Türkiye’nin başkenti olan Ankara, Anadolu Yarımadası’nın merkezinde konumlanıyor. Bu özelliği nedeniyle Hititler’den Frigyalılar’a, Romalılar’dan Selçuklular’a kadar pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan kent, nüfus oranıyla aynı zamanda Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinden biri.

Başkentliğinin yanında dünyada tavşanı, kedisi, keçisiyle de tanınan kent; Tarih Öncesi Çağlar’dan kalma eserleri, Romalılar’dan kalma yapıları ve Uluönder Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir ile Türkiye’de görülmesi gereken şehirlerin başında geliyor.

Ankara Antik Kentler Ve Eserler

1. Ankara Kalesi

Ankara Kalesi

Kentin önemli bir sembolü olan Ankara Kalesi, Ankara’nın Altındağ ilçesinden bulunuyor. Kimler tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmeyen kale Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemleri’nde birçok kez onarılmış. Asırlardır kentin bekçiliğini yapan kaleden Ankara’nın uçsuz bucaksız manzarası seyredilebiliyor.

2. Augustus Tapınağı

Augustus Tapınağı Ankara

Ulus’ta Hacı Bayram Cami bitişiğinde yer alan Augustus Tapınağı, Ankara’daki Roma Dönemi’nden kalma önemli yapılardan biri. İlk olarak M.Ö.2. yüzyılda Frigya Tanrıçası Men adına yapılmış bir tapınak olan bu yer, daha sonra son Galat Hükümdarı Amintos’un oğlu Kral Pylamenes tarafından Roma İmparatoru Augustus adına bir bağlılık nişanesi olarak yeniden yaptırılmış. Etrafı sütunlarla kuşatılmış dört duvardan oluşan tapınak Bizanslılar döneminde ekleme yapılarak kilise şeklinde kullanılmış. İçindeki yazıtların Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde bulunduğu tapınağa ücretsiz girilebiliyor.

3. Gavurkale

Ankara Gavurkale

Ankara’nın 60 kilometre güneybatısında konumlanan Gavurkale, bir tepe üzerindeki dik kayaların yüzeyinde yer alıyor. Önceleri Hititlerin ibadet yeri, daha sonra Frigler’in önemli bir yerleşim alanı olan Gavurkale; birbiri ardına yürüyen iki tanrı, onların karşılarında oturan bir tanrıça kabartması ve bu kayalığın çevresindeki iri bloklardan oluşan duvarları ile dikkat çekiyor.

4. Julianus Sütunu

Julianus Sütunu Ankara

“Belkıs Minaresi” olarak da bilinen Julianus Sütunu, Ankara’nın Ulus semtinde bulunuyor. Roma İmparatoru Julian’ın Ankara’ya ziyareti onuruna dikilmiş olan sütunun tarihi 362 yılına uzanıyor. Üst üste konulmuş beyaz taşlardan oluşan sütun Valilik Binası önündeki yerinde ziyaret edilebiliyor.

5. Anıtkabir

Anıtkabir Ankara

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahının bulunduğu Anıtkabir, Rasattepe’de yer alıyor. Önceleri Etnografya Müzesi’nde bulunan Atatürk’ün naaşı için kısa süre sonra bir anıt yapılmasına karar veriliyor. Bu anıt için düzenlenen yarışmada İTÜ Mimarları Prof. Emin Onat ve Doç. Orhan Arda projeleri seçiliyor. 1944 yılında yapımına başlanan anıt 1953 yılında tamamlanıyor. Atatürk’ün naaşı 1953 yılının 10 Kasım’ında Anıtkabir’e yerleştiriliyor.

Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin özelliklerine sıkça rastlanan yapı ağırlıklı olarak mermer ve travertenden oluşuyor. Giriş yolu aslan heykelleri ve meşalelerle süslü olan Anıtkabir’de İstiklâl Kulesi, Hürriyet Kulesi, Aslanlı Yol, Müdafaa-i Hukuk Kulesi, Mehmetçik Kulesi, Zafer Kulesi, Barış Kulesi, 23 Nisan Kulesi, Misak-ı Milli Kulesi, İnkılâp Kulesi adı verilen 8 kule mevcut. Atatürk’ün naaşı Şeref Salonu’nun içindeki lahitin altında yer alıyor. Türkiye’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Anıtkabir’de İsmet İnönü, Cemal Gürsel ve 27 Mayıs şehitlerinin naaşları da bulunuyor.

6. Gordion 

Gordion Antik Kenti Ankara

Ankara’da görülmesi gereken yerlerden biri olan Gordion Antik Kenti; Ankara’dan 90 km. uzaklıkta yer alan Yassıhöyük Köyü’nde bulunuyor. Tarihi M.Ö. 3000 yılına dayanan ve Frigya Krallığı’nın başkenti olan kent, adını Gordios adlı Frig kurucusundan alıyor. Zamanında, Kral Yolu üzerinde önemli bir pazar şehri ve konaklama yeri olarak bilinen kentin günümüze kadar gelebilen kısmında Frigler’in yaşadığı höyüğün kalıntıları görülebiliyor.

7. Roma Hamamı

Roma Hamamı Ankara

Roma Hamamı, Ankara’nın Altındağ ilçesindeki Çankırı Caddesi üzerinde bulunuyor. 3.yüzyılda Septimius Severus’un oğlu Roma İmparatoru Caracalla tarafından Sağlık Tanrısı Asklepios adına yapılmış olan hamam caddeden 2,5 metre yükseklikteki bir höyük kalıntısının üzerinde yer alıyor. Çeşitli nedenlerle zaman zaman tahribata uğramış olan yapının günümüze kadar gelen bölümünde soyunma ve yıkanma kısımları ile yer altındaki külhan ve servis yolları görülebiliyor.

8. Ankara Roma Tiyatrosu

Ankara Roma Tiyatrosu

İlk defa 1982 yılın yapılan kazılarla bulunan Roma Tiyatrosu, Ankara’nın Ulus semtinde konumlanıyor. Yapım tarihi kesin olarak bilinmeyen yapının tarihinin milattan önceki döneme kadar uzandığı düşülüyor. Ankara’da gezilecek tarihi yerler arasında yer alan ve 1992 yılında 1. ve 2. Derece sit alanı olarak tescillenmiş yapıda tiyatronun arta kalan duvarlarının yanı sıra döşemeli orkestra, seyirci oturma yerleri, sahne odası gibi kısımlar da bulunuyor.

9. Ahlatlıbel 

Ankara’nın 14 kilometre güneybatısında Haymana yolu üzerinde yer alan bir yerleşme Ahlatlıbel. 2010 yılında yapılan kazılarla yeri saptanan bu höyüğün tarihi M.Ö. 3 bin yıl ortalarına kadar uzanıyor. İrili ufaklı taş odalardan oluşan höyükten çıkarılan buluntular Anadolu Medeniyetleri Müzesi’de sergileniyor.

10. Bitik Höyüğü

Bitik Höyüğü Ankara’nın 42 kilometre kuzeybatısında, Kahramankazan ilçesinde konumlanıyor. Tarihi milattan önceki çağlara uzanan höyükte Frig, Hitit, Kalkolitik Çağ ve Erken Tunç Çağı gibi 4 farklı katmanın izleri bulunuyor. 1942 yılında yapılan kazılarda izlerine rastlanan höyüğün en dikkat çeken parçası ise kutsal evlilik törenini konu alan Bitik Vazosu.

11. Selçuklu Eseri Akköprü

Ankara’da Varlık Mahallesi’nde yer alan Akköprü, 1222’de inşa edilen bir Selçuklu eseri. Çubuk Çayı üzerinde yer alan köprü, geçmişte hacdan dönenlerin karşılandığı, askere gidenlerin uğurlandığı bir yer olarak kentin belleğinde önemli bir yere sahip.

12. Etiyokuşu Höyüğü

Günümüzde tümüyle yapıların altında kalmış bir höyük olan Etiyokuşu, Ankara’nın 5 kilometre kuzeyinde, Çubuk Çayı kıyısında yer alıyor. Üzerindeki kumlarının çekilmesinin ardından 1937’de yapılan bir kurtarma kazısıyla höyükte, Erken Tunç Çağı’na ait üç tabaka belirlenmiş. Ankara’da gezilecek tarihi yerler arasında yer alan ve taş temelli kerpiç evlerden oluşan höyükte çanak çömlek buluntularının yanında domuz, koyun, öküz ve geyik kalıntıları da ele geçirilmiş.

13. Atatürk Orman Çiftliği

Ankara’nın en büyük yeşil alanı olan Atatürk Orman Çiftliği, Cumhuriyet Dönemi eserlerinden. 1925’te kurulmaya başlanan ve Atatürk’ün Ankara’ya bağışladığı çiftlik, Ankara ile özdeşleşen yapılardan. Restoran olarak kullanılan ve Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin kopyası olan Gazi İstasyonu ile Anıtkabir’den sonra ilk anıt mezar olan Devlet Mezarlığı görülecekler arasında.

Ankara gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen yer, adı Ankara ile özdeş, Türkiye’nin en önemli ve en ihtişamlı tarihi eserlerden biri olan, Atatürk’ün kabrinin bulunduğu Anıttepe’deki Anıtkabir. Barış Parkı ve Anıt Bloku (Aslanlı Yol, Tören Meydanı ve Mozole) olmak üzere iki ana bölümden oluşan Anıtkabir kompleksi içerisinde, 10 kule ve Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi bulunuyor.

Ankara Kalesi Ankara’nın kültürel varlığına katkıda bulunan ve görülmesi gereken bir diğer önemli yapı. Tarihi MÖ 2. yüzyıla kadar uzanan kale iki kapı ve 42 kuleden oluşuyor. Hemen yakınlarındaki Tarihi Ankara Evleri ile eski kent merkezinin bulunduğu Hamamönü ve Samanpazarı bölgeleri ile Çengel Han Rahmi M. Koç Müzesi mutlaka görülmesi gereken adresler.

Ankara, 1918 ile 1923 yılları arasındaki Kurtuluş Savaşı’nın merkezi olduğundan bu döneme ait birçok mimari yapı ve iz taşıyor. Ulus Meydanı’nda Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak kullanılan I. TBMM Binası ve Cumhuriyet Müzesi olarak kullanılan 2. Meclis Binası, o yıllara tanıklık etmek isteyenleri ağırlıyor.

Ankara Türkiye’nin alanında en önemli müzelerine ev sahipliği yapan şehirlerden biri. Anadolu tarihine ışık tutan ve dünyanın en iyi müzeleri arasında gösterilen Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Etnografya Müzesi, Gordion ve Augustos Tapınağı mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden.Son yıllarda özellikle yerli turistlerin rotasında daha sık yer almaya başlayan Beypazarı, Ankara’nın korunan kültürel yapısını gözlemek için ideal.  Hitit İmparatorluğu’na uzanan tarihi geçmişi, ahşap evleri, gümüş sanatı, maden suyu ve yerel lezzetleri ile Beypazarı öne çıkıyor.

Ankara’da yurt içi turizm, kültür turizmi, kent merkezi ve çevresinde kongre turizmi, kış turizmi, kaplıca turizmi ile mağara turizmi çerçevesinde şekilleniyor. Başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kalbi Anıtkabir ve dünya çapında bir koleksiyona sahip Anadolu Medeniyetleri Müzesi olmak üzere, Cumhuriyet tarihiyle ilgili yapı ve müzeler başta olmak üzere birçok gezilecek yeri bulunan Ankara’da Beypazarı’nın otantik dokusu turizmde öne çıkıyor.

Müzeler, hamamlar, tapınaklar gibi birçok tarihi yapının yanı sıra, modern park ve yeşil alanlarının da bulunduğu Ankara’da, Botanik Parkı, Seymenler Parkı ve Kuğulu Park ile Eymir Gölü ve Mogan Gölü deniz havasını içine çekmek isteyen ziyaretçiler için mükemmel gezi alanları.

Ankara caddeleri oldukça farklı gece eğlence alternatifleri ile dolu. Kentin kafe, bar ve pub mekanlarının yer aldığı Arjantin Caddesi, Tunus Caddesi ve Bestekar Sokak ile çiçekleri ve balıkçıları ile daha çok öğrencilerin buluşma noktası olan Sakarya Caddesi, barlarıyla ünlü.

4 YORUMLAR

  1. Bende bu güzel başkentte yaşıyorum . Bu kadar mükemmel yerler olduğunu bilmiyordum . Tabii bazıları dışında . Bu arada ödevime şahane yardımcı oldu, teşekkürler . ♥

  2. Başkent’in tarihi birçok yeri varmış, Ankara’da yaşayanların bile bazıları bilmez buraları… Bu güzel ve bilgilendirici yazı ile bilmediklerimizi öğrenmiş olduk 🙂 Elinize sağlık, teşekkürler 🙂

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here