Ankara‘nın kuş bakışı kent manzarasıyla gözde turistik rotalarından Ankara Kalesi, Altındağ ilçesi sınırlarında. Ankara Kalesi’nin tam olarak ne zaman inşa edildiği bilinmese de yazılı kaynaklarda kalenin MÖ 2. yüzyılda Galatlar döneminde ayakta olduğuna dair bilgiler var.

Bir zamanlarda Ankara’nın iki önemli akarsuyu olan Hatip ve İncesu derelerinin birleştiği noktaya hakim bir tepede yer alan Ankara Kalesi, iç ve dış kale olmak üzere iki ayrı bölümden oluşuyor.

Ankara-Kalesi-Nerede

Romalılar ve Bizanslılar hakimiyetinde kalan kale, 1073 yılında Selçukluların eline geçti. 1101 yılında Haçlılarca ele geçirilen kale 1227 yılında tekrar Selçukluların egemenliğine girdi. İmparator II. Consantantinus’un MS 668’de yaptırdığı dış kale surları zaman içinde yıkılırken, kale Selçuklular döneminde gerçekleştirilen onarım ve eklemelerle son halini aldı. Ankara Kalesi, son olarak 1832’de Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın oğlu İbrahim Paşa tarafından da onarımdan geçirildi.

Sultan Abdülhamit’in her kente bir saat projesi kapsamında yaptırılan bir saat kulesinin yer aldığı iç kale neredeyse tamamen korunmuş durumda. Kale yapısında rastlanan heykel, lahit, sütun başlıkları kalenin yapımı ve onarımında etrafta bulunan malzemelerden yararlanıldığını gösteriyor. Kalede Roma Dönemi’ne ait kalıntılar dikkati çekse de kale mimarisi büyük ölçüde Bizans dönemi izlerini yansıtıyor.

Ankara-Kalesi

Restorasyonu tamamlanan kale ve civarı bugün Ankara’nın en hareketli bölgesi. İçinde Osmanlı Ankarasının 17. yüzyıldan itibaren ayakta kalmış birçok Ankara evi ve Alaaddin Camii bulunuyor. Ahi Elvan, Ahi Yakup, Alaaddin, Aslanhane (Ahi Şerafettin) Cenab-ı Ahmet, Hacı Bayram, Karacabey, Çiçekçioğlu, Tacettin, Zincirli, Kocatepe camileri de kentin tarihi değer taşıyan camileri arasında.

Ankara Kalesi nerede

Kalenin deniz seviyesinden yüksekliği 110 metre. Ankara Kalesi dışardan görümüne göre daha büyük. Ayrıca kalede her yıl çeşitli festivaller düzenleniyor. Bugün çok sayıda otantik restoran ve kafeye, butik otellere, sanat galerilerine ev sahipliği yapan ve Etlik’ten Çankaya’ya geniş bir Ankara panoraması sunan Ankara Kalesi’nin burçlarında gün batımını izlemek muhteşem bir duygu.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here