Akdeniz Bölgesi’nde bulunan Mersin’in bir ilçesi olan Anamur, Türkiye’nin güney ucunda yer alıyor. Güneyinde Akdeniz, batısında Antalya’nın Gazipaşa, kuzeyinde Karaman’ın Ermenek, kuzeydoğuda Gülnar ve doğusunda ise Bozyazı ilçelerinin bulunduğu Anamur, muz, yer fıstığı, narenciye ve çileği ünlü bir ilçe.

Yunanca Anemourion sözcüğünden türeyen Anamur, rüzgârlı burun anlamına geliyor. Öyle ki, Antik Anemurium Kenti, Anamur Burnu’na çok yakın ve sürekli rüzgâr alan bir noktada kurulu. Kumsalları, nesli tükenmek üzere olan deniz kaplumbağalarının (Caretta caretta) yumurtlama alanı olan ilçe, deniz kıyısının ıssız ve kayalık olan kesimlerinde Akdeniz foklarını barındırıyor.

Anamur Nerede
Mamure Kalesi

Anamur Nerede Nasıl Gidilir

Anadolu’nun en güney noktasında bir doğa bahçesi olan Anamur’un, zümrüt yeşili dağları, akarsuları ve pırıl pırıl deniziyle cennetten bir köşe. Mamure Kalesi, Anamurium Antik Kenti ve Titiopolis Antik Kenti, Ala Köprü, Ak Camii, Anamur ilçe merkezi ve Ören beldesindeki tarihi evler ile Azıtepe ve Anamur Müzesi Anamur’da gezilmesi gereken önemli yerlerden.

Mersin’e 230 km, Antalya‘ya 265 km, Karaman’a 230 km, Kıbrıs’a 40 mil (76 km) uzaklıkta olan Anamur, Mersin-Antalya Devlet Karayolu üzerinde bulunuyor. Orta Toros Dağlarının Akdeniz’e inen kollarının ilçe topraklarının içinden geçtiği Anamur’da yer alan Anadolu’nun Akdeniz’deki en güney noktası olan Anamur Burnu, merkezin 7 km batısında kalıyor. Anamur, Alanya’ya 129 km ve Silifke’ye de 140 km uzaklıkta.

malta

Anamur Nasıl Gidilir

Anamur’a ulaşım, karayolu ile tüm illere bağlantısı bulunan Mersin’den sağlanıyor. Havayolu ile Anamur’a ulaşım düşünürseniz, Mersin’e 69 km, Tarsus’a 32 km uzaklıktaki Adana Şakirpaşa Havalimanı’na uçmanız gerekiyor.

Özel aracınız ile Alanya veya Mersin yönünden yola çıkarsanız, muazzam manzaraya sahip biraz virajlı yoldan ilerliyorsunuz. Karşılıklı iki aracın zor geçtiği dar yoldan çam ağaçları arasında Anamur’a ulaşım mümkün. Mersin’den gelirken Mersin-Erdemli-Silifke-Aydıncık güzergahını izleyebilirsiniz.

Konya üzerinden ulaşımda ise iki alternatifiniz var. Konya-Karaman-Mut-Gülnar-Aydıncık veya Konya-Seydişehir-Akseki-Alanya-Gazipaşa rotasından birini tercih edebilirsiniz.

Anamur-Girne arasında çalışan deniz otobüsleri ile yaklaşık 2 saatte Anamur’a ulaşım mümkün.

Türkiye’nin pek çok büyük şehrinden hareket eden otobüs seferleri ile direkt Anamur Otogarı’na ulaşım mümkün. Buradan istediğiniz yere taksi veya belediye otobüsleri ile geçebilirsiniz. Dilerseniz Mersin üzerinden de Mersin Otogarı’na geldikten sonra Anamur’a hareket eden minibüslerle ilçeye gelebilirsiniz.

Akdeniz Bölgesi’nin en uç noktası, Mersin’in çilek ve muz diyarı ilçesi olan Anamur, 60 km’lik kıyı uzunluğu ve tertemiz denizi ile ziyaretçilerini bekliyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here