Anadolu Medeniyetleri MüzesiAnkara’da, Anadolu’nun arkeolojik eserlerini sergileyen dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan bir müzedir. 1997 yılında “Avrupa’da Yılın Müzesi” seçilmek gibi önemli bir başarıya imza atan, Kurşunlu Han ve Mahmut Paşa Bedesteni’nde hizmet veren Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Kalesi’nin güney doğusunda, Atpazarı Semti’nde Gözcü Sokak üzerinde yer alıyor. Ankara’da gezilecek yerler listesinde mutlaka yer alması gereken çok önemli bir müzemiz.

Başlangıçta sadece Hitit dönemine ait eserlerin sergilendiği müze, daha sonra diğer uygarlıklara ait eserlerle zenginleşmiş ve Hitit Müzesi olmaktan çıkıp, Anadolu Medeniyetleri Müzesi haline gelmiştir.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara’da ilk müze, Kültür Müdürü Mübarek Galip Bey tarafından 1921 yılında kalenin Akkale olarak isimlendirilen burcunda kurulmuştur. Bu müzenin yanısıra Augustus Mabedi ile Roma Hamamında da eser toplanmıştır.

Atatürk’ün telkinleriyle merkezde bir “Eti Müzesi” kurma fikrinden hareket edilerek diğer bölgelerdeki Hitit eserleri de Ankara’ya gönderilmeye başlanınca geniş mekanlara sahip bir müze binası gerekli görülmüştür. O zamanki Kültür (Hars) Müdürü Hamit Zübeyr Koşay tarafından, devrin Maarif Vekili Saffet Ankan’a metruk halde bulunan Mahmut Paşa Bedesteni ve Kurşunlu Hanın onarılarak müze binası olarak kullanılması önerilmiş, bu fikir kabul edilerek, 1938 yılından 1968’e kadar devam eden bir restorasyon çalışması başlatılmıştır.

Ankara Anadolu Medeniyetleri

Müze yapısı 1968 yılında son şeklini almıştır. Bugün idari bina olarak kullanılan Kurşunlu Han’da araştırmacı odaları, kütüphane, konferans salonu, laboratuvar ve iş atelyeleri yer almakta, Mahmut Paşa Bedesteni ise teşhir salonu olarak kullanılmaktadır.

Kendine özgü koleksiyonu ile dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, bu topraklar üzerinde günümüze kadar yaşamış olan uygarlıkları kronolojik bir sırayla ziyaretçilerine sunmaktadır. Anadolu arkeolojik eserleri kronolojik bir sırayla Paleolitik Çağdan başlayarak günümüze kadar sergilenmektedir. Girişin solunda Paleolitik (Yontma Taş Çağı) vitrinle başlamaktadır.

Ankara Kalesi’nin dış duvarının güneydoğu kıyısında, yeni işlev verilerek düzenlenmiş iki Osmanlı yapısında yer alır. Bu yapılardan biri Mahmut Paşa Bedesteni, diğeri Kurşunlu Han’dır.

Adres : Gözcü Sokak No:2 06240, Ulus
Web Adresi : www.anadolumedeniyetlerimuzesi.gov.tr
E-Posta : anadolumedeniyetleri@muze.gov.tr
Tel : (312) 324 31 60 – (312) 324 31 61
Faks : (312) 311 28 39

Giriş ücreti 15 TL’dir. 1 yıl boyunca Müzekart ile 2 kez, Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here