri olarak popüler bir adres.

4. Konyaaltı Plajı ve Lara Plajı

Konyaalti-Plaji-Antalya

Konyaaltı Plajı, 7 km’lik uzunluğu ile Antalya’nın iki büyük plajından biri. Şehrin göbeğindeki konumuyla yerli ve yabancı turistlerin vazgeçilmezi olan Konyaaltı Plajı çevresinde oteller, cafeler, barlar ve gece kulüpleri yer alıyor. Çevresinde birçok konaklama seçeneği ve kamp alanının bulunduğu Lara Plajı ise, merkezden yaklaşık 20 km uzaklıkta, geniş ince kumlu ve denizi daha sıcak olan popüler bir plaj.

5. Köprülü Kanyon

Koprulu-Kanyon-Antalya

Köprülü Kanyon, Antalya’nın harika doğal güzelliklerinden biri. Rafting için oldukça elverişli olan kanyon, Isparta’dan başlayarak Antalya’da denize dökülen bir Köprüçay vadisi. Birbirinden güzel dar vadilerin eşlik ettiği kanyonun mutlaka görülmesi gereken yerleri Köprülü Kanyon Antik Köprüsü ve Köprülü Kanyon Milli Parkı.

6. Karain Mağarası

Karain-Magarasi-Antalya

Karain Mağarası, Türkiye’nin en büyük doğal mağaralarından biri. Alt Paleolitik dönemden başlayan ve geç Roma dönemine kadar süren yerleşim izlerine rastlanan mağara, Türkiye’nin önemli arkeolojik alanlarından biri.

7. Likya Yolu

Gelidonya-Feneri-Antalya

Dünyanın en güzel yürüyüş yollarından biri olan Likya Yolu, Fethiye’den başlayıp Antalya’ya kadar uzanan 535 km uzunluğa sahip. Parkur üzerinde, Türkiye’nin en güzel manzarasından birine sahip olan Gelidonya Feneri ile pek çok yürüyüş parkuru yer alıyor.

8. Kurşunlu Şelalesi

Kursunlu-Selalesi-Antalya

Kurşunlu Şelalesi, 18 m yükseklikten dökülen ve küçük şelaleciklerle birbirine bağlı 7 küçük göletten oluşuyor. 2 km’lik bir kanyonun içinde kalan ve günümüzde milli park olan bölge, şelale ve gölet alanını çevreleyen alanlarda piknik yerleri, manzara izleme platformları, oyun parkları, gezinti kolaylığı sağlayan yürüyüş yollarından meydana gelen 33 hektarlık bir alanı kapsıyor.

9. Aspendos Antik Kenti

Aspendos-Antalya

Aspendos Antik Kenti, devasa antik tiyatrosuyla bilinen, MS 2. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilen ve günümüzde halen çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan bir bölge. Anadolu’nun en iyi korunmuş antik tiyatrosu mutlaka görülmeli.

10. Termessos Antik Kenti

Termessos-Antalya

Termessos Antik Kenti, Türkiye’nin en iyi korunmuş antik kentlerinden biri. 4000 kişilik antik tiyatrosuyla tanınan ve milli parklar kapsamında koruma altında bulunan kent, ormanların çevrelediği tapınakları, agorası ve etkileyici tiyatrosuyla Antalya’nın gezilmesi gereken yerleri arasında.

11. Manavgat Şelalesi

Manavgat-Selalesi-Antalya

Manavgat Şelalesi, Manavgat Nehri’nin 4-5m’lik falezlerden aşağı düşmesiyle oluşan bir doğa harikası. Manavgat ilçesinde bulunan şelale, çok yüksekten düşmediği halde yüksek debisi sayesinde enfes bir manzara oluşturuyor.

12. Çıralı-Olympos

Cirali-Antalya

Küçük bir sahil beldesi olan Çıralı, pansiyon olarak kullanılan ağaç evleriyle ünlü. Çıralı’nın güneyinde bulunan Olympos harabeleri birçok mite konu olmuş önemli bir antik alan. Kuzeyindeki Chimera (Yanartaş) ise yine mitolojik bir bölge. Bu kayalıklar altından sızan metan gazı sayesinde taşların arasında hiç sönmeden yanan ateşler bulunuyor.

13. Demre

Demre-Antalya

Demre, Likya uygarlığının 6 büyük şehrinden biri. İlk kez MÖ 5. yüzyılda yerleşim merkezi haline gelen Demre, Noel Baba’nın yaşadığı yer olarak biliniyor. Likya döneminin önemli kalıntılarını barındıran ve Hristiyanlar için oldukça önemli bir haç güzergahı olan Demre’de, St. Nicholaus Kilisesi ve Kekova mutlaka görülmeli.

St. Nicholas Kilisesi

Noel Baba Kilisesi olarak da bilinen St. Nicholas Kilisesi, Demre’nin simgesi. Yardımseverliğiyle bilinen bir din adamı olan Aziz Nikolas’nın, ölümünden sonra mezarının yanına inşa edilen kilise günümüzde özellikle yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekiyor.

Kekova

Kekova, Kaş ve Demre arasında bulunan kayalık bir ada. Antik Dolkisthe kentinden kalma batıkların bulunduğu Kekokva’ya Üç Ağız’dan kiralanan teknelerle ulaşılabiliyor.

14. Saklıkent Kayak Merkezi

Saklikent-Antalya

Saklıkent Kayak Merkezi, Beydağları üzerinde, kent merkezine 50 km uzaklıktaki konumuyla, bir günde iki mevsimin birden yaşanabildiği ender yerlerden. Aralık ve mart ayları arasında 50-100 m kar kalınlığıyla hizmet veren kayak merkezinde, 120 gün kaliteli kayak imkânı bulunuyor.

15. Kaputaş Plajı

Kaputas-Antalya

Kaputaş Plajı Kaş ile Kalkan arasında, yeraltı sularını kumlar arasından süzülmesiyle denizin serin olduğu ve turkuaz renge büründüğü, Antalya’nın en güzel plajı. Kaputaş Plajı’na ulaşmak için geçitten aşağı doğru 187 basamağın inilmesi gerekiyor.

16. Adrasan Koyu

Adrasan-Koyu

Kumluca’ya bağlı 2 km uzunluğundaki büyüleyici kumsalıyla çeşitli doğal güzelliklere sahip olan Adrasan Koyu, üç yanı çam ormanlarıyla kaplı bir doğa harikası. Karadan aldığı ters rüzgârla dalganın oluşmadığı, bu nedenle de birçok su sporuna elverişli olan Adrasan’da, her türlü turistik tesis bulunuyor.

17. Patara Plajı

Patara-Plaji-Antalya

Antalya’nın en uzun plajlarından biri olan ve Kaş’ta yer alan Patara Plajı, ince kumlu sahili ve ormanla iç içe olmasıyla gerçek bir cennet olarak tanımlanıyor. Yakınlarındaki Patara Antik Kenti’ni de ziyaret edebilirsiniz.

18. Alanya

Alanya-Antalya

Alanya, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da en önemli turistik noktalarından biri. Muhteşem coğrafyası ve doğal güzellikleriyle öne çıkan Alanya’da görülmesi gereken yerler ise, Kleopatra Plajı, Kızıl Kule, Alanya Kalesi, Damlataş Plajı ve Mağarası, Fosforlu Mağara, Dim Çayı ve Mağarası, Sapadere Kanyonu, Alanya Müzesi ve Alanya Limanı.

Kleopatra Plajı

Alanya’nın ünlü Kleopatra Plajı, yaklaşık 2 km uzunluğuyla, adını Mısır’ın son kraliçesi Kleopatra’dan alan, mavi bayraklı çok güzel bir plaj. Denizinin ve sahilinin altın renkli kumuyla geniş bir sahil alanından oluşması, berrak ve sığ denizi ile büyüleyici.

Alanya Kalesi ve Kızılkule

Surlarının uzunluğu 6.5 km’yi bulan Alanya Kalesi, 1221’de kenti alıp yeniden inşa ettiren Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmış, 83 kulesi ve 140 burcuyla Alanya’nın en görkemli yapısı. Kale ile birlikte Alanya’nın simgesi olan Kızıl Kule ise, Alanya Limanı’nda, sekizgen planlı bir yapı. 1226’de I. Alaeddin Keykubad tarafından Sinop Kalesi’ni yapan Halepli yapı ustası Ebu Ali Reha el Kettani’ye yaptırılmış. Tepeden aldığı güneş ışığı birinci kata dek ulaşan kule, Alanya Etnografya Müzesi (Kızılkule Etnografya Müzesi) olarak hizmet veriyor.

19. Perge Antik Kenti

Perge-Antalya

Kilikya-Pisidia ticaret yolunun üzerinde yer aldığından önemli bir yerleşim olan Perge Antik Kenti, St. Paul iki defa ziyaret ettiği Hıristiyan dünyası için oldukça önemli bir merkez. 12.000 seyirci kapasiteli Helen-Roma mimarisindeki antik tiyatrosu, çok iyi korunmuş Stadion, Agora ve ortasında bir su kanalı olan Sütunlu Cadde’si görülmeye değer.

20. Xanthos Antik Kenti

Xanthos-Antalya

Xanthos Antik Kenti, Kaş’a 45 km mesafedeki Kınık’ta yer alan, Lykia bölgesinin en büyük dini ve idari merkezi. Pek çok eserin İngiltere’deki British Museum’a kaçırıldığı Xanthos’ta Zafer Kemeri, Lykia Akropolü ve Bizans Kilisesi görülmeye değer.

Doğal güzellikleri, tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapan kültürel yapısı, antik kentleri, müzeleri, şelaleleri ve masmavi koyları ile Antalya tam bir turizm cenneti.

2 YORUMLAR

  1. Kiralık villa tatilcisi olarak sizlere teşekkür ederiz. Zira; sizin kadar bu bölgeyi tanıtan bir blog daha göremedim.
    villatatilin.com olarak sizleri sitemizde paylaşacağız, teşekkür ederiz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here