Farklı kültürlerin buluşma noktası olan Amsterdam, sinema, tiyatro, çağdaş sanat ve özgün tasarımları yaratan sanatçılarıyla entelektüel yönü oldukça gelişmiş bir kent. Yüzyıllardır Avrupa’nın belli başlı kültür merkezlerinden biri olan Amsterdam’da eğlencenin yanı sıra kültürel etkinliklerin ve aktivitelerin yoğun olması başınızı döndürebilir.

Turist bürolarında bulabileceğiniz aylık Amsterdam Day by Day, Weekly ve Felemenkçe yayınlanan NL 20 dergileri, kentteki etkinlikleri keşfetmenizde yardımcı olacak iyi ve ücretsiz yayınlardan. Konserlerden klasik, jazz, pop, rock, dünya müziği; tiyatro, bale ve müzikallerin nerede, ne zaman yapılacağını, giriş ücretlerini ve etkinlik biletlerinin satış noktalarını takip edebileceğiniz gibi online bilgi almak isterseniz www.amsterdamweekly.nl adresini ziyaret edebilirsiniz.

Amsterdam'da Kültür Sanat ve Konser Adresleri

Konser günü öğlen 12:00’den sonra normal satış fiyatının yarı fiyatına satışa sunulan ucuz konser bileti uygulaması olan Lastminute Tickets’ı takip edebilir, indirimli biletleri Leidseplein ve Centraal Bibliotheek’ten satın alabilirsiniz.

Ücretsiz yararlanabileceğiniz etkinliklerde en keyiflileri ise, haftanın belli günlerinde düzenlenen öğlen konserleri, Amsterdamlı konservatuvar  öğrencilerinin caz ve klasik müzik konserleri ile Temmuz ve Ağustos aylarında Vondelpark’taki açık hava konserleri.

Tuschinski Sineması

Tuschinski Sineması, Amsterdam

Rembrand Meydanı’nın yanında yer alan ve tarihi bir mekân olan Tuchinski Sineması, Amsterdam’ın yaklaşık 50 sinema salonundan en görkemlisi. Dış cephesi ve iç dekorasyonuyla dikkat çekici olan salon, görkemli fuayesiyle de Avrupa’nın en güzel sinema salonu olarak gösteriliyor. Orijinal dillerinde ve Felemenkçe altyazı ile gösterilen filmleri izlemeden önce, kentin film rehberi olan Filmladder sitesine göz atabilirsiniz.
Adres: Pathé Tuschinski; Reguliersbreestraat 26-34, 1017 CN Amsterdam
Web site: www.pathe.nl/tuschinski, www.tuschinski.nl

Stadsschouwburg Tiyatrosu

Stadsschouwburg Tiyatrosu, Amsterdam

Genellikle Leidseplein ve Nes Caddesi etrafında toplanan tiyatrolardan Leidseplein’da bulunan Amsterdam Stadsschouwburg Tiyatrosu, 1894 yılında kurulmuş asırlık bir tiyatro. Dünyaca ünlü oyunların prömiyerlerine, ulusal ve uluslararası pek çok oyuna ev sahipliği yapan tiyatronun neo-rönesans mimarisi de görülmeye değer.
Adres: Leidseplein 26, 1017 PT Amsterdam
Web site: stadsschouwburgamsterdam.nl

Concertgebouw Orkestrası

Concertgebouw Orkestrası, Amsterdam

1888 yılında kurulan ve güzel bir mimari yapıya sahip olan Concertgebouw Orkestrası, orkestra ve oda müziği için dünyanın en iyi senfonik orkestralarından biri olarak biliniyor.
Adres: Jacob Obrechtstraat 511071 KJ Amsterdam
Web site: concertgebouworkest.nl/en

Beurs van Berlage

Beurs van Berlage, Amsterdam

Dam Meydanı’nda bulunan Beurs van Berlage bünyesinde bulunan Hollanda Filarmoni Orkestrası ve Hollanda Oda Müziği Orkestrası’ndaki etkinliklere katılabilirsiniz.
Adres: Damrak 277 1012 ZJ Amsterdam
Web: en.beursvanberlage.nl

Muziek Theater (Stopera)

Muziek Theater, Amsterdam

Amsterdam’da bulunan iki bale topluluğunun gösterilerinin düzenlendiği Muziek Theater’da, modern ve klasik gösteriler sunan Ulusal Bale ve klasik bale eğitimi görmüş başarılı dansçıların, modern gösterilerini sunduğu bir topluluk olan Hollanda Dans Tiyatrosu’nun performansları sergileniyor. Hollanda Dans Tiyatrosu farklı mekânlarda sahne alırken Ulusal Bale’nin adresi Muziek Theater.
Theatre entrance: Amstel 3, Amsterdam
Stage door: Waterlooplein 22, Amsterdam
Web site: www.operaballet.nl

Concertgebouw

Concertgebouw, Amsterdam

Hollanda’nın en ünlü klasik müzik konser salonu olan Concertgebouw, aynı zamanda salonu ve orkestrasıyla da dünyaca tanınan bir merkez.
Adres: Concertgebouwplein 10 1071 LN Amsterdam
Web site: concertgebouw.nl

Bimhuis

Bimhuis, Amsterdam

Muziekgebouw ile aynı binada yer alan Bimhuis, her gün farklı tarzda caz konserlerinin düzenlendiği Amsterdam’ın en önemli jazz konser mekânı.
Adres: Piet Heinkade 3 1019 BR Amsterdam
Web site: http://bimhuis.com/

Muziekgebouw

Muziekgebouw, Amsterdam

Klasik, modern ve barok serisi konserlerinin düzenlendiği Muziekgebouw, modern salonuyla festivallere de ev sahipliği yapıyor.
Adres: Piet Heinkade 1 1019 BR Amsterdam
Web site: muziekgebouw.nl

Melkweg

Melkweg, Amsterdam

Amsterdam’da gençlerin en popüler mekânlarından biri olan Melkweg, pop ve rock konserlerinin yanı sıra dans, sinema ve tiyatro etkinliklerine de ev sahipliği yapan gözde bir pub.
Adres: Lijnbaansgracht 234 /A
Web site: www.melkweg.nl

Paradiso

Paradiso, Amsterdam

Leidseplein’de bulunan en önemli diskosu olan Paradiso’da, kapılar her akşam caz, fusion, latin, funk, garage, ska ve deep soul disko stillerinde açıyor. Günün belli saatlerinde açılan gişelerde sergilenecek performansa göre talep yoğunluğu olabiliyor. Paradiso ayrıca Rolling Stones, Dawid Bowie, Prince gibi isimlerin konser verdiği bir mekân.
Adres: Weteringschans 6
Web site: www.paradiso.nl

Faydalı linkler:
Amsterdam Weekly
Concertgebouw lunch concerten
Muziekgebouw lunch concerten
Vondelpark openlucht concerten
Conservatorium Amsterdam

Müziğin, operanın, sergilerin cıvıl cıvıl insanlarla buluştuğu bir kent olan Amsterdam’ın sanattan ayrı düşünülmeyen gündelik yaşamına bir seçenek daha eklemek isterseniz, Amsterdam Festivalleri sayfasına göz atın.

1 YORUM

  1. Amsterdam demek eğlence demek 🙂 Avrupa’nın belki de Dünya’nın en özgür şehirlerinden birisi.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here