AnkaraTürkiye‘nin başkenti, merkezi ve en kalabalık ikinci şehri. Coğrafi olarak Türkiye’nin merkezine yakın bir konumda yer alan, Batı Karadeniz Bölgesi’nde kalan kuzey kesimleri hariç, büyük bölümü İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Ankara’nın etrafı Bolu, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Aksaray, Konya ve Eskişehir ile çevrili.

Bilinen tarihi en az 10 bin yıl öncesine, Eski Taş Çağı’na dek uzanan Ankara, bir Kelt topluluğu olan Tektosagların, Anadolu’nun kadim uygarlıklarından Frigya’nın da başkentliğini yapmış, önemli bir Anadolu toprağı.

Ankara Gezi Rehberi
Ankara Kalesi

Ankara, Türkiye’nin ve Anadolu’nun kalbi. Bilinen tarihi en az 10 bin yıl öncesine, Eski Taş Çağı’na dek uzanan Ankara, üzerinde Hitit, Frig, Lidya, Pers, Galat, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve nihayet Türkiye Cumhuriyeti’nin yaşadığı kadim bir coğrafya.

Başkent ilan edildikten sonra hızlı bir değişim ve büyüme sürecine giren Ankara, kısa bir süre içerisinde Türkiye’de bürokrasinin kalbinin attığı, Cumhuriyet’in en nemli sembol yapılarına ev sahipliği yapan kentine dönüştü. Nüfus olarak Türkiye’nin ikinci en kalabalık şehri olan Ankara, yüzölçümü ile de ülkemizin en büyük üçüncü kenti unvanına sahip.

Yıldırım Bayezid’in Timurlenk’e yenik düştüğü Ankara Muharebesi ile Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktası olan Sakarya Muharebesi’nin yaşayan Ankara’nın bir Anadolu kasabasından, Türkiye Cumhuriyeti’nin başkentine uzana yolda yaşadığı tarihi, kültürel, sosyal, ekonomik ve siyasi gelişim, Türkiye’nin gelişimine de ayna tutuyor.

Kurtuluş Savaşı sırasında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından başkent seçilen ve bu sıfatıyla Cumhuriyet tarihinin en anıtsal ögelerini barındıran Ankara, bürokrasi ve siyasetin de en hareketli şehri. Bu özelliği ile sosyal yapısı oldukça çeşitlilik gösteren, Türkiye’nin en önemli üniversitelerine ve eğitim kurumlarına ev sahipliği yapan kentte hatırı sayılır ölçüde öğrenci nüfus bulunuyor.

Konumu itibarıyla tarih boyunca ticaret merkezi olan Ankara, gelişmiş endüstrisiyle İstanbul’dan sonra Türkiye’nin 2. sanayi merkezi ve aynı zamanda da Türkiye gayrisafi millî hasılasının % 9’una sahip. Ankara, bir yandan da rekabetçilik endeksini oluşturan alt endeksler arasında olan insani, yaratıcı ve sosyal sermaye endekslerinde ilk sırada yer alıyor.

Ankara, binlerce yıllık tarihi mirasın kalbinde, ağırbaşlı görünümünün altında, canlı kültürel hayatı, otantik durakları ve alternatif eğlence mekanlarına sahip. Adını taşıyan tavşanı, keçisi ve kedisi ile dünya çapında bilinen, armudu, dudu, yerel yemeklerinden Ankara tavası, Kızılcahamam ve Beypazarı maden suyu ile Türkiye’de ünlü olan Ankara’nın keşfedilecek pek çok özelliği, kendine has bir duruşu var.

Ankara Gezi Rehberi

Ankara ve çevresinin tarihi Bronz çağındaki Hatti Uygarlığına kadar gidiyor. Galatlar tarafından Ankyra (Ancyra) olarak adlandırılan kentin ismi zamanla Angora, Engürü ve Ankara olarak değişime uğramış.

Hitit, Frig, Kimmer, Pers, Lidya, Makedon, Galat, Roma ve Selçuklu hakimiyetinde kalan, 1354’te Orhan Gazi’nin oğlu Süleyman Paşa tarafından Osmanlı topraklarına katılan Ankara’da 27 Aralık 1919’da büyük bir coşkuyla karşılanan Mustafa Kemal Atatürk tarafından, Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atıldı.

23 Nisan 1920’de kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükumetinin idare merkezi ilan edilen Ankara, 13 Ekim 1923’te ise Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti ilan edildi. Başkent olduktan sonra hızlı bir sosyal, ekonomik, siyasal, askeri ve kültürel gelişime sahne olan Ankara, bugün, tüm sektörler itibarıyla kalkınmış, Türkiye’nin 2. metropolü haline geldi. Günümüzde Ankara’nın 18’i merkez olmak üzere 25 ilçesi bulunuyor.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Gazi Üniversitesi, Türk Hava Kurumu Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi başta olmak üzere 20 üniversiteye ev sahipliği yapan Ankara’da, 53 müze bulunuyor.

Ankara Gezilecek Yerler

Kızılay, Ankara’nın kalbi. Ankara’da her yolun çıktığı Kızılay, işyerlerinin, restoran, kafe ve barların, sinema-tiyatro, alışveriş merkezi, sanat ve kültür merkezleri ile Ankara’nın merkezi. Kafe ve barların, çiçekçi ve balıkçıların yoğunlukta olduğu Sakarya Caddesi, Ankara’nın simgelerinden Gökdelen ve Güvenpark ile bir diğer yaya bölgesi olan İzmir Caddesi ile Kızılay, halen Ankara’nın gözbebeği.

Ankara’nın en eski semtlerinden olan Bahçelievler, yakınlarındaki üniversitelerle birlikte, özellikle üniversite gençliğine hitap eden nispeten uygun fiyatlı kafe, bar ve pub’ları barındırıyor. Gaziosmanpaşa (GOP), Çankaya ilçesine bağlı oldukça köklü ve lüks bir semt. Ankara’nın gece hayatı ile lüks mağaza ve restoranların bulunduğu, üst gelir grubuna dahil Ankaralıların tercihi.

Çayyolu ise Ankara’nın en lüks bölgelerinden biri. Daha çok rezidans, lüks konut ve villaların bulunduğu Çayyolu bölgesinin en popüler adresi olan Park Caddesi ise, restoranların, gece hayatının ve pahalı alışveriş mağazalarının bulunduğu caddesi.

Anafartalar Caddesi, Denizciler Caddesi ve Hacettepe’nin çevrelediği bölgede yer alan Yahudi Mahallesi, günümüzde terk edilmiş bir görüntüye sahip olsa da yılda bir kez ibadet için açılan sinagoguyla kentin hoşgörü iklimini yansıtıyor.

Yahudi Mahallesi’nin yanı başında yer alan, Ankara’da ayakta kalan tek Bizans eseri olan St. Klemens Kilisesi’nin kalıntıları, Ayasofya’nın küçük bir modeli olarak kabul ediliyor. Kilise, 4-5. yüzyıla uzanan tarihi geçmişi ile Ayasofya’dan daha eski bir yapı.

1. Anıtkabir

Anıtkabir Ankara

Ankara demek Anıtkabir demek. Anıtkabir, Türk Kurtuluş Savaşı’nın, inkılapların önderi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk‘ün, Anıttepe’de bulunan anıt mezarı. Anıtkabir Atatürk’ün ebedi istirahatgahı olmasının yanı sıra, müzeleri, parkları, tören alanı, kuleleri ve Aslanlı Yolu ile çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin vücut bulduğu yegâne alan.

1944-1953 yılları arasında inşa edilen, 2. Ulusal Mimarlık Dönemi’nin en önemli örneği sayılan anıt mezar, Atatürk’ün Yurtta Sulh, Cihanda Sulh özdeyişinden ilham alınarak oluşturulan Barış Parkı ve yapı kompleksinin en önemli bölümlerini barındıran Anıt Blok’u olmak üzere 2 bölümden oluşuyor. Hürriyet Kulesi ve İstiklal Kulesi’nin başlangıç noktasını oluşturduğu Anıt Blok’ta Aslanlı Yol’dan geçerek ulaşacağınız Tören Meydanı, Kurtuluş Dönemi’ni anlatan kulelerle çevrelenmiş.

Meydandaki 42 basamaklı merdiveni çıkarak giriş yapabileceğiniz Mozole ise Şeref Holü, Mezar Odası gibi yapının esas bölümlerini barındırıyor. Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’nin bulunduğu yapı kompleksini gezerken, Cemal Gürsel’in Kabri ile İsmet İnönü’nün Kabrini de görebilirsiniz.

2. Ankara Eski Şehir Merkezi

Ankara Ulus Meydanı
Ulus Meydanı

Ankara Eski Şehir Merkezi, daha çok Ankara Kalesi, Samanpazarı, Hamamönü ve Ulus Meydanı’nın bulunduğu bölgeyi kapsıyor. Değişmiş olsa da halen eski atmosferini koruyan bölgede gezilip görülecek tarihi, arkeolojik ve otantik bölgeler ile müzeler yer alıyor.

Ankara’nın simge yapılarından olan Ankara Kalesi surları içerisinde Tarihi Ankara Evlerini görebilir, buralardaki hediyelik eşya dükkanlarından otantik el yapımı ürünler satın alabilirsiniz. Ankara Kalesi’nin içi aynı zamanda Ankara’nın en otantik restoran ve kafelerini de barındıran, zaman zaman çeşitli etkinliklere ve festivallere de ev sahipliği yapan çok özel bir bölge. Kale Mahallesi’nde ayrıca Çengel Han Rahmi M. Koç Müzesi yer alıyor.

Ankara Anıtı (Monumentum Ancyranum/Res Gestae Divi Augusti) olarak da bilinen ve Ulus’ta, Hacı Bayram Camii ile birbirlerine yaslanmış vaziyette ayakta duran Augustus ve Roma Tapınağı, Ankara’da günümüze ulaşan ilk Roma eseri. MÖ 25-20 arasında yapılan 1972’den bu yana 1. derece kültür varlığı olarak tescillen Agustus Tapınağı, Roma İmparatoru Augustus adına bir bağlılık nişanesi olarak yaptırılmış bir yapı.

3. Hamamönü

Ankara Hamamönü

Hamamönü, Ankara’nın ilk yerleşim yerlerinden biri olan ve yapılan restorasyon çalışmaları ile gerçek bir açık hava müzesi halini alan, Ankara’nın en zarif bölgesi. Tarihi Ankara Evlerinin birer sanat atölyesi, galeri, müze, kafe, restoran ve hediyelik eşya dükkanlarına dönüştürüldüğü bölgede Mehmet Akif Ersoy’un ikamet edip İstiklal Marşı’nı yazdığı evi de yer alıyor.

Samanpazarı, Ankara’nın en eski ticaret ve alışveriş merkezi. Günümüze uyum sağlamış olsa da halen o eski Anadolu kasabasının yerel atmosferini yaşatan bölgede, Çengelhan, Çukurhan, Pilavoğlu Hanı ile kumaşçıların ve yöresel kıyafetlerin bulunduğu Çıkrıkçılar Yokuşu yer alıyor. 13’üncü Yüzyıl Selçuklu eseri olan Arslanhane Camii (Ahi Şerafettin Camii) ise bölgenin en önemli adresleri.

4. Roma Hamamı

Ulus’ta yer alan Roma Hamamı, III. Yüzyılda Septimius Severus’un oğlu Roma İmparatoru Caracalla tarafından Sağlık Tanrısı Asklepion adına yapılmış. Bugün Roma Hamamı olarak adlandırılan bu platformun bir höyük olduğu, en üstte Roma Çağı (Kısmen Bizans ve Selçuk katları), onun altında Frig Devri yerleşmesinin kalıntıları tespit edilmiş. 80 x 130 m boyutunda, taş ve tuğladan yapılan hamam, sütunlu bir revak kalıntısının çevrelediği geniş bir alana yayılıyor. Bugün Roma Hamamı olarak adlandırılan bu platformun bir höyük olduğu, en üstte Roma Çağı (Kısmen Bizans ve Selçuk katları), onun altında Frig Devri yerleşmesinin kalıntıları tespit edilmiş.

5. Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Ankara

1997’de Avrupa’da yılın müzesi seçilen ve dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara’nın olduğu kadar Türkiye’nin de en önemli müzesi. Müzede Anadolu Arkeolojisi, Paleolitik çağdan başlayarak, Neolitik, Eski Tunç, Asur Ticaret Kolonileri, Hitit, Frig, Urartu dönemlerine ait, Karain, Çatalhöyük, Hacılar, Canhasan, Beyce Sultan, Alacahöyük, Kültepe, Acemhöyük, Boğazköy Gordion, Pazarlı, Altıntepe, Adilcevaz, Patnos kazılarından gelme çeşitli koleksiyonlar ve çeşitli dönemlere ait örnekler, Osmanlı Dönemi mekanlarında kronolojik bir sırayla sergileniyor.

6. Ankara Etnografya Müzesi

Türkiye’nin Cumhuriyet döneminde kurulan ilk müzelerinden biri olan Ankara Etnografya Müzesi’nde, Türk sanatının Selçuklu devrinden günümüze kadar devam eden örnekleri sergileniyor. Anadolu’nun çeşitli yörelerinden derlenmiş eşyalar, halk giysileri, el işi süs eşyaları, takunya örnekleri, oyalar, halı ve kilimler gibi Anadolu maden sanatını temsil eden çok çeşitli eser sergileniyor.

7. Devlet Resim ve Heykel Müzesi

Devlet Resim Ve Heykel Müzesi Ankara

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, 1927’de Neo-Klasik üslupta yapılmış binasında hizmet veriyor. Türk resim sanatı eserlerini oluşturan koleksiyonların sergilendiği müzede, her yıl ulusal ve uluslararası sergilerin düzenlendiği üç güzel sanatlar galerisi, resim heykel ve seramik atölyeleri ile bir de restorasyon atölyesi bulunuyor. 6 salonda teşhir edilen eserlerin yanı sıra müzede, kütüphane, Şark salonu ve tiyatro-konser salonu yer alıyor.

8. Kurtuluş Savaşı Müzesi (I. TBMM Binası)

Ulus Meydanı’nda bulunan I. Türkiye Büyük Millet Meclisi binası, 1920-1924 tarihleri arasında I. TBMM olarak hizmet vermiş ulusal mimarlık dönemi yapılarından. Daha sonra Cumhuriyet Halk Fırkası Genel Merkezi ve Hukuk Mektebi olarak işlevini sürdüren yapı, 1961’de Türkiye Büyük Millet Meclisi Müzesi, 1981’de de Kurtuluş Savaşı Müzesi adıyla ziyarete açılmış. Müze koleksiyonu içinde, Atatürk ve bazı milletvekillerine ait şahsi eşyalar, etnografik malzemeler, istiklal madalyaları, savaş araç ve gereçleri, Teşkilat-ı Esasiye Kanunu’nun müsveddeleri, telefon ve mors yazıcı gibi iletişim araçları ile yağlı boya tablolar bulunuyor.

9. Cumhuriyet Müzesi (II. TBMM Binası)

Ulus’taki Cumhuriyet Caddesi’nde yer alan Ankara Cumhuriyet Müzesi binası, 1923’te Cumhuriyet Halk Fırkası Mahfeli olarak inşa edilmiş ve 1924’te I. TBMM binası yeterli gelmeyince bu binanın işlevi değiştirilerek Meclis binası olarak düzenlenmiş. 1960’ dek II. TBMM binası olarak kullanılan yapı, 1981’den bu yana Cumhuriyet Müzesi olarak hizmet veriyor. Müzede, Türkiye’nin ilk üç cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve Celal Bayar’ın kişisel eşyaları, mecliste kullanılan çeşitli kırtasiye araçları, meclis görüşme tutanakları, milletvekili yoklama defterlerinden birer örnek ile Atatürk ilkeleri ve inkılâplarına ilişkin eserler sergileniyor.

10. Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ulucanlar Cezaevi Ankara

Ulucanlar Cezaevi, 1925’ten 2006’ya dek düşünce suçlularının ve siyasi suçluların cezai hükümlerini geçirdikleri, Türkiye’nin acı tarihlerinin yaşadığı cezaevi oldu. Müzede, 81 yıl boyunca düşünceleri yüzünden hapse girmiş gazeteci, yazar, şair, siyasetçi gibi kişilerin ayrıntılı bilgileri, ailelerinden temin edilmiş özel eşyaları ve cezaevinde iken çekilmiş fotoğrafların sergilendiği avlular bulunuyor.

11. Kocatepe Camii

Ankara’nın protokol camisi olarak 1987’de hizmete açılan Kocatepe Cami, adını bulunduğu semtten alıyor. 4,500 m²’lik bir alan üzerinde inşa edilen caminin alt katında konferans salonu, kütüphane, otopark ve idari birimler, üst katında ise ibadethane bulunuyor.

12 Ankara Garı

Mimar Şekip akalın tarafından 1937’de inşa edilen Ankara Garı, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli mimari yapılarından biri. Gar içerisinde Atatürk’ün yurt gezilerini yaptığı özel vagonu da sergileniyor. Gar peronlarının altından geçilerek ulaşılan TCDD Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi, ülkemizde bir dönem kullanılan lokomotifleri görmek için büyüleyici bir durak.

13. Botanik Parkı ve Atakule

Kent merkezinde Çankaya Caddesi ile Cinnah Caddesi arasında 1970’te kurulan Botanik Parkı, ortasındaki büyük havuzu, çocuk bahçesi ve çiçek serasıyla, hemen yanındaki Atakule’yi selamlayan, kentin en eski ve en güzel parklarından biri.

Ülkemizin ilk döner restoranın yer aldığı Atakule, 127 metrelik yüksekliği ile Ankara’nın en uzun yapılarından biri. Üzerinde yer alan seyir terasından Ankara’nın dört bir yanını 360 derecelik bir açıdan görme imkanı sunan Atakule’nin içerisinde bir alışveriş merkezi bulunuyor.

14. Parklar

Güvenpark Ankara
Güvenpark

İç Anadolu’nun bozkırına aykırı, yeşil tonlarının hâkim olduğu Ankara’da, kentin silueti ile özdeşleşmiş, siyasi konumundan dolayı Türkiye’nin de ismini bildiği çok güzel parklar bulunuyor.

Güvenpark, Ankara’da kutlamalardan protestolara dek pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan, Ankara’nın simge parklarından biri. Cumhuriyet yönetiminin kamu yapılarını konutlarını ve çevresini planlayan Avusturyalı mimar C. Holzmeister tarafından tasarlanan Güvenpark, içerisindeki Güvenpark Anıtı (Güvenlik Anıtı/Emniyet Abidesi) ile Cumhuriyet dönemini yaşatıyor. Mamak taşı kullanılarak yapılan anıt, Türk ulusunun polis ve jandarmaya olan güvenini, Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nda ve İnkılap hareketlerinde beraber bulunduğu arkadaşlarını temsil eden heykeller ile insan zekasını, çiftçinin tarım çalışmalarını betimleyen kabartmalardan oluşuyor. Anıtın kaidesinde Atatürk’ün “Türk, Öğün, Çalış, Güven” sözü yazıyor.

1983’te kurulan ve Ankara’nın göbeğinde, Çankaya’da yer alan Seğmenler Parkı, Ankaralıların en sevdiği, içerisinde havuzu, çocuk bahçesi ve amfitiyatrosu bulunan, yemyeşil bir kent parkı. Burada günün her saati bisikletle gezen, spor yapan Ankaralıları görmek mümkün.

Kavaklıdere’de Tunalı Hilmi Caddesi, Atatürk Bulvarı ve Polonya Caddesi’nin arasında yer alan Kuğulu Park, havuzunda, kuğular, kazlar ve ördeklerin yaşadığı, Ankara’nın simgesi. Ankara’nın en popüler parkı olan Kuğulu Park’ta yıl boyu pek çok etkinlik düzenleniyor.

Kent merkezindeki Ulus semtinde yer alan ve 1943’te Cumhuriyetin ilk parklarından biri olarak açılan Gençlik Parkı, bir dönem Ankara’nın en popüler eğlence merkeziydi. 1957’de TCDD tarafından parkı dolaşan iki minyatür treni faaliyete geçen, daha sonra içerisinde nikah salonu kurulan ve lunaparkıyla tüm Ankaralıları ağırlayan Gençlik Parkı 2009’da yenilenerek eski parlak günlerine kavuştu.

15. Gordion Müzesi

Gordion Müzesi Ankara

Ankara Polatlı’daki Yassıhöyük Köyü yakınlarında 1963’te kurulan Gordion Müzesi’nde, Eski Tunç, Hitit, ithal Yunan seramikleri, Helenistik ve Roma dönemi eserleri koleksiyonları yer alıyor. Müzede ayrıca Gordion’da ele geçirilen mühür ve sikke koleksiyonları, Kayabaşı Köyü temel kazısında ortaya çıkarılan Roma dönemine ait mozaik ile bir Galat mezarı da müze bahçesinde sergileniyor.

16. Beypazarı

Beypazarı Ankara
Beypazarı

Beypazarı, Ankara’nın 98 km kuzeybatısında yer alan, diğer yandan da barındırdığı müzeleri ve yaşayan yerel hayatını koruyan düzenlemesiyle, Ankara’nın en turistik ilçesi olan Beypazarı, tarihi bir Anadolu kasabasına dair otantik bir deneyim sunuyor

Türkiye’nin ilk ve tek müzesi olan Türk Hamam Müzesi, Türk hamam ve temizlik kültürünü belgeleme, koruma ve geleceğe aktarma düşüncesiyle kurulmuş, bir kasaba hamamı olarak 16. yüzyılda inşa edilen Rüstem Paşa Hamamı’nda hizmet veriyor.

Hafız Mehmet Nurettin Karaoğuz tarafından bağışlanan 150 yıllık konakta, 1997’den beri hizmet veren Beypazarı Tarih ve Kültür Evi Müzesi’nde, Beypazarı ve yöresinin kültür ve tarihini yansıtan eserlerle Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden kalan çeşitli tarihi eserler sergileniyor.

2007’de kurulan Beypazarı Yaşayan Müze, geç dönem Osmanlı mimarisinin seçkin örneklerinden biri olan tipik bir Türk evinde hizmet veriyor. Halk biliminin çalışma alanı olan açık hava müzelerinin ilk örneği olan Beypazarı Yaşayan Müze’de, Orta Asya’dan günümüze dek gelen ve somut olamayan kültür varlıklarına ait doneler bulunuyor.

17. Eymir Gölü

Eymir Gölü Ankara
Eymir Gölü

Ankara’da deniz yokluğunu aratmayan göller, kentin dışında bulunsa da, Ankaralıların spor yapmak, kentin stresinden kurtulmak ve güzel havalarda piknik yapmak için sıklıkla ziyaret ettikleri adresler. Sonbaharla birlikte göçmen kuşların konaklamaya başladığı alanlarda kuş gözlemi de yapmayı ve fotoğrafçılığı mümkün kılıyor.

Arazisi Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne ait olan ve adı ODTÜ ile özdeşleşen Eymir Gölü, kendine has fauna ve florasıyla büyük bir doğal güzellik barındırırken, kış aylarında donduğu zamanlarda da Ankaralılar için hoş bir manzara sunuyor.

18. Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı

Kızılcahamam Soğuksu Millî Parkı, Ankara kent merkezinden 80 km uzaklıktaki Kızılcahamam ilçe sınırları içeresinde, 1959’den bu yana milli park unvanına sahip. Muazzam bir çam ormanı olan Soğuksu, Ankara’nın Karadeniz bölgesine uzanan kolu gibi. Özellikle Ankara’da faaliyet gösteren izci gruplarının tercih ettiği bir kamp alanı olan milli park içerisinde zengin bir flora, boz ayı, altın çakal, yaban domuzu gibi yaban hayvanları ile 35’in üzerinde kuş cinsi yer alıyor.

19. Mogan Gölü

Ankara’ya 21 km mesafede yer alan Gölbaşı ilçe sınırları içeresinde bulunan Mogan Gölü doğa parkı alanı içerisinde piknik alanları, koşu ve yürüyüş yolları, çocuk oyun alanları, futbol ve basketbol sahaları ile 3 tenis kortu, binicilik ve spor merkezi, deniz feneri, kayıkhane ve restoranlar yer alıyor.

20. Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk Orman Çiftliği, 1925’te Atatürk’e hediye edilmiş olan bir arazinin üzerine, kendisinin talimatı üzerine Türk tarımına da öncülük etmek için kurulmuş bir çiftlik. 1937’de ise Atatürk tarafından hazineye bağışlanan Atatürk Orman Çiftliği’nde, ülkenin en büyük hayvanat bahçesi, Atatürk’ün Selanik’teki evinin bir benzeri olan Atatürk Evi Müzesi ve tarihi Karadeniz Havuzu bulunuyor. 1922’de 1. Derece sit alanı olarak tescil edilen AOÇ, Atatürk’ün mirası ve Ankara’nın en büyük yeşil alanı olarak Cumhuriyet eserleri arasında önemli bir yere sahip.

21. Ayaş

Tarihi ipek Yolu üzerinde bulunan ve tarih boyunca önemini koruyan Ayaş, dutu, domatesi, Ankara’ya ismini veren Ankara Keçisi’nin (Tiftik Keçisi) ana yurdu ve yetiştirildiği bölge olmasıyla ünlü. Ayaş’ın en önemli özelliklerinden biri de konumunda dolayı, termal yer altı kaynak sularına sahip oluşu.

Milyonlarca yıl önce dağların yükselmesi sırasında, arazinin yer altına doğru çatlaması sonucu pek çok termal su kaynağının yer aldığı Ayaş’taki hamam ve kaplıcaların kullanımı Selçuklu dönemine dek uzanıyor. Günümüzde de ilçede, özellikle fizik tedavi için yoğun olarak kullanılan Ayaş kaplıcaları ve onlarca turistik tesis bulunuyor. Bu özelliklerinin dışında pek çok gezilecek tarihi yapının yer aldığı Ayaş’ta en önemli kültürel etkinlik ise her yıl bahar aylarında düzenlenen Dut Festivali.

Ankara yeme ve içme

Ankara Yeme İçme

Her zevke hitap eden restoranları ve lokal lezzetleri ile Ankara, kültürel yapısını yemeklerinde de yansıtıyor. Geniş bir çorba, et yemeği, tatlı ve börek menüsüne sahip olan Ankara’nın en ünlü yemeği Ankara Tava. Et yemekleri arasında homaça, alabortme, çalla, çoban kavurma, ilişkik, kapama, orman kebabı, patlıcanlı et, sızgıç ve siyer başta geliyor. Çorbalardan, aş çorbası, tutmaç, keşkek çorbası, miyane çorbası, sütlü çorba, tarhana çorbası ve toyga çorbası en çok bilinen çorbalardan. Yemekler arasında çarçıran, bici aşı, çılbır, çırpma, göçe, keşkek yemeği, köremez, mıhlama, omaç, papara, saz, tatmak tiridi, topaç.

Bulgur pilavı, oğmaç aşı ve pıt pıt pilavı ile kadınbudu köfte, mucirim köftesi, yumurtalı köfte, tohma, tiridi köfte en çok tüketilen lezzetler arasında. Efelek dolması, mantı ve yaprak sarması, hamur işlerinden bazlama, cızlama, gözleme, nevizme, su böreği, bohça böreği, tandır boreği ve yalkı başta geliyor. Tatlıların en ünlüleri ise kaygana, baklava, höşmerim, kabak tatlısı ve fıslak sevilerek tüketiliyor.

Ankara’da, kahvaltı için tercih edebileceğiniz mekânlar, Yıldız Liva Time, Funda Cafe&Patisserie, Mutfak Brasserie, Turta Home Cafe ve Papazın Bağı oldukça şık ve çeşit açısından memnun kalacağınız adresler. Öğle ve akşam yemekleri için ise, Boğaziçi Lokantası, Big Chefs, AOÇ Merkez Lokantası, Café Des Cafés, Sadık Usta, Tavacı Recep Usta, Deli Yengeç, Trilye, Washington Restaurant, Kalbur, Divan Çengel Han, Patile Cafe Restaurant, Günaydın Kasap & Steak House, Ege Restoran, Apinya Thai & Sushi Restaurant, Masala Café, Komşu Restoran, Mezzaluna ve Tarihi Mutfak Lokantası’nı tercih edebilirsiniz.

Ankara konaklama

Ankara, tüm büyük şehirler gibi pek çok konaklama seçeneği barındırıyor. Başkent olması nedeniyle dünyanın her yerinden bürokrat, diplomat ve hatta devlet başkanlarını ağırlayan şehirde birçok lüks otel mevcutsa da orta ve düşük fiyatlı oteller ile öğrenciler için pansiyon ve hostel tipi seçenekler de mevcut. Söğütözü’nde yer alan JW Mariott Hotel, Ankara Kalesi’nin tam karşısında yer alan Divan Çukurhan, Çankaya’da bulunan Swissotel Ankara, Kavaklıdere’de Ankara HiltonSA ve Akköprü’de yer alan Crowne Plaza gibi pek çok seçenekten birini tercih edebilirsiniz.

Ankara alışveriş

Samanpazarı Ankara
Samanpazarı

Ankara’da yöresel alışverişin adresi Ulus civarındaki Samanpazarı ve Çıkrıkçılar Yokuşu. Burada dokuma, çanak, çömlek, hasır, kente özgü el sanatları ile Bakırcılar Çarşısı’nda antika, mücevher ve çeşitli hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Beypazarı ise gümüşçülüğün kalbi. İlçede bulunan Gümüşçüler Çarşısı’nda el yapımı özgün tasarım çok güzel takı ve gümüş objeler alabilirsiniz.

Kent merkezinde ise Karanfil Pasajı ve Karanfil Sokak, uzun yıllardır pasaj ve dükkanları ile, tekstilden bijuteriye, çantadan kitaba dek pek çok ürünle hizmet veriyor. Kitapçıların ve ikinci el kitapçıların bulunduğu Yüksel Caddesi ve Olgunlar Sokak ile İzmir Caddesi’ndeki pasajlarda kumaşçılar ve aksesuarcılar bulunuyor.

Gaziosmanpaşa, Çankaya, Kavaklıdere, Çayyolu’nda uluslararası markaların butik ve mağazalarını bulmak mümkün. Bunların dışında Ankara’da aradığınız her şeyi bulabileceğiniz sayısız alışveriş merkezinin sizi beklediğini unutmayın. Ankamall, Next Level, Armada, Karum ve Atakule gibi Ankara’da pek çok alışveriş merkezi bulunuyor.

Ankara eğlence hayatı

Ankara Eğlence Hayatı

Kavaklıdere’de yer alan ve adını Cumhuriyet’in ilk yıllarında ilerici görüşleriyle ön plana çıkan milletvekilinden alan Tunalı Hilmi Caddesi, Ankara’da sosyal hayatın merkezi. Mağazaların, butiklerin ve kafelerin karşılıklı sıralandığı caddenin barlarıyla ünlü, gençlerin yoğun olarak bulunduğu Bestekar Sokak ve Tunus Caddesi ise hafta sonu tüm mekanların dolup taştığı, Ankara’nın en yoğun eğlence merkezi.

Caddenin üst bölümünde, Polonya Büyükelçiliği’nin bahçesi ile Sevda ve Cenap And Evi’nin arasında Kuğulu Park yer alıyor. Kuğulu Park’ın hemen yanı başındaki Kıtır ise, ahşap locaları, polyester vitray lambalarıyla klasik olmuş efsanevi Ankara pub’ı.

Oldukça gelişmiş kültürel ve sanatsal yönü olan Ankara’da, Devlet Tiyatrosu, Devlet Opera ve Balesi, Başbakanlık Senfoni Orkestrası, Devlet Resim ve Heykel Müzesi yer alıyor. Öte yandan sayısız galeri, özel tiyatro, kültür ve sanat merkezi, müzik etkinliği kentin kültürel, sanatsal ve eğlence yaşamına renk katıyor.

Ankara Uluslararası Film Festivali, Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali, Ankara Uluslararası Sanat Festivali, Ankara Uluslararası Karikatür Festivali, Ankara Uluslararası Müzik Festivali, Asya-Avrupa Sanat Sergisi kentin en önemli kültürel ve eğlence aktiviteleri arasında yer alıyor.

Ankara’da gününüzü tarihi eserlere, park ve müzelere ayırıp, gece eğlenmek ya da sakin bir müzik eşliğinde bir şeyler içmek isterseniz de birçok alternatif mekân bulunuyor. Türkçe rock ve pop müziğin alternatif seslerini sahnesine taşıyan Jolly Joker, Ankara’nın konserler mekânı olan IF Performance Hall, İstanbullu kahvenin Ankara şubesi olan ve Tepe Prime’da bulunan Hayal Kahvesi bunlardan yalnızca birkaçı. Ankara’nın canlı alternatif müzik dinlenebilecek mekânlarından olan Passage Pub ile Nefes Bar ise adı Ankara ile özdeş mekanlar arasında.

Ankara’ya ne zaman gidilir

Ankara konumundan dolayı yazları sıcak ve yağışsız, kışları ise soğuk ve kar yağışlı geçen kara iklimine sahip. Dolayısı ile Ankara’ya gelmek için en uygun mevsimler hafif yağışlı ve ılık geçen ilkbahar ve sonbahar ayları.

Ankara’ya nasıl gidilir

Ankara Nasıl Gidilir

Ankara, Anadolu’nun ortasındaki konumuyla, Türkiye’nin ulaşım olanakları bakımından en gelişmiş kenti. 1955’ten bu yana hizmet veren Esenboğa Havalimanı’ndan Türkiye’nin hemen her iline, ayrıca Avrupa, Amerika ve Uzak Doğu’nun çeşitli şehirlerine uçmak mümkün. Şehir merkezine 28 km uzaklıkta bulunan havalimanından Ankara’nın merkezi noktaları olan Kızılay, AŞTİ, Gar, Sıhhiye ve Ulus’a Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Belko Air otobüsleri, EGO otobüsleri, taksi ve özel araçlarla ulaşım mümkün.

Başkent Ankara’ya Türkiye ve dünyanın farklı şehirlerinden uçak seferi bulunuyor. Türkiye’de İstanbul, İzmir, Antalya, Adana, Bursa, Alanya (Gazipaşa), Bodrum-Milas, Dalaman, Gaziantep, Batman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Hakkâri, Muş, Kars, Edremit, Sivas, Antakya, Elazığ, Erzincan, Çanakkale, Kahramanmaraş, Mardin, Adıyaman, Samsun, Şırnak, Bingöl, Ordu, Giresun, Van, Trabzon, Iğdır ve Siirt’ten Ankara uçak bileti alarak Ankara Esenboğa Havalimanı’na ulaşılabiliyor.

Ankara’ya gelmek için tren ve otobüs seçenekleri de var. Türkiye’nin hemen her kentinden Ankara’ya hareket eden otobüs seferleri ile ve Ankara – İstanbul, Ankara – İzmir, Ankara – Balıkesir, Ankara – Isparta – Burdur, Ankara – Zonguldak, Ankara – Adana, Ankara – Elazığ – Diyarbakır güzergahlarında trenle ulaşım mümkün.

Türkiye’nin başkenti Ankara, kurtuluş mücadelesinin sembolü ve modern cumhuriyetin tüm kazanımlarını yaşatan, mesafeli duruşunun ardında ziyaretçilerine şahsına münhasır bir samimiyet saklıyor. Keşfedin!

2 YORUMLAR

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here