Binlerce yıldır farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan verimli toprakları, görkemli bir renk cümbüşünü andıran manzaraları, Akdeniz kıyılarındaki nefis yerleşim yerleri ve heybetli Torosların yemyeşil ormanları arasında kalan Çukurova Bölgesi, günümüzden sekiz bin yıl öncesine uzanan köklü bir tarihe sahip.

Eski dönemlerde Kilikya ismiyle anılan bu bölgenin en önemli şehirlerinden biri olarak kabul edilen Adana da Anavarza Antik KentiMisis, bir liman kenti olan Ayaş, Mallos ve Şar antik kentleri gibi önemli devirlere tanıklık eden tarihi yerleşim yerleriyle turistleri cezbediyor.

Anavarza Antik Kenti

Anavarza Antik KentiAnavarza Antik Kenti, Adana’daki Kadirli, Ceyhan ve Kozan ilçe sınırlarının kesiştiği yerde, Kozan ilçesinde yer alan etkileyici bir ören yeri ve antik kent. Adana’nın yaklaşık 70 km kuzeydoğusunda konumlanan bu Kilikya şehri ve Anavarza Kalesi, tarih süresince Anazarba, Ayn-zarba ve Anazarbus gibi farklı isimlerle de anıldı.

Sunbas Çayının Ceyhan Nehriyle buluştuğu noktanın sekiz kilometre kuzeyinde, ada gibi yükselen bir tepe üzerinde, bölgeye hakim hakim konumuyla göz kamaştıran Anavarza Antik Kenti, göz alabildiğine uzanan geniş bir ova, İskenderun Körfezi ve çevredeki diğer tarihi yapıları gören enfes bir manzaraya sahip.

Günümüzde etrafı mesire yeri olarak kullanılan antik kent duvarlarının hemen dışında ise eski ismi Anavarza olan Dilekkaya köyü kurulu. Bölgede yaşanan depremlerin etkisiyle Anavarza’nın batı bölümünü çevreleyen duvarlar ve yapılar yıkıntı haline geldi ama antik kentteki kale ve surlar bugüne dek sağlam bir şekilde ulaşmayı başardı.

İçinde 1500 metre uzunluğunda 20 burçlu sur, dört giriş, sütunlu yol, hamam ve kilise kalıntısı görülebilen Anavarza Antik Kenti’nin surları dışında da tiyatro, stadyum, su yolları, kaya mezarları var. Ayrıca kentin batısındaki nekropolleri yararak açılan antik yol, korunmuş havuzlu mozaikler, Adana civarında eşine rastlanan tek örnek olan üç girişli zafer takı, tamamen taşlarla inşa edilmiş amfitiyatro ve Orta Çağ Kalesi de antik kentin görülmeye değer kalıntıları arasında.

Antik kentin içinde bulunduğu Dilekkaya köyündeki bir evin temelinden çıkarılan mozaikler ve bazı kalıntılar ise yine bu evin bahçesinde sergileniyor. Bir açık hava müzesi olarak kullanılan bu evin ve kalıntıların müze bekçiliğini de ev halkı üstleniyor.

Anavarza Adana

Anavarza Antik Kenti’nin Tarihçesi

Roma İmparatorluğu öncesine ait hiçbir bilgiye rastlanmayan Anavarza Antik Kenti, Çukurova düzlüğünde yer alan 200 metre yüksekliğindeki kaya kütlesine ait olduğu düşünülen, Anabarsum ismiyle birlikte “Caesarea ad Anabarsum (Anabasum yanındaki Caesarea)” olarak anılıyor.

MÖ 19. yılında İmparator Augustus tarafından ziyaret edilen kent, 1100’lü yıllarda bir süre Ermeni Krallığı’nın başkenti oluyor. Daha sonraki dönemlerde tamamen terk edilen bir yerleşim yeri haline gelen Anavarza’ya ilişkin ilk kesin buluntular Milattan Önce 1. yüzyıldan kalma sikkeler.

Antik kentteki kalıntıların çoğu ise Roma ve Bizans dönemine ait. Roma İmparatorluk Devrinin ilk iki yüzyılı boyunca büyük bir varlık göstermeyen ve Kilikya başkenti Tarsus’un gölgesinde kalan antik kent, Milattan Sonra 260 yılında Sasani Kralı Şapur tarafından fethedildi. 525 yılında yaşanan büyük depremden zarar gören kent, İmparator Justinianus tarafından onarılarak Justiniopolis adını aldı. Kent, 561 yılında ikinci bir deprem yaşayarak büyük hasar gördü.

Anavarza’ya nasıl gidilir

Adana’daki Kozan ilçesine bağlı Dilekkaya Köyü sınırlarında bulunan Anavarza Antik Kenti’ne şehir dışından havayolu ve karayolu ile ulaşım mümkün. Karayolunu tercih edenler, Ceyhan-Kozan karayolunun 28. kilometresinde yer alan Ayşe Hoca Köyü’ne sapıp, 4 kilometre daha doğuya giderek, antik kente ulaşabilir. Antik kente en yakın havalimanı da Adana’da hizmet veriyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here