Antalya, Akdeniz Bölgesi’nde, doğusunda Mersin ve Karaman, kuzeyinde Konya, Isparta ve Burdur, batısında Muğla, güneyinde Akdeniz ile çevrili, Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri. Türkiye’nin pırıl pırıl güneşiyle yazın hiç bitmediği tatil cenneti Antalya, tarihi yapıları, muhteşem denizi ve konuksever halkı sayesinde yıllardır popülerliğinden ödün vermiyor.

Engebeli yapısı sayesinde, dağlara, yüksek yaylalara, kanyonlara ve şelalelere sahip olan Antalya, bu yapısı sayesinde yaylacılık, dağcılık, su ve doğa sporları bakımından da pek çok aktivitenin gerçekleştirilebildiği bir bölge.

Antalya-Dogal-Guzellikleri

Antalya Doğal Güzellikleri

Yerli ve yabancı turistlerin Antalya çevresinde en çok ilgi gösterdiği yerler olan Alanya, Side, Belek, Manavgat, Kemer’de deniz, kum ve güneşin tadını çıkarabilir, Düden, Manavgat ve Kurşunlu Şelalelerinde kentin doğal güzelliklerini yaşayabilirsiniz.

Antalya milli parklar

Selge Antik Kenti kalıntılarının bulunduğu bölgede yer alan Köprülü Kanyon Milli Parkı, merkez ilçe sınırları içerisinde bulunan Kurşunlu Şelalesi Milli Parkı, Likya bölgesinin doğusunda yer alan Olimpos Milli Parkı, Korkuteli’nde Toroslar üzerinde yer alan Termessos Milli Parkı ve Altınbeşik Mağarası Milli Parkı hem spor hem de doğal güzellik bakımından yıl boyunca yerli ve yabancı pek çok ziyaretçi ağırlıyor.

Antalya-Dogal-Guzellikler-Saklikent
Saklıkent Kanyonu

Antalya şelaleler ve kanyonlar

Aşağı Düden Şelalesi, Alara Çayı, Çıralı Yanartaş, Dim Çayı, Düden Şelalesi, Kale İskelesi Üçağız, Kekova Bölgesi ve Kekova Adası ve Alanya Seyir Terası Antalya’nın en popüler şelaleleri arasında. Saklıkent Kanyonu, Sapadere Kanyonu ve Göynük Kanyonu ise kentin en önemli kanyonları.

Antalya mağaralar

Mağara oluşumu bakımından oldukça zengin bir şehir olan ve Toros Dağ Kuşağı’nın eteklerinde kurulan Antalya’da, Türkiye’nin en büyük doğal mağaraları arasında yer alan Karain Mağarası, merkeze 3 km uzaklıktaki Damlataş Mağarası, Altınbeşik Mağarası, Dim Mağarası, Zeytintaşı Mağarası, Tilkiler Mağarası, Aşıklar Mağarası, Korsanlar Mağarası, Kocain Mağarası, Geyikbayırı Mağarası, Sırtlanini Mağarası, Konaklatı Mağarası, Beldibi Mağarası, Aslanlı Mağara, Peynirdeliği Mağarası, Gök Mağarası ve Suluin Mağarası gibi 500 civarında mağara bulunuyor.

Antalya-Dogal-Guzellikler-Karain
Karain Mağarası

Antalya yaylalar

Dar bir alanda hem denize hem de büyük yükseklikteki dağlara sahip olan Antalya’da yayla turizmi de Finike‘den başlayarak Alanya‘ya kadar uzanan coğrafyanın yüksek yerlerinde yapılıyor. Torosların eteğinde kurulu kentte yaklaşık 400 civarında yayla bulunuyor.

Sedir ve ardıç ormanlarıyla kaplı bol su kaynaklarına sahip yaylaların başlıcaları, Ördübek Yaylası, Çamkuyusu Yaylası, Oluklu Yaylası, Belen Yayla, Kırkmuğar Yaylası, Güdüzen Yaylası, Alacadağ Yaylası, Beydağı Yaylası, Fesdikan Yaylası ve Karagöl Yaylası, kentin yayla turizminde öne çıkan bölgeler.

Türkiye’nin turizm başkenti olarak nitelendirilen Antalya yaz turizmiyle öne çıksa da kış turizminde de Türkiye’nin önde gelen illerinden. Saklıkent Kayak Merkezi ile Alanya’da bulunan Akdağ Kış Sporları Turizm Merkezi, kentin gözde kış turizmi adresleri.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here