Ana sayfa Mersin Anamur Anemurium Antik Kenti, Anamur

Anemurium Antik Kenti, Anamur

934
0

Rüzgarlı yer anlamına gelen Anemurium Antik Kenti, Mersin‘in Anamur ilçesinin de isim kaynağı. Kentin ne zaman kurulduğuna dair net bir bilgi olmasa da MÖ 4. yy’a ait kaynaklarda şehrin adına rastlanıyor.

Anamur’un 6 km güneybatısında yer alan antik kent tarihi ve kültürel kalıntılarıyla ziyaretçilerini büyülüyor. Hele benim gibi ilkbaharda ziyaret ederseniz, bir yanda Akdeniz, bir yanda tarihi dokuyla örtülmüş bu yemyeşil antik kenti beğeneceğinize eminim. Anemurium, Akdeniz Bölgesi‘nin en önemli antik kentlerine av sahipliği yapan Mersin’de gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Anamur Anemurium Oren Yeri

Mersin’in Anamur ilçesine bağlı Ören beldesindeki antik kente gelen yerli ve yabancı turistler, dağlık bir alana yayılan nekropol, su kemerleri, tiyatro, odeon, hamam ve mozaiklerin bulunduğu tarihi kalıntıları görebiliyor.

İngiliz Albay Francis Beaufor’un Akdeniz‘de yaptığı keşifler ile tanınan kentte, Kanada Toronto Üniversitesi ile British Colombia Üniversitesi’nin arkeolojik çalışmaları gerçekleşmiş.

Ziyaretçiler, geniş bir alana yayılan tarihi kalıntıları gezdikten sonra, Akdeniz’in serin sularına kendilerini bırakıyor. Kilikya Bölgesi’nin en iyi korunmuş şehirleri arasında gösterilen bölgede arazi limandan başlayarak hafif bir eğimle yükseliyor, surlar ise şehri yarım daire biçiminde çeviriyor. Enerjisi olanlar tepeye çıkıp manzaranın keyfini çıkarabilirler.

Anemurium

Anemurium antik kentinde göz alıcı yapılar arasında surlar, 3 hamam, 60 metre genişliğinde tamamlanamamış tiyatro ve 900 kişilik oturma yeri bulunan odeon bulunuyor.

Kara yoluyla, Toroslar’daki en önemli Roma kentlerinden biri olan Germaniopolis ile bağlantılı olan antik kentte, bölgede üretilen kaynakların ihraç edildiği bir ticari ilişki de bulunuyordu. Kentin surları dışında görülebilecek en önemli yerler arasında mezarlıklar gösteriliyor.

Anemurium Antik Kenti

Anadolu’nun en iyi korunmuş nekropol alanını oluşturan iki katlı ve tek veya iki odalı 350 civarındaki mezarlık ziyaretçileri bekliyor. Anemurium Antik Kenti’nde içme suyunu sağlayan su kemerleri ile kilise kalıntıları da görmeye değer eserler arasında yer alıyor.

Liman caddesinin her iki yanındaki kaldırımların belirli bölümlerinde bulunan zemin mozaikleri Anamur Müzesi’nde sergileniyor.

Anemurium Antik Sehri

Geniş bir alana yayılan antik kent günümüzde definecilerin tehdidi altında. Anamur’da turizmin gelişmesi ve antik kentin daha iyi korunmasıyla birlikte buranın bir cazibe merkezi olabileceği ifade ediliyor.

Mersin’de gezilecek yerler arasında bulunan Anemurium, Akdeniz Bölgesi’nin en önemli antik kentleri arasında. Tarihi geçmişi ve kültürel varlığı ile ziyaretçilerini büyüleyen kentte denize de girilebiliyor olması çok büyük bir avantaj. Akdeniz’in serin suları ile birlikte deneyimlemek için güzel bir fırsat sunuyor Anemurium.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here